Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Za mašinkami do Lužné

Víte, kde najdete největší expozici historie kolejových vozidel v České republice? Uprostřed hlubokých křivoklátských lesů, na nádraží v Lužné u Rakovníka. A protože právě byla zahájena letní sezóna, tak plnou parou do historie.

V Železničním muzeu Českých drah uvidíte největší sbírku historických kolejových vozidel včetně 30 unikátních parních lokomotiv. Mezi nimi najdete také nejstarší lokomotivu z roku 1876 nebo první a poslední parní lokomotivu vyrobenou v plzeňské škodovce.

Nejsou to však pouze němí svědci minulosti, ale mají také svá jména - Albatros, Papoušek, Šlechtična. Co kousek, to umělecké dílo. Nechybějí ani motorové vozy Hurvínek, Sergej, Bardotka. Mnohé z nich jsou samozřejmě stále v provozuschopném stavu a čas od času vyjedou na trať.

Vystaveny jsou i další zajímavé exempláře - sněhomet, kolejový jeřáb, osobní a pracovní vozy. Venkovní expozice jsou umístěny v hezkém lesnatém areálu bývalé výtopny, z níž později vzniklo depo s klasickýou, železniční stavbou - tzv. rotundou, což je jakási kruhová garáž s točnou. Expozici doplňuje také několik krytých výstav zaměřených na různá odvětví železniční dopravy, děti potěší modelová železnice nebo krátká jízda po úzkorozchodné železnici.

Každý rok se v Lužné koná i několik doprovodných akcí, včetně setkání lokomotiv jednoho typu. Letos to bude mj. První (13. a 14. května) a Poslední (7. a 8. října) parní víkend.

Dny „Bejčků" jsou připraveny na 24. a 25. června, setkání motorových vozů na 8. a 9.července. V sobotu 3.června proběhne Dětský den a 5.srpna oslavy 130 let tratě Rakovník - Beroun.

Výlet do železničního muzea rozhodně stojí za návštěvu, cesta k němu je dobře značena, nejlépe ze silnice Praha - Karlovy Vary. Další informace na www.cd.cz/muzeum

Otevírací doba (9.30 až 17 hodin)

28.4 až 28.5. sobota, neděle, svátky

1.6. až 3.9. denně kromě pondělí , svátky

9.9 až 8.10 sobota, neděle, svátky

28.10. svátek

Pavla Lasíková, 3.5.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar