Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Tak tomu se říká srdeční záležitost

Když se řekne Česká republika, vyvolá to v mnohých lidech představu hlavního města Prahy s její velkolepou architekturou, romantickými uličkami, koncerty a uměním. Ale Česká republika je víc než její hlavní město.

Pod Troskovicemi

Pod Troskovicemi

Pekařova brána

Pekařova brána

Pekařova brána

Pekařova brána

Pod Pekařovopu bránou

Pod Pekařovopu bránou

U Věžáku

U Věžáku

U Věžáku

U Věžáku

Pod Troskovicemi

Pod Troskovicemi

Troskovice

Troskovice

U Hrubé Skály

U Hrubé Skály

U Hrubé Skály

U Hrubé Skály

U Hrubé Skály

U Hrubé Skály

U Hrubé Skály

U Hrubé Skály

Taková místa jako je Český ráj,jsou stejně magická, prosáklá historií, posetá hrady, památkami a lidovou architekturou. A co je nejlepší? Bohatá na přírodní krásy.

Není mnoho věcí a míst, která by rozradostňovala moje srdce a moji mysl tak, jako třeba západ slunce nad Troskami, nádherné rybníky, skalní města plná strží, stezek, věží a vyhlídkových plošin. To vše je v kostce Český ráj - má srdeční záležitost.

Nikdy by mě nenapadlo, že jen obyčejná procházka spící přírodou mě dokáže tak nadchnout. Jsem totiž rozhodně milovník tepla. Musím uznat, že v tomto ročním období v příjemném klidu kdy je zde méně turistů, má rozhodně něco do sebe a já jsem šťastná, že jsem mohla opět po čase vidět ta kouzelná místa.

Jedním z nich je zajímavý skalní útvar Pekařova brána. Stojí nad silničkou, která vede z Vyskeře do Libošovic, asi 5 km severozápadně od městečka Sobotka. Brána vznikla při stavbě silnice, když její stavitelé narazili na skálu místními nazývanou Mnich. Rozhodli se pro zachování skály a vytesání lomového oblouku pro průjezd povozů a průchod pěších. Vznikla tak tvarově zajímavá brána, vytvořena z části přírodou a z části lidskou rukou. Do skály byly navíc vytesány schody, kterými lze vystoupit na vrchol a pozorovat okolí. Útvar nese jméno známého českého historika Josefa Pekaře. Místo je celoročně dostupné autem.

Dalším místem, které by rozhodně nemělo uniknout vaší pozornosti je Věžický rybník/ někdy označovaný jako Věžák/. Je to nejkouzelnější rybník Českého ráje. Přímo z vody vystupují pískovcové skály, které se odrážejí ve vodní hladině a člověk si zde připadá jako v ráji. O mimořádném půvabu Věžáku svědčí i to, že se zde natáčely scény s Tomášem Holým a Františkem Němcem do filmu „Jak dostat tatínka do polepšovny“.

Rybník Vidlák, další malebné místo. Byl vybudovaný v 16. století v mokřadlech Podtroseckých údolí Českého ráje. Najdete ho u silnice z Troskovic k Hrubé skále. Na jižním konci částečně rekonstruované hráze Vidláku se natáčela scéna z již zmiňovaného filmu „Vodník a říká mi Pepo“

Doufám, že se na ta krásná místa brzy vrátím. A jen jako perličku, představte si, že všemi výše uvedenými místy po zasněžených silničkách projížděl ve středu ráno holandský Winter Trial. A nejen tudy.

Ale také po trati bývalého závodu do vrchu na Vyskeř, úzkými serpentinami vytesanými ve skalách pod Troskovicemi, kolem Hrubé Skály i Vidláku a speciální zkoušku pravidelnosti zakončil úchvatný výhled na zasněžené Trosky.

Bez přehánění nejkrásnější úsek dva a půl tisíce dlouhé soutěže.

Prostě srdeční záležitost.mav 26.1.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar