Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Z Grossarlu do okolí

Před časem jsme vám dali tip na dovolenou do údolí almů Grossarltal (rubrika Cestování), nyní se podíváme trochu po okolí, které nabízí nepřebernou nabídku k výletům. Pokud máte ještě pár volných dnů, můžete vyrazit hned zítra, neboť podzim bývá v horské krajině nejkrásnější a klidný.

 

Huttschlag

Huttschlag

Grossarl

Grossarl

Tappenkarsee

Tappenkarsee

Sjezdovky v Grossarlu

Sjezdovky v Grossarlu

Cesta na Fageralm

Cesta na Fageralm

Dachstein

Dachstein

Forstau

Forstau

Winkelstrasse

Winkelstrasse

V opačném případě si můžete třeba naplánovat dovolenou na příští rok. Údolí almů Grossarltal leží 70 kilometrů jižně od Salzburgu, v srdci pohoří zvaném Hohen Tauern. Výchozím bodem k výletům po okolních almech je městečko Grossarl s 3700 obyvateli, kteří žijí v nadmořské výšce 920 metrů anebo o pár kilometrů dál vzdáleném Hüttschlagu.V Grossarlu s malebným kostelíkem postaveným již v 18. století najdete veškeré služby, kabinkovou lanovku, obchody a informační středisko, v němž dostanete veškeré materiály týkající se samotného údolí nebo přilehlého okolí. Pokud se v Grossarltalu ubytujete dostanete tzv. Gästekarte, umožňující nejrůznější slevy, anebo si můžete koupit tzv. SalzburgerLand Card, která nejenže poskytuje velké slevy na vstupném či jízdném, ale můžete zdarma zavítat do některých pamětihodností, muzeí apod.

V Grossarltalu je krásně prakticky v kterékoli roční době, v létě, na podzim nebo v zimě, a to ať jste vyznavači sjezdového nebo běžeckého lyžování. Rozhodně nemusíte mít strach, že byste nesehnali ubytování, v celém údolí je minimálně na 4500 lůžek nejrůznějších cenových kategorií, od 15 eur na osobu za noc s bohatou snídaní.

Díky své výhodné poloze lze z Grossarlu podnikat také automobilové výlety po širokém okolí, aniž byste najezdili bůh ví kolik kilometrů. Jmenujme například vysokohorskou silnici Grossglockner, přehrady či ledovce v Kaprunu, lázně Zell am See. Hned „přes kopec" je na jednu stranu proslulý Bad Gastein, na druhou zase Kleinarl s malebným jezerem Jägersee, odkud můžete vyrazit hezky po svých k jezeru Tappenkarsee.

My se dnes vydáme směrem doprava, to znamená, že ze St. Johannu pojedeme  směr Wagrain a Altenmarkt, odtud po vedlejší silnici na Forstau. Zhruba po pěti kilometrech, ještě před obcí, uvidíte nenápadnou odbočku doprava s nápisem Fager. Po dvou kilometrech skončí sice na okraji lesa pěkná asfaltka a začíná šotolinová cesta. Nenechte se odradit a hurá vzhůru. Nepotřebujete ani offroad, cesta je široká, tvrdá, bez výmolů a děr, takže se nemusíte obávat, že byste si poškodili svůj vůz. Asi po osmi kilometrech se vám těsně pod vrcholem začnou otevírat nádherné výhledy na masiv Dachsteinu. Cesta vás zavede až na samotný Fager Alm ve výšce 1759 metrů s horským hotelem Trinker Alm. Tam si můžete v klidu posedět, občerstvit anebo si obout „pohorky" a vyrazit na nenáročnou túru překrásnou přírodou. Doporučujeme vám si rezervovat celý den, stejně jako na druhý výlet.

Z hlavní silnice neodbočíte, ale dojedete až do obce Forstau, kde zabočíte rovněž doprava na tzv. Winkelstrasse, která vás zavede až na konec údolí ve výšce 1390 metrů. Hned u parkoviště se nachází velký, netypický  Vogei Alm, ale my vám doporučíme „domácí" alm, vzdálený asi dvacet minut pohodlné chůze. Tady si můžete vychutnat panoramata na okolní velikány v naprostém klidu a ničím nerušeni. Také odtud lze vyrazit na pěší túry po okolních kopcích. Při zpáteční cestě si dopřejte zastávku třeba v městečku Altenmarkt, případně si odtud zajeďte ještě k Zauchensee.

Grossarltal nabízí opravdu nepřeberné možnosti k pěší turistice či autoturistice, anebo je vhodné obojí skloubit dohromady. Info na http://www.grossarltal.info

 

Pavla Lasíková, 26.9.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar