Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Automobilová krása na zámku Loučeň

Snad každý, kdo má jméno v českém veteránském hnutí, zamířil o víkendu na zámek Loučeň, kde se konal od roku 2012 třetí ročník Concours d Elegance, věnovaný tentokrát značce Škoda, ale také Wikov. V loňském roce se akce neuskutečnila.

První dva ročníky nasadily laťku hodně vysoko a bezpochyby se jednalo o vůbec největší a nejprestižnější akce v české republice, jaké kdy byly pořádány. Nad letošním ročníkem dlouho visel otazník, během uplynulých let od poslední soutěži elegance roku prakticky žádné informace a teprve asi dvě měsíce před akcí začaly proskakovat první zprávy. Proto jsme byli zvědavi, jestli třetí dějství naváže na předchozí dvě. Musíme prohlásit, že určitě.

Říká se, že trocha čísel nikoho nezabije. Tak tedy. Vystaveno bylo 81 automobilů a čtyři motocykly, značka Laurin Klement byla zastoupena čtyřmi motocykly a deseti automobily, Škodu reprezentovalo jedenáct automobilů z let 1927 až 1983, dále se prezentovalo šestnáct vozů Wikov (1925 až 1936), pět vozů Ferrari nejstarší zahraniční značkou byl francouzský Hurtu z roku 1907, za vrchol Concours D Elegance můžeme považovat dva luxusní Duesenbergy z roku 1929, a tak bychom mohli pokračovat.

Za absolutní nej…můžeme považovat expozici formy Auto Veteran Company, čítající deset špičkových automobilů. Posuďte sami – Avions Voisin (1925), Farman (1925) a značku Hispanu Suiza reprezentovaly modely H6B (1925), T49 (1929), K6 (1933) nebo T60 (1938), Delage D8 (1930) a D8S (1933) a D6-70 (1937)Bugatti T50 (1931). Všechny tyto skvosty byly vystaveny nejen v Loučeni, ale i v České republice poprvé.

Automobily byly rozděleny do jednotlivých sekcí, jako například Francouzský šarm (Auto Veteran Company), Zjevení z Prostějova (Wikov), Laurin Klement/Škoda, Hvězdy show nebo Československá aerodynamika (Tatra 77, Wikov 35, Škoda Popular Monte Carlo, Z4-1000 mil). Prakticky, co automobil, to unikát nevyčíslitelné hodnoty. A kdo si zašel i do oranžérie na výstavu obrazů, ten si mohl prohlédnout originál soutěžního automobilu Lancia Stratos. Sice nezapadal do koncepce Concours, ale expozici rozhodně obohatil.

V divácké anketě získal hlavní cenu Oldřicha Uhlíka překrásný černý Duesenberg s karosérií Brunn-torpedo Phaeton z roku 1932. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších zakázek mezi speciálními objednávkami realizovaná firmou Duesenberg. Originální karosérii navrhl osobně šéfkonstruktér a designér americké firmy Gordon Buehring na základě objednávky bohatého podnikatele a úspěšného sportovně Marka J.Lawrence. Karosérie kombinující prvky kupé, sedanu a phaetonu se skrytými panty dveří vznikla v jediném exempláři. Prvních sedm modelů řady SJ z 36 vyrobených mělo nerezový osmikanálový výfuk z jediného kusu.
Zajímavostí je přístrojový panel s výškoměrem, chronometrem a funkčním radiem Phlico, které zprovoznil fanda do rádií a kameraman pan Pavel Semrád. Ve své době stál tento Duesenberg jako 38 automobilů Ford T. Vůz pohání přeplňovaný osmiválec objemu 6873 cm³ s výkonem 320 k při 4200 otáčkách za minutu a točivým momentem 576 Nm. Dosahuje rychlosti 207 km/h. Po havárii v nevadské poušti, kdy vůz částečně shořel, jej odkoupilo muzeum Harrach a začalo s renovací. V roce 1998 byl částečně renovovaný automobil dovezen do Čech, kde se jej ujala firma Veterancar pana Josefa Štangla a dnes mohli vidět návštěvníci concours vidět výsledek. Opravdový krasavec mezi krasavci.Vítězové jednotlivých kategorií


Automobily do roku 1945

Farman A6B (1925)
Jeden ze šesti dochovaných exemplářů.


Automobily po roce 1945

Nash Healey Roadster (1952)
Vůz s americkou technikou, britským podvozkem a karosérií Pininfarina


Kategorie Laurin Klement/Škoda

Laurin Klement Rk/M (1913)
Velký faeton z NTM a s prototypovým motorem vlastnil hrabě Kolowrat


Kategorie Wikov

Wikov 40 (1936)

J.Lasík 10.6.2015
Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar