Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Za vínem jeďte na Vrbici

Když se podíváme do mapy, tak zjistíme, že vesnic s názvem Vrbice je u nás hned několik, ale asi jen jedna je výjimečná. A nejen tím, že v roce 2014 zvítězila v krajském kole Vesnice roku. Ale hlavně vínem a unikátními vinnými sklípky.

Tady nenajdete sklepy u silnic, ale jak se říká „hezky za větrem“, a pokud jste tu poprvé, tak vám nezbývá, než se zeptat. Na otázku, kde můžeme koštnout víno se nám dostalo jasné odpovědi. „Běžte na kopec, ke kostelu a tam určitě nějakého vinaře najdete“.


Při putování kolem sklípků, jsme v podvečer narazil na jednoho vinaře a jakmile jsem řekl, že jsme jeli do Vrbice, tak nás okamžitě opravil. „Říká se na Vrbici a ne do Vrbice“. Důvod je jasný. Malebná vesnice v srdci Modrých Ho je druhou nejvýše položenou obcí v okrese Břeclav. Nachází se v nadmořské výšce 280 až 320 m n.m. a asi dvanáct kilometrů jihovýchodně od Hustopečí.


Jižní Morava je protkaná vinnými sklepy prakticky na každém kroku. Ale často je najdeme rozprostřené pouze kolem silnice. Vrbice je jiná. Již z dálky vás vítá sklepní lokalita Stráž s kostelem svatého Jiljí. Na jaře hezky rozkvetlá, v létě krásně zelená, na podzim barevná a v zimě odpočívající. Na svazích okolo dozrává zlatavé či rubínové vínečko, které každý vinař ve svém sklepě hýčká tak, aby lahodilo oku, nosu i chuti.


Ze Stráže je za dobré viditelnosti krásný výhled do kraje na všechny strany. Jeho název vystihuje někdejší využití. Zde se střídali stráže, které upozorňovali v čase nepokojů lid na blížícího se nepřítele V případě nebezpečí zapálili oheň, aby varovali okolní vesnice před nebezpečím, pokaždé, když nepřítel překročil zemské hranice. Tady také od roku 1839 stával větrný mlýn. Ten se nedochoval, ale na původním místě stojí i dnes, postavený ovšem teprve před několika roky. Dnes se tady říká Na Větráku.


Hned několik kroků vedle se vypíná kostelík sv.Jiljí, vystavěný v letech 1913 až 1920 v pseudorománském slohu s věží vysokou 36 metrů.


Vrbice vznikla za německé kolonizace kolem roku 1220 a byla nazvána Michelsdorf (toto jméno Němci užívali ještě v 18. století). První zmínka je v listině olomouckého biskupa Roberta z roku 1222. Největší zajímavostí je soubor jedinečných vinných sklepů, které protkávají kopec Stráž v sedmi patrech.


Dvě lokality sklepů byly budovány s odstupem několika století a svým vzhledem i charakterem se liší. Starší kolonie Na sklepech, která tvoří dvě spodní patra vinařských staveb v obci, vznikla v druhé polovině 17. století a dnes je součástí vesnické zástavby. Většinou jde o kamenná patrová stavení se zapuštěnými lisovnami a dlouhými klenutými sklepy. Rovné stropy lisoven jsou obvykle trámové, ke sklepu vykrouženému v hlíně vede svažitá spojovací chodba. Podle legendy byly stavby propojeny podzemními chodbami s čejkovickou tvrzí a v dobách nepokojů sloužily jako úkryt místním obyvatelům.


Známější lokalitou jsou vinné sklepy Stráž. První chodby se začaly budovat na přelomu 18. a 19. století, lisovny s kamenným průčelím byly k podzemním chodbám přistaveny v polovině minulého století. Vstupní část sklepa, tzv.Presúz je vybudován z vytěženého kamene a má kamennou štítovou stěnu, mnohdy řešenou ze dvou druhů kamene nebo v kombinaci s cihlou. Místní zvláštností je záliba v gotickém lomeném oblouku. Ušlechtilá černá plíseň na stěnách sklepa svědčí o stabilním prostředí, které víno potřebuje ke svému zrání.


vZa Réva vinná určuje ráz okolní krajiny, vinařství a vinohradnictví je velkým koníčkem v mnoha rodinách. Přírodní podmínky pro pěstování vinné révy jsou zde ideální. Mírné svahy s jižními expozicemi mají dobré půdní i klimatické podmínky. Jsou chráněny před studenými větry od severu a ozařovány sluncem po celý den. Rodí svérázná a zdravá vina. V posledním desetiletí se stává centrem nejkvalitnějších červených vín, jako jsou Svatovavřinecké, Frankovka nebo PortugalVysoko je kostel na Vrbici
a ještě výš srpnové nebe
pod kterým vinohrady zrají
špačkům pro radost.


JL 14.5.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar