Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Bohatá nabídka veteránských akcí o víkendu

Tento víkend je opět bohatý na veteránské akce, o kterých jsme se dozvěděli a které byste si neměli nechat ujít. Zatímco ve dvou případech jde o jízdu do vrchu, tak v Českém ráji se uskuteční Loukotě a řemeny a v Lysé nad Labem výstava Garáž.

Knovíz - Olšany

V sobotu 26.června se pojede již XXXI.ročník Jízdy do vrchu Knovíz- Olšany, pořádaný ÚAMK Orion klubem. První ročník proběhl v roce 1924 za účasti 13 strojů. Knovízský závod našel takovou odezvu u závodníků, diváků i pořadatelů, že byl v roce 1925 pořádán jako závod národní. Těchto závodů se mimo jiné zúčastnili závodníci jako např. Čeněk Junek, Eliška Junková, hrabě Lobkowicz, nebo hrabě Kolovrat. Poté z neznámých důvodů byl závod přerušen. Tradice byla obnovena až roku 1989. Průměrná účast automobilových a motocyklových závodníků je 130. Akce trvá celý den, dopoledne probíhá výstava veteránů, odpoledne už samotná jízda do vrchu.


Rataják

Ve stejný den je na programu jubilejní 10.ročník Ratajáku, závod do vrchu historických aut a motocyklů. Letitá tradice závodů do vrchu, kterou – stejně jako řadu dalších akcí – přerušila pandemie, se vrací. Zákeřná silnice do prudkého kopce, jež vede od železničního přejezdu přes centrum obce, vznikla až na začátku minulého století. Říká se, že o první závodní jízdu se na tomto místě v roce 1904 pokusil prapradědeček zakladatelů současného závodu Lojzík Filip. Lichtenštejnský panský kočí na ratajském zámku se s kopcem porval statečně, nicméně pro slabou účast bylo na dalších 107 let pořádání závodu přerušeno. Až v roce 2011 se sjelo osm odvážných na první, obnovený ročník Ratajáku. V roce 2019 jich bylo už 80, což je i dnes maximální povolený počet.

Unikátní trasa má celých 1300 metrů. Začíná pod hradem Pirkštejn, vine se okolo barokního kostela svatého Matouše, přes strmé romantické náměstí Míru, pod ratajským zámkem, okolo rybníčku a končí u hřbitova. Po celé délce trati se závodníci mohou těšit na kvalitní žulovou dlažbu z jedenačtyřicátého roku připomínající Klausenpass, Masarykovu silnici na Zlaté návrší a jiné slavné kopce z předválečných časů. Jízda se jede dvoukolově jako zkouška pravidelnosti výkonu. Nejede se podle žádných sportovně-technických předpisů a stanov. V první řadě jde o pobavení posádek, o setkání majitelů historických vozidel a zábavu za volantem.Letní Retro Garáž


Auto-moto veterán burza Letní Retro Garáž v novém netradičním termínu se uskuetční v neděli 27.6. ve třech pavilonech výstaviště Lysá nad Labem plus na venkovní ploše. Mimo desítek kusů veteránů na prodej, je vždy k dispozici nepřeberné množství dílů, literatury a dalších sběratelských předmětů. Rozšiřená je aukční nabídku veteránů až na 10 ks. Samozřejmě nesmí chybět oblíbená veteránská tombola s hlavní cenou Jawou Pionýr / Babetta.


Loukotě a řemeny

Od pátku do neděle budou mít návštěvníci Jičína a Českého ráje možnost vidět řemenové motocykly a automobily do roku 1918 při kultovní akci Loukotě a řemeny. V pátek večer se jede jízda ulicemi Jičína, v sobotu se pak v 10 hodin vydají na trasu Valdice, Železnice, Zámezí, Jimolice, Pařezská Lhota, Střeleč, Hrdoňovice, Újezd pod Troskami, Troskovice, Hrubá Skála, Drahoňovice, Vyskeř (! cyklozávod !), Olešnice, Kacanovy (hotel Králíček - oběd), Mašov, Všeň, Žďár, Žehrov, Srbsko, Zakopaná, Branžež, Suhrovice, Čížovka (rozhledna), Kamenice, Dobšice, Libošovice, Sobotka, Čálovice, Stéblovice, Mladějov, Zámostí - Blata, Pařezská Lhota, Prachov, Holín, Jičín.


V neděli je naplánovaná již kratší jdopolední ízda Holín, Prachov, Březka, Libunec, Hrdoňovice, Mladějov, Zámostí, Samšina, Štidla, Nadslav, Střevač, Bukvice, Pdhradí, Březina, Jičín - Valdštějnovo náměstíJL 23.6.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2022 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar