Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Zámek ve Zruči nad Sázavou - historie a zábava pro celou rodinu

Česká republika se může pochlubit stovkami historických památek, ať zámky, hrady, zříceninami, kostely a podobně. Řada z nich je známá a proslavená, ale jsou i jiné, bohužel často opomíjené a přitom nabízejí „zábavu“ pro celou rodinu. Jedním z nich je zámek ve Zruči nad Sázavou.

Jeho historie, respektive místního panstv,í sahá až do počátku středověku, první zmínku z roku 1328 najdeme v predikátu Heřmana ze Zruče. Ten byl i prvním majitelem a zároveň stavitelem hradu. Od roku 1334 vlastnili panství na Zruči více než 200 let Kolowratové. V roce 1553 kupuje Zruč Jiří Kalenic z Kalenic a za jejich panství vzkvétala Zruč natolik, že byla za vlády Ferdinanda Habsburského v roce 1561 povýšena na městečko. Rodový erb Kaleniců (stříbrné buvolí rohy na červeném štítě) převzalo město Zruč nad Sázavou a používá ho jako svůj městský znak dodnes.


Posledním majitelem byl Jan Schebek, přezdívaný Král železnic. Jeho syn Adolf provedl prakticky poslední přestavbu v pseudogotickém slohu zámku v letech 1892 až 1894. Po roce 1989 byl zámek v rámci restitučních nároků potomkům rodiny Schebků vrácen a v roce 2003 město Zruč nad Sázavou zámek i park odkoupilo.


Ještě pár slov k rodu Šchebků (často psané Šebků). Zámek koupil Jan Schebek, který zbohatnul hlavně díky železničním zakázkám a ve své době patřil mezi nejbohatší podnikatele v Čechách. Patřilo mu mj. několik nemovitostí včetně Schebkova paláce v Praze. Stavebním železničním inženýrem byl i jeho syn Adolf Schebek, mj. se podílel na stavbě trati z Kácova do Světlé nad Sázavou a měl v úmyslu také vybudovat trať do Vlašimi, která dnes končí „v polích“ nedaleko Zruče.


Zámek prošel mnoha obměnami, od středověkého hradu, přes pevnost, renesanční zámek, barokní či klasicistní panství, sídlo národního výboru a dalších institucí až do dnešní podoby. Zámek vám nabídne dva prohlídkové okruhy, malý a velký například se zelenou jídelnou s orchestrionem z roku 1885, dále reprezentační pracovny, Dámský salon, Zrcadlový sál nebo rodinnou kapli s oltářním obrazem sv.Jana Nepomuckého. Každá místnost je zařízena v jiném slohu a prohlídka trvá tak asi hodinku, což je doba tak akorát.Zámkem ale návštěva nekončí. Kolem se rozprostírá udržovaný zámecký anglický park s dvoukilometrovou naučnou stezkou. Začíná a končí u kostela a cestou si můžete pročítat informační tabule, prohlížet dobové fotografie a popisky vzácných stromů. Rozhodně nevynechejte krásnou vyhlídku hraběnky Emmy von Schebek na řeku Sázava, neboť zámek byl vystaven právě na skále nad řekou. Proto také byl ze zbývajících stran obklopen vodním příkopem. Dnes je v něm dětská stezka rytíře Miloty u Kolowrat s plněním zábavných úkolů.Dětem se bude také líbit v Kolowratské věži, v níž je nejen expozice zbraní ale každé patro interaktivní a hravou formou je seznamuje s její historií. Z ochozu máte park jako na dlani.
V parku na vás ale čekají ještě dvě expozice. Jednak Příběh řeky Sázavy v bývalé sýpce, kde se seznámíte například se zaniklými řemesly na vodě, jako byl např. vorař, pradlena, ledař, hamerník. Každá postava vám o sobě něco řekne. A pokud jste vodáci, tak se ještě podívejte do Vodáckého muzea umístěného v areálu Zručského dvora.Zámek ve Zruči nad Sázavou (otevřeno denně od 9 do 17 h) včetně krásného parku je možná tak trochu mimo zájmu široké veřejnosti, ale určitě se Vám tady líbit minimálně tak, jako nám.Více informací najdete na www.zamek-zruc.cz
Pokud
se chystáte na prohlídku, potom si raději rezervujte čas předem.


Historické slavnosti 5.srpna

Dvacátý třetí ročník Historických slavností proběhne ve zručském zámeckém parku v sobotu 5. 8. 2023 od 10:00 do 20:00 hod. Jako vždy nebude chybět dobový jarmark, hudba, tanec, šerm, kejkle, střelba. Celodenní vstupné 100/80 Kč.JL 3.8.2023
Foto autor a archiv města Zruč nad Sázavou

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar