Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Zámek Loučeň zve na Příběh vánočního stromečku

Zámek Loučeň pořádá adventní prohlídky od začátku svého otevření v roce 2007, ale Příběh vánočního stromečku se začal psát až v roce 2017, kdy byl ve vstupní hale zavěšen jeden stromeček špičkou dolů. Díky tomu pak průvodci začali vnímat čím dál větší zájem návštěvníků o příběhy spjaté s historií Vánoc.

O rok později už byla otevřena výstava s názvem Příběh vánočního stromečku. A včera už byl slavnostně otevřen pátý ročník. Byli jsme tu poprvé a byli nadšeni. Jde o výstavu dvaceti stromečků nazdobených ve stylu vybraných evropských zemí. Stromečky jsou umístěny v pokojích loučenského zámku. Letos se nese ve stylu evropských vánoc.


„Loňský ročník skončil 15. ledna 2022 a hned následující rok jsme začali připravovat ten letošní,“ uvádí se smíchem ředitelka zámku Kateřina Šrámková a dodává „Výstava každý rok běží od listopadu do ledna, pro nás jsou ale přípravy celoroční od návrhu nosného tématu až po nápady na instalace jednotlivých stromečků tak, aby dávaly smysl pro daný koncept a hlavně, aby naše návštěvníky bavily a přinesly jim radost.“


Výstava již tradičně nabídne více než dvacítku stromečků, každý se svým unikátním příběhem. K vidění jsou tradiční dobové stromečky, tak, jak se zdobily dříve, například stromeček jablíčkový (ten mimochodem sám ozdobil, a to již popáté, desetiletý Saša) či přírodní.„Tematická část prohlídky je letos na téma Radosti, které přinesla Evropa světu. Vzhledem k tomu, že Česká republika předsedá Radě Evropské Unie, o nosném tématu letošní výstavy jsme měli jasno téměř okamžitě,“ uvádí Vratislav Zákoutský, kastelán zámku. A doplňuje: „Jak jednoduché však bylo vybrat nosné téma, o to těžší bylo vybrat to hlavní, co Evropa světu dala, neboť seznam je dlouhý a počet stromečků omezen zdmi zámecké expozice. Věříme však, že jsme zvolili správně a návštěvníci budou s naším výběrem spokojeni.“


Jako první návštěvníci jsme si mohli prohlédnout například stromeček alpský (ten s dřevěnými ozdobami se nás líbil nejvíc), viktoriánský, bondovský, pohádkový, múzický, nobelovský atd. Vrcholem je poslední stromeček – Secesní s ozdobami ze sklárny Koulier. Mimochodem tyto překrásné a unikátní ozdoby se 29 .listopadu objeví na stromečku v Evropském parlamentu v Bruselu. Tyto ozdoby si můžete mimochodem zakoupit také v zámeckém obchůdku.

Kde vznikla tradice vánočního stromku? Jaké byly první stromečky Evropě? Jak vypadaly před sto lety, jak vypadají dnes? Jak tomu bylo u britské královské rodiny a jak v alpské chaloupce? Jak se slaví Vánoce v jiných zemích světa a kdo tam naděluje dárky? To vše se návštěvníci dozvědí během prohlídky zámku. Prohlídky jsou totiž komentované. Pokud na Loučeň dorazíte, pak se dozvíte hodně zajímavého o Vánocích v evropských zemích.Děti si navíc z prohlídky budou moci odnést speciální dopis pro Ježíška. Dopolední prohlídky Příběhu vánočního stromečku jsou určeny zejména školním skupinám, seznámit se s příběhem Vánoc přijíždějí žáci mateřských a základních škol až do vánočních prázdnin.


Zámek je pro veřejnost otevřen každý den, včetně Štědrého dne, vánočních svátků i Nového roku a oblíbené jsou večerní prohlídky zámku, které budou probíhat každou sobotu a 26.12.2022.Zámek Loučeň je romantickou barokní památkou s původními interiéry. Obklopuje ho rozlehlý anglický park, který je obohacen o jeden celoevropský unikát - totiž soubor 12 labyrintů a bludišť. Nachází se ve Středočeském kraji, mezi Nymburkem a Mladou Boleslaví.Předprodej vstupenek byl zahájen a vzhledem k velkému zájmu o tuto unikátní výstavu je doporučeno vstupenky rezervovat s předstihem.


Prohlídky probíhají do 15. ledna 2023. Více informací včetně podrobného programu a rezervace vstupenek na

www.zamekloucen.cz


Poznámka

V
sobotu 26. listopadu 2022 dojde ve 14 hodin před zámkem ke křestu největšího adventního věnce Zahájení adventu krásným rituálem, při kterém andělé rozsvěcí svíce na věnci a žehnají klid a lásku pro celé předvánoční období.

PR + JL

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Muzeum Lomnice nad Popelkou
Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2023 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar