Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Výlet do Brd: Zámeček Tři trubky

Dnešní putování začneme ve Strašicích, ale než navštívíme místní muzeum, tak si uděláme malou procházku k zámečku Tři trubky, který leží v srdci středních brd, na soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka.

Auto musíte nechat na parkovišti za Strašicemi, protože do bývalého vojenského prostoru Brdy je vjezd povolen jen na zvláštní povolení. Ale to vůbec nevadí, k zámečku vede pohodlná asfaltka, právě podél Padrťského potoka. Cestou si můžete vychutnávat božské ticho.


Asi po třech kilometrech jste na místě. Bohužel právě probíhá rekonstrukce celého areálu, která by měla být hotová příští rok v březnu s otevřením Domu přírody. A tak je romantika dost narušena. Co se dá dělat. Za rok se přijdeme podívat.


Zámeček si nechal v letech 1888 až 1890 vystavět dobříšský kníže – hrabě Jeroným Colloredo-Mannsfeld, jemuž patřily zdejší lesy a jenž vlastnil část Brd spolu s panstvími Dobříš a Zbiroh. Autorem projektu je vídeňský architekt Camillo Sitte, původem z Itálie. Stavbu zámečku v duchu pozdního romantismu, provedla vídeňská firma inženýra Kohla. Celý objekt byl určen k reprezentačním účelům, byl vybaven loveckými trofejemi, malbami a rytinami s loveckými výjevy, měl vlastní vodárnu a vodní elektrárnu. Okolní lesní přírodní park byl osázen vzácnými exotickými dřevinami. Po vytvoření vojenského prostoru a střelnice došlo k přemístění většiny sbírek (naštěstí) na zámek Dobříš, ovšem zámeček nadále sloužil k reprezentačním účelům. Ve 30. letech minulého století zde krátkou dobu pobýval prezident Tomáš Garrigue Masaryk, v roce 1938 pak i jeho nástupce Edvard Beneš.


Existence výcvikového prostoru v Brdech během války je spojena s postavou německého polního maršála Waltera von Brauchitsch (1881-1948). Jednalo se o jednoho z nejdůležitějších německých velitelů první poloviny druhé světové války. Tehdy zastával vysoké postavení v generálním štábu. Po infarktu a po neshodách s Hitlerem na koncepci dalšího pokračování války na východní frontě, byl na počátku roku 1942 uvolněn z funkce a svojí vojenskou kariéru ukončil právě na zámečku Tři Trubky.


Po roce 1948 nadále sloužil objekt k ubytování generálů a pohlavárů z ministerstva obrany a vlády. Právě proto unikl chmurnému osudu, který potkal okolní osady a samoty. V 80. letech minulého století prošel zámeček úpravami podle projektu Ing. arch. Chvojky z Vojenského projektového ústavu. Stylová budova byla obklopena přístavbami, zděné části byly opatřeny břízolitovou omítkou…


Na pozemku si můžete všimnout jedle Douglaska, která zde roste již 160 let a je údajně druhou největší u nás.JL 27.4.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2022 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar