Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

2000 km Německem poblíž našich hranic

Italové mají Mille Miglia, Francouzi Tour de France, Angličané Goodwood nebo London – Bringhton a Němci „2000 km durch Deutschland“. Jde o vzpomínkové jízdy historických vozidel na soutěže či závody, které se jezdily v dobách dávno minulých.

Jízda spolehlivosti „2000 durch Deutschland“ se konala sice jen v roce 1933 a 1934, přesto dosáhla nebývalého významu. Všichni, kteří tehdy v automobilovém a motocyklovém světě něco znamenali se setkali v lázeňském městečku Baden-Baden, odkud se vydávali na dva tisíce kilometrů dlouhou cestu napříč Německem.
V roce 1989 si známý veteránský nadšenec Günther Krön řekl, že by bylo dobré tuto akci vzkřísit a již první ročník přilákal na start padesátku vozidel. Navíc po pádu berlínské zdi se mohla trať vrátit i na území bývalého východního Německa, tedy na místa kudy před více než sedmdesáti lety vedla. Místem startu sedmidenní jízdy je pravidelně město Mönchengladbach, kde se také účastníci po ujetí více než 2300 km opět setkají. Mezi tím je však čeká náročná trať napříč Německem. Letos vede přes Würzburg, Norimberk, Drážďany, Magdeburg, Celle a Hannover. Obliba soutěže mezi majiteli historických vozidel rok od roku rostla tak není divu, a tak se letos postaví na start 177 vozidel z let 1925až 1983. Kromě Němců se objevují pravidelně účastníci ze Švýcarska, Belgie nebo Holandska.
Jako první vyrazí na trať Hanomag „komisárek“ s „půllitrovým“ jednoválcem o výkonu 10 k, vyrobený v roce 1925. Za ním pak několik Fordů A nejrůznjěších typů z třicátých let, Opel 18B, dvanáctiválcový Cadillac Weather Phaeton, Hudson Bix Six, Bentley Le Mans, naše Aero 30, vzácný Opěl Super Six Sport z roku 1937, osmiválcový Horch 930 V, nejrůznější Mercedesy, ale také třeba Glas Goggo TS 250 s dvouválcem 247 kubických centimetrů nebo BMW Isetta s jednoválcem takřka stejného objemu.
Z našeho pohledu je nejzajímavější úterní etapa (24. července) vedoucí z Norimberka přes Bayreuth, Hof, Plauen, Stollberg, Chemnitz, Augistusburg do Drážďan. Veterány lze vidět také ve středu odpoledne na trase Drážďany, Pirna, Bad Schandau, Bastei, Drážďany.
Více informací najdete na www.2000kmdurchdeutschland.de

Jindřich
Lasík, 20.7.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar