Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Subaru akcni nabidky
Alcar - Konfigurátor kol

Atraktivní škodovky na Techno Classica Essen

Při včerejší návštěvě veteránské výstavy Techno Classica v Essenu jsme se shodli, že jednoznačně nejkrásnější expozici má Škoda Auto připravená společně Škodou Deutschland a Auto Škoda. Vystavena je řada pozoruhodných exponátů z 122leté historie.

Hlavními tématy expozice v hale číslo 7 jsou vývoj aerodynamických vozů a významná jubilea, která si letos připomínáme. Před 40 lety získaly vozy ŠKODA 130 RS cenný « double » v Rally Monte Carlo 1977 ve třídě do 1300 cm3, před 30 lety se veřejnosti představil moderní hatchback ŠKODA FAVORIT – vůz, jenž přispěl k uzavření úspěšného partnerství s koncernem Volkswagen.

„Na letošní výstavě Techno Classica se věnujeme tématům, která jsou pro značku ŠKODA a její historii zásadní,“ říká Andrea Frydlová, vedoucí ŠKODA Muzea v Mladé Boleslavi. „K největším hvězdám bude bezesporu patřit proudnicová ŠKODA 935 Dynamic. Jediný dochovaný exemplář byl v našich dílnách vzorně zrenovován, dokonce i odstín laku přesně odpovídá původní barevné kombinaci,“ dodává A. Frydlová.

ŠKODA byla ve své historii vždy velmi aktivní při stavbě pokrokových a odvážně konstruovaných vozů, které posouvaly vývoj díky netradičním technickým řešením. Příkladem je i aerodynamický prototyp ŠKODA 935 Dynamic, který se představil na autosalonu v Praze v roce 1935 a vzbudil velkou pozornost svými proudnicovými tvary.

V Essenu návštěvníci vidí jediný dochovaný exemplář po náročné a precizní renovaci. Počiny na poli aerodynamiky dokumentují i další vozy ŠKODA: atraktivní POPULAR Monte Carlo v provedení kupé i kabriolet (ve vlastnictví našeho spolupracovníka) či rovněž aerodynamicky optimalizovaný RAPID OHV s karoserií tzv. dálnicového typu (v letech 1938 až 1941 se s motorem 1,6 l/34 kW vyrobilo jen 110 exemplářů

Tradičně silné angažmá značky ŠKODA na poli motorsportu se prolíná i s tématem aerodynamiky – v Essenu je toho příkladem neobvyklá verze legendárního kupé ŠKODA 130 RS A5 (typ 738). Na letišti v Hoškovicích posloužila v roce 1978 řadě měření s cílem optimalizovat aerodynamický odpor a současně zvýšit přítlak zadních poháněných kol při vysokých rychlostech. Prototyp s řadou spoilerů dosahoval až 250 km/h, chlazení 140 kW silného čtyřválce zajištovala řada dodatečných přívodů vzduchu

ŠKODA 130 RS (vůz M.Kahleho) v expozici značky připomíná i 40 let od zisku cenného „double“ na Rally Monte Carlo 1977 : ve třídě do 1.300 cm3 zvítězila posádka Václav Blahna/Lubislav Hlávka, stříbrnou pozici vybojovali Milan Zapadlo/Jiří Motal. 117leté angažmá značky v motoristickém sportu dokládá i aktuální ŠKODA FABIA R5, a to stylově v designu připomínajícím RMC 1977.

Třicet let uplyne od debutu moderně řešeného hatchbacku ŠKODA FAVORIT – světovou premiéru měl tento vůz 16. září 1987 na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Vznikal v nelehkých dobách socialistické éry, i tak se ale týmu zapálených konstruktérů podařilo vytvořit vysoce konkurenceschopný automobil s moderní koncepcí, design byl dílem italského studia Bertone.

Právě nadčasové řešení modelu FAVORIT bylo jedním z důvodů, proč se o koupi automobilky ŠKODA zajímal koncern Volkswagen. V Essenu je vedle klasického pětidveřového hatchbacku ŠKODA FAVORIT k vidění i oblíbené kombi FORMAN, rallyový FAVORIT F2 či studie FAVORIT s karoserií sedan.6.4.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar