Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

120 let značky Mercedes

Před 120 lety se jméno 11leté dívky stalo ztělesněním automobilů a také názvem první luxusní automobilové značky na světě. Přesně 2. dubna 1900 se společnost Daimler-Motoren-Gesellschaft rozhodla nazvat své automobily Mercédès, a to na návrh Emila Jellineka, rakousko-uherského obchodníka, jehož předci pocházeli z Čech a Moravy.

Jellinek, který žil tou dobou v Nice a byl mimo jiné významným prodejcem vozů Daimler, navrhl pojmenovat nový model po své dceři. Španělské dívčí jméno dostal Mercedes 35 hp a stal se během závodního týdne v Nice v březnu 1901 skutečnou senzací. A to nejen zásluhou své vysoké technické úrovně, ale i vzhledem k mimořádně elegantním tvarům. Mercedes 35 hp je považován za první automobil moderního typu, protože se oprostil od dosavadních přístupů vycházejících z konstrukce kočárů, a stal se tak vzorem pro zbytek rodícího se automobilového odvětví.


Paul Meyan, tehdejší generální tajemník Francouzského automobilového klubu, po závodním týdnu prohlásil: „Vstoupili jsme do éry značky Mercedes.“

Od tohoto okamžiku zdobil stylizovaný nápis „Mercédès“ chladič osobních vozů firmy Daimler. Název byl registrován jako ochranná známka 23. června 1902 a jeho právní ochrana vstoupila v platnost 26. září 1902. Tím se název značky – která se na Mercedes-Benz změnila po spojení společností Daimler a Benz v červnu 1926 – stal synonymem luxusu a technických inovací. Mercedes-Benz dosáhl ve svém oboru naprosto unikátní kombinace osobité krásy a vrcholné elegance se špičkovými výkony a technologiemi.


Jediná automobilová značka s ženským jménem

Mercedes-Benz je dodnes jedinou značkou v automobilovém odvětví, která nese ženské jméno. „Ženy jako Mercédès Jellineková nebo Bertha Benzová od samého začátky přispěly k úspěšnému příběhu značky Mercedes-Benz,“ říká Bettina Fetzerová, vedoucí marketingu ve společnosti Mercedes-Benz AG.MB 3.4.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar