Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Železniční depozitář NTM Chomutov se otevírá

Národní technické muzeum zahajuje v pátek 5. června novou návštěvnickou sezónu v Železničním depozitáři NTM Chomutov. Ten je pro návštěvníky otevřen až do 1. listopadu 2020 vždy od pátku do neděle od 9 do 17 hodin.

Pro letošní rok, kdy uplyne 150 let od příjezdu prvního vlaku do Chomutova, připravilo Národní technické muzeum výstavu „Chomutov ve století páry“, a připojuje se tak k oslavám tohoto výročí. Při příležitosti Mezinárodního dne dětí nabízí Národní technické muzeum od 5. 6. do 7. 6. 2020 vstup do Železničního depozitáře dětem zdarma.

Národní technické muzeum spravuje největší státní sbírku kolejových vozidel v ČR. Mimořádná a rozsáhlá sbírka ve správě NTM dokumentuje technický vývoj železničních vozidel od druhé poloviny 19. století do současnosti.

Právě v Železničním depozitáři NTM Chomutov mohou zájemci v rámci sezónního zpřístupnění zhlédnout většinu železniční sbírky Národního technického muzea. Zůstane tomu tak i po otevření Muzea železnice a elektrotechniky v Praze na Masarykově nádraží, kde se v roce 2028 dočká vystavení pouze část rozsáhlé sbírky. „Železniční depozitář NTM Chomutov je pro nás nesmírně cenným areálem, a to jak z hlediska uložení mimořádných sbírkových předmětů, tak i jako jeden z našich objektů přístupných návštěvníkům. Jsem rád, že díky Železničnímu depozitáři Chomutov a Centru stavitelského dědictví Plasy může být Národní technické muzeum aktivní i mimo hlavní město Prahu,“ řekl Karel Ksandr, generální ředitel Národního technického muzea.


150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku

Nesmírně zajímavou historii železniční dopravy v regionu připomene výstava „Chomutov ve století páry“. Národní technické muzeum ji připravilo ve spolupráci s Oblastním muzeem v Chomutově a Oblastním muzeem a galerií v Mostě při příležitosti oslav výročí „150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku“.

Výstava prostřednictvím textových panelů, dobových fotografií a vybraných exponátů představí Chomutov jako významný železniční uzel, kterým byl už od sedmdesátých let 19. století.
Jedním z vozidel, umístěných v Železničním depozitáři NTM Chomutov, která jsou přímo spojena s historií železnice na Chomutovsku, je vyhlídkový salonní vůz Ústecko-teplické dráhy. Byl vyroben na zakázku bývalé Ústecko-teplické dráhy společností F. Ringhoffera v roce 1900 a využíván byl pro jízdy vedoucích představitelů společnosti, významných hostů a k inspekčním účelům. S historií Ústecko-teplické dráhy je pevně svázán i jeden z nejcennějších exponátů v depozitáři – parní lokomotiva Donnersberg (ex ATE IIIa.18, ČSD 322.302), kterou tato společnost zakoupila u lokomotivky Hartmann v Saské Kamenici již v roce 1870, což z ní činí druhou nejstarší v ČR dochovanou lokomotivu vůbec.


Kolejová vozidla

Železničním depozitáři NTM Chomutov je k vidění téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů. Největší pozornost návštěvníků tradičně poutají parní lokomotivy, z nich pak rychlíková parní lokomotiva „Albatros“ 498.106, která v srpnu 1964 vytvořila rychlostní rekord parních lokomotiv tehdejších Československých státních drah, když na zkušebním okruhu v Cerhenicích dosáhla rychlosti 162 km/h.
Obdiv budí rovněž majestátní první poválečná lokomotiva 534.0301, kterou dodaly Škodovy závody už 22. prosince 1945, nebo tramvajová parní lokomotiva „Gartenau“, vyrobená v Linci roku 1887. Stranou pozornosti jistě nezůstane ani část kolekce salonních vozů NTM zastoupená v depozitáři vedle vyhlídkového salonního vozu Ústecko-teplické dráhy z roku 1900 též salonním vozem vyrobeným kopřivnickou vozovnou vagónkou v roce 1906 pro barona Adolpha Rothschilda. K vidění jsou i motorové a elektrické lokomotivy, osobní i motorové vozy a historické drezíny.Více informací k aktuálním hygienickým opatřením na www.ntm.cz.


Železniční
depozitář Národního technického muzea se nachází v sousedství areálu depa Českých drah v Chomutově. Přístup do oploceného areálu je možný pouze po značené trase z Černovické ulice z prostoru parkoviště nákupního centra Globus (směr Karlovy Vary).
GPS 50.456744, 13.391115Otevírací doba v roce 2020
5. června - 1. listopadu 2020
pátek, sobota, neděle
9.00 - 17.00
Vstupné
plné 110 Kč, snížené 70 Kč, rodinné 270 Kč, školní skupiny 50 Kč/žák


NTM 5.6.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar