Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

DS3 Crossback
 

Báječné Studenecké míle s Krakonošem

V posledních letech přibývají u nás veteránské akce jako houby po dešti. Navštívit pochopitelně všechny nemůžeme, a tak si musíme vybírat, kam vyrazíme. Jsou akce, na které se každý rok rádi vracíme, mezi ně patří třeba Rallye Křivonoska, Studenecké míle, 1000 mil československých, Jízda Domažlickem atd.

Právě minulý týden jsme navštívili Studenecké míle, které se už po dvanácté konaly v malé obci Studenec, kousek od Jilemnice. Proč právě míle? Důvodů je hned několik. Jednak bezvadná atmosféra už od ranních hodin v pěkném školním areálu včetně živé hudby. Vynikající občerstvení, o které se starají místní hasiči za vskutku lidové ceny, o jakých si můžeme jinde jen zdát. Klobása za pětatřicet, pivo Rohozec za pětadvacet a pochopitelně vynikající krkonošské sejkory za dvacet. No řekněte sami, nedejte si.


Dále tu jsou bezva lidí včele s Jindrou Synkem, který míle kdysi vymyslel a jeho pravá ruka Tomáš Chrtek. A v neposlední řadě krásná krajina, kterou milujeme.


Dopolední program je vždy zpestřen ukázkou bojové techniky. Vloni se zde odehrála bitva letadel z první světové války, letos zase ukázka pozemní přestřelky mezi německou a ruskou armádou. Bohužel letadlo nedorazilo ani se zpoždění, což byla škoda. Tak snad zase za rok.
O půl dvanácté vyrážejí první vozidla na trať, každý rok jinak zvolenou. Stejná je pouze polední zastávka v Jilemnici. Tady díky pochopení ředitele Krkonošského muzea mohou nejstarší automobily zaparkovat přímo před zámkem.


Míle jsou koncipované jako výlet, jede se podle šipek, takže zabloudit by nikdo neměl, navíc každý dostane na startu mapku. A kdo třeba nechce jet celu trasu, může si ji zkrátit a vynechat třeba výjezd do Vysokého nad Jizerou nebo na Rezek a jet podle Jizery rovnou do Poniklé. Většina majitelů, včetně těch nejstarších automobilů, jede pochopitelně celou trasu. Proto taky tady startují.


Poslední zastávka byla v Poniklé, kde účastníky přivítal i samotný vládce hor Krakonoš, ale bohužel neporučil větru dešti. Krásný pohodový den na Studeneckých mílích tak končil letos v dešti, hodně se i ochladilo, z dvaadvaceti spadla teplota na dvanáct stupňů, ale na dobré náladě to nikomu neubralo. V cíli si všichni slíbili, že se za rok poslední květnovou sobotu opět setkají ve Studenci.


Pokud i vy chcete startovat, potom neváhejte s přihlášením.JL 31.5.2019

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar