Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Automobilová krása v podání Rameše a Zapadlíka

V Městském muzeu v Lomnici nad Popelkou proběhla v neděli vernisáž výstavy obrazů Václava Zapadlíka a Jiřího Rameše. Jejich obrazy světové třídy s automobilovou tematikou nemusíme asi příznivcům historie a rychlých kol vůbec představovat. To by bylo nošení dříví do lesa.

I přes zdravotní problémy mohl ředitel muzea pan Mgr. Jan Drahoňovský uvítat oba výtvarníky, kteří vůbec poprvé vystavují společně a dost možná, že i naposledy. Kdo ví, jestli se bude ještě někdy podobná výstava opakovat. Oba mistři, díky své skromnosti potěšili svými autogramy a kresbičkami snad všechny přítomné návštěvníky, a nebylo jich málo. Úvodního slova se ujal pan Jan Zápotocký z jičínského veteran clubu, který přijel po oso s nádherných Renaultem IM z roku 1919. Z Nové Paky přijeli s veterány manželé Geislerovi – pan Michal se synem Vaškem „provětrali“ Pragu Alfu, vždy elegantní paní Věra za „pikolku“. Až od Kopidlna dorazil se řemenáčem San Sou Sap (1923) pan Vladislav Kučera.

Mladší generaci automobilů a kategorii soutěžních vozů, která je vlastní právě Jiřímu Ramešovi, zastoupili Petr Daníček se Škodou 130 LR (manželka Iveta dorazila s čerstvě renovovanou Octavií) a Petr Žáček s Audi Quattro. Až z Chrastavy neváhali cestu manželé Pavel a Radka Cinibulkovi s Opelem Ascona.

Pokud chcete vidět na lomnickém náměstí ještě více veteránů, výhradně z předválečných let, neboť v neděli 5. června sem v po desáté hodině dopoledne zavítají účastníci akce Veteránem Českým rájem. A budou zde parkovat zhruba dvě hodiny. Jejich cílem je právě výstava obrazů Zapadlíka a Rameše.

Nádherné obrazy, které jsou jen nepatrným zlomkem jejich tvůrčí činnosti, doplňuje nejen sbírka automobilových modelů v měřítku 1:18, ale především vzpomínka na vynikajícího jezdce v závodech automobilů do vrchu Petra Doležala, místního rodáka, který nás po zákeřné nemoci opustil právě před rokem. Proto nemohl na vernisáži chybět ani jeho bratr Pavel, bývalý spolujezdce a rovněž „vrchař“. Na výstavě se setkal po mnoha letech s mým otcem, jenž je autorem fotografií, zachycující průřez jejich závodnickou kariérou.

Výstava v Městském muzeu v Lomnici nad Popelkou potrvá až do 12. července a určitě stojí za shlédnutí.


J.Lasík, 30.5.2011

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar