Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Zázraky přírody Českého ráje v lomnickém muzeu

Od září mohou návštěvníci muzea v Lomnici nad Popelkou zhlédnout unikátní výstavu k přírodě Českého ráje. Autorem je bývalý lomnický občan a stálý příznivec našeho města Dr. Zdeněk Mrkáček - zoolog, fotograf, autor řady knih a výstav o přírodě a krajině, mnoha přednášek a neúnavný popularizátor přírody Českého ráje i Lomnicka.

Český ráj je bezesporu jedním z turisticky nejvíce navštěvovaných území naší vlasti. Pro většinu domácích i zahraničních turistů je přitažlivý a vyhledávaný především díky skalním městům, hoře Kozákovu, Troskám a dalším hradům a zámkům. Již mnohem méně je známý bohatostí živé přírody s obyvateli skal, lesů, rybníků, vodních toků i suchých teplých luk. Tím spíše právě na ně bude zaměřena výstava.

V Českém ráji roste více jak 1000 druhů vyšších rostlin a žije zde na 30 000 druhů živočichů. Spolu s námi obývají stejné území, jsou našimi skutečnými sousedy, provázejí nás celým životem a obohacují ho. Jsou zajímaví barvou, tvarem, způsobem života, svými úžasnými smysly a schopnostmi. Nemálo z nich se však bohužel řadí mezi druhy ohrožené vyhynutím.


Výstava bude obsahovat nejenom fotografie vzácných i běžnějších živočichů a rostlin, ale také trojrozměrné exponáty v podobě vycpanin ptáků, jejich per, hnízd a další, včetně drahých kamenů a ukázek jak historické, tak i současné literatury zaměřené na tuto problematiku.
Součástí výstavy bude také přednáška autora o zpěvu a dalších hlasových projevech našich ptáků, která se uskuteční ve středu 25. září od 17 hodin.

V současné době význam ochrany přírody by měl být jednou z největších priorit jak jednotlivců, tak celé společnosti. Výše uvedená prezentace dlouholeté činnosti doktora Mrkáčka v této oblasti je malým příspěvkem lomnických muzejníků k lepší osvětě a citlivějšímu zacházení nás všech s přírodou, jejíž jsme nedílnou součástí.

Pořadatelé srdečně zvou všechny zájemce o živou i neživou přírodu a její krásy v mnoha rozličných podobách. Výstavu nazvanou „Zázraky přírody Českého ráje“ si můžete prohlédnout až do 28. října 2019.


PR 11.9.2019

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar