Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Śosnová Classic - střípky z depa i okruhu

Autodrom v Sosnové zažil už hodně závodů, ale teprve letos se po něm proháněly unikátní závodní automobily předválečného data výroby nebo z padesátých let. Zatím přinášíme jen pár zajímavostí.

Veteránista Mirek Krejsa i když neví „kde mu hlava stojí“ (v současné době finišuje s manželkou Lenkou na přípravě1 000 mil československých), tak si najde čas i na legraci. Na okruhu v Sosnové sice nejel se svým vozem Wolseley, ale řídil unikátní monopost Tatra 605. Sledovat jeho jízdu bylo velkým zážitkem. „Pořád tam nemůžu dát dvojku, aby to jelo ještě líp,“ postěžoval si po první exhibici. Ale to byl nebyl Mirek, aby nevymyslel nějakou tu „kulišárnu“. Aby se nenudil, tak usedl vedle Karla Kupky do vozu Sénechal SS z a v zatáčkách se vykláněl tak, že jen tak tak nevypadl z vozu. Za své kaskadérské kousky sklízel potlesk.Za volantem závodního speciálu Walter GP, s nímž se představil Jirka Hlavsa, kterého známé spíš ze závodu historických motocyklů. Tam startuje a předvádí kaskadérské kousky s předválečnou „sajdkou“ Rudge Ulster. Rudý Walter měl svoji jízdní premiéru a po odstranění problému v první jízdě šlapal už jako hodinky a Hlavsa si jízdu užíval. Není divu, že dostal důvěru „otestovat“ v trapu Waltera, neboť se částečně podílel na renovaci v Garage Vyskočil. Tento Walter startoval v roce 1930 na Masarykově okruhu v Brně.V Sosnové se kromě Blomqvista představily dvě výrazné postavy našeho automobilového sportu. Bývalý tovární jezdec Josef Srnský oslavil v neděli 76.narozeniny a na okruhu prohnal svoje krásné kupátko Škoda 110 R Coupé. S ním občas startoval v závodech do vrchu.

Týden před Sosnovou, přesně 9.května, oslavil 85. narozeniny Karel Jílek, úspěšný okruhový jezdec a jeden ze zakladatelů Metalexu. Před dvěma roky přivezl spider MTX 2-01, tentokrát při exhibiční jízdě usedl naposledy na prvního monopostu MTX 1-01.Alespoň to tvrdil.
Ilustraci na plakát se Stigem Blomqvistem na Škodě Felicia Kit car vytvořil známý výtvarník Jiří Rameš. Na zhotovení měl jen pár dní a podle nás i podle mistra světa v rallye se mu nadmíru povedl. Jiří Rameš má v zásobě další kresby s tématikou historických soutěžních automobilů a není vyloučené, že se objeví i kalendář.
JL 16.5.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar