Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Arlberg Classic - od Bodamského jezera po Silvrettu

V tradičním červnovém termínu se opět mohl uskutečnit dvanáctý ročník setinové rallye Arlberg Classic s centrem v městečku Lech v rakouské spolkové zemi Vorarlberg. Na více než stovku posádek čekalo ve třech dnech přes pět set kilometrů.

Startovní pole předválečných automobilů bylo stejně jako v minulých letech excelentní. V roli předjezdce vyrazil na trať Christian Morawa se šestiválcovým BMW 328 Berlin-Roma Touring Roadster. A pár minut za ním Wolfgang Köhne s obrovitým 4,5 litrovým vozem Bentley 4,5 Le Mans Open Tourer.


Nejednalo se ale o jediný vůz slavné značky, jejíž automobily jsou vždy ozdobou veteránské akce. Sekundovaly mu např. Bentley 4,5 Le Mans vyrobený v roce 1929. Krásný pohled byl i na Bentley 3,5 Litre Van den Plas, Bentley 4 ¼ Litre Derby special nebo Bentley Speed 8 Racing s vidlicovým osmiválcem 5,7 Litru, vyrobený v roce 1947.
Ale k vidění byly i další krásné automobily, jako například závodní Marmon Roadster Racer se 3,4 litrovým osmiválcem nebo Aston Martin Le Mans či Lagonda, zastoupená hned třemi modly – M35R Le Mans, LKG 45 Speziale Sport Tourer nebo M45R Le Mans.


Patronát nad akcí má řadu let BMW, a tak nemohou vozy mnichovské značky chybět. Napočítali jsme jich dvanáct, přičemž nejatraktivnější byl rozhodně BMW 328 Mille Miglia Roadster z roku 1940. Vůz vyslal do soutěže BMW Team, stejně jako BMW 503 Cabrio, BMW 502 Cabriolet, BMW 3.0 CSL, zatímco modely 507 Touring řídili soukromí majitelé.Z první poloviny sedmdesátých let pocházely zajímavé automobily Intermeccania Indra Cabrio, Jensen Interceptor Coupe, o něco mladší byl Aston Martin DBS CoupeTriumph Italia 2000 Vignale, a tak bychom mohli pokračovat.


Úvod soutěže obstaral čtvrteční odpolední prolog z Lechu do St.Antonu am Arlberg a zpátky, aby se posádky „rozehřály“, i když to nebylo v teplém počasí nutné.
V pátek se začínalo v 8 hodin a zhruba po dvou hodinách čekal náročný výjezd a sjezd horskou silnicí Silvretta do výšky 2025 m n.m, bohužel za mlhy a nevlídného počasí. Ale na náladě to nikomu neubralo, neboť už v půl dvanácté je čekal oběd v lyžařském středisku Ischgl a po odpočinku vzhůru z Imstu přes Hahntennjoch (1894) a sjezd do údolí, a pak už do cíle. To měly za sebou zhruba 230 kilometrů.


V sobotu se začínalo už v 7 hodin ráno a tentokrát soutěž zamířila až k Bodamskému jezeru do Bregenzu, kde byl na hradě připraven oběd. Zvlněnou krajinou se jelo až do Schoppenau, kde začala silnice opět stoupat až na Hochtannbergpass (1675) a do cíle v Lechu.Arlberg Classic patří mezi čtyři vyhlášené soutěže v Rakousku, ale trochu nás zarazilo, že bez většího diváckého zájmu podél trasy. A bohužel často v hustém silničním provozu. S tím kontrastuje atmosféra South Bohemia Classic po vedlejších jihočeských silničkách a za velkého zájmu. Určitě by se u nás zahraničním posádkám líbilo, snad jednou najdou některé z nich cestu i k nám.Nejlepšího výsledku v součtu všech speciálních zkoušek získali Ralf Ehler a Heike Köppel s Porsche 356 Speedster, kteří nasbírali 766 bodů. Jen o pouhých šest bodů byli druzí Heinz Eberhard a Stefan Siegenthaler s BMW 328 Cabrio.Arlberg Classic ctí kvalitu nad kvantitou a sportovní dech před společenskou událostí.
J.Lasík 28.6.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2022 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar