Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Výstava betlémů v lomnickém muzeu v plném proudu

V předvečer druhého adventu v rámci Mikulášských slavností byla otevřena v městském muzeu v Lomnici nad Popelkou tradiční vánoční výstava betlémů. Stalo se tak již po patnácté.

V letošním roce se prezentují především půjčené betlémy z oblasti Orlických hor a Podorlicka. Z této betlémářsky bohaté oblasti své betlémy zapůjčili především renomovaní řezbáři Zdeněk Farský, Jarmila Haldová a její syn Jiří Halda. Vystavené exponáty jsou z různých druhů materiálu, ať už je to lipové dřevo, olše, oliva, eben, smrk, perník, papirmache, keramika, sklo, kukuřičné šustí, vlna atd. nebo také z různých koutů světa. Např. z Tanzanie, Bolívie, USA a Ruska.

Dominantním exponátem výstavy je rozměrné dílo Zdeňka Farského z Náchoda, které bylo vytvořeno v roce 2003 pro Světovou výstavu betlému v Hradci Králové o rok později. Až čtyřicet centimetrů vysoké figury postavené do kruhu kolem stylizovaného kamenného sloupu jsou lehce kolorované. Podobně ztvárněný je i tzv. „Kulatý betlém“ od stejného autora s menšími nepolychromovanými figurkami. V pořadí třetí Farského betlém je drobná až filigránská práce nazvaná „Náchodská betlémová hora“, tzv. typ jesliček, kde kulisy a dějové scény jsou umístěny na horu, postavy a zvířátka jsou charakteristické svým miniaturním provedením a díky křehkosti musí být kryty skleněným poklopem, tzv. štulcem. Poslední vystavené dílo tohoto autora je současná práce, tzv. „Moderní betlém“ se základními betlémovými figurami.

Z dílny paní Haldové je prezentován papírový betlém vyrobený pro zákazníky firmy Strojbal Dobruška. Syn Jiří Halda je autorem tzv. „Dětského betlému“. Polychromované figurky buclatých tvarů představují jak klasické české postavičky různých profesí a řemesel, tak i cizokrajné domorodce.

Z Třebechovic pod Orebem se návštěvníkům svojí prací představuje řezbář Jan Vokoun, jehož nebarvené figurky z lipového dřeva nesou autorův nezaměnitelný osobitý rukopis. Z produkce Družstva umělecké výroby Moravská ústředna Brno je vystaven „Soustružený betlémek“ vyrobený v roce 1967. Manželé Gábina a Jaroslav Krčkovi zapůjčili své osobně vyrobené betlémy z lipového a olivového dřeva, kde samozřejmě, díky jejich profesi, nesmějí chybět postavy hudebníků. Zastoupena je i dílem autora Evžena Hamtáka další významná betlémářská oblast Třešt na Českomoravské vrchovině.

Místní betlémáři jsou zastoupeni ať již historickými nebo současnými pracemi. Za všechny jmenujme betlém Jaroslava Zajíce, který svá díla zasazoval do hradních zřícenin, dále skříňový betlém Františka Junka ze Stružince z přelomu 50. – 60. let 20. století, jeho jmenovce Josefa Junka z Košova, „Želechovský betlém“ s kralickými figurkami. K vidění je i betlém neznámého autora z roku 1914 složený z velkého množství menších kralických figurek zdobený kůrou, klasy a mechem. Zapomenout nesmíme i na pilného řezbáře Františka Mühla z Heřmanic, jehož na výstavě připomínají jesličky se základními betlémovými figurkami.

Největším vystaveným exponátem je „Oltářní betlém“ autora pana faráře Františka Kocmana z Rovenska pod Troskami. Jde o již několik let postupně rozšiřovaný betlém v letošním roce doplněný o šest figur „daráků“ (postavy nesoucí Ježíškovi své dary).

Určitou kuriozitou jsou dva historické betlémy kryté skleněným poklopem. První z nich byl zakoupen na Táborské pouti na přelomu 19. – 20. století, druhý vyrobil neznámý autor ve stejném období v nedalekém Rovensku p. Tr..

Nezapomněli jsme ani na zájemce o zakoupení drobných dárků pro své blízké. Návštěvníci si mohou vybrat ze široké nabídky vánočního zboží, např. různých typů betlémů dřevěných i vystřihovacích včetně nového papírového „Lomnického betlému“ výtvarníka Jiřího Škopka s motivem hory Tábor, lomnickou radnicí a dřevěnkami. Dále jsou v nabídce zdobené perníčky, nové pohledy a knižní tituly, vánoční ozdoby, skleněně figurky atd.

Výstavu betlémů doplní ještě dvě doprovodné akce. Ve čtvrtek 15. prosince se od 17 hodin koná „Zpívání mezi betlémy“ autorky a písničkářky z Českého ráje paní Marušky Špačkové a 6. ledna od 19 hodin to bude tradiční „Tříkrálový koncert“ jičínského souboru Fidle, který oficiálně výstavu ukončí.
Marcela Malá 8.12.2016

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar