Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Vánoční krásu Koulier z Oflendy můžete mít i Vy

O Hlinsku v Čechách, respektive o nedalekém skanzenu Veselý kopec, slyšel snad každý. O lidových stavbách Betlém v Hlinsku asi také. Ale slyšeli jste někdy název Oflenda. Já se přiznám, že před několika dny jsem vůbec netušil, že takové místo u nás existuje. A skutečně. Dokonce úžasná křehká krása poputuje odtud až do Bruselu.

Tak tedy. Oflenda, součást obce Mrákotín, má dvanáct popisných čísel a leží jen pár kilometrů od Hlinska. Na pohled nenápadní víska, ale už rok se tady vyrábějí vánoční ozdoby pod značkou Koulier. A nejenže vyrábějí, ale jejich výrobu můžete vidět na vlastní oči a udělat si tak obrázek, kolik práce a umění jedna taková koulička vydá. A ani to není všechno. Na závěr exkurze si můžete pod dohledem sami vánoční kouličku ozdobit a hned odnést. Anebo si zakoupit, co se Vám líbí v příjemném obchůdku.
Manželé Petr a Kateřina Šrámkovi, majitelé firmy Koulier navazují na dlouholetou tradici výroby vánočních ozdob v České republice a její založení považují za důležitý krok k uchování rukodělné tradice výroby a malování foukaných skleněných českých vánočních ozdob. Hlavním důvodem bylo zrušení provozovny Horní Bradlo na Chrudimsku, ze které bylo na jaře 2021 propuštěno přes dvě desítky kvalifikovaných sklářů. A právě Šrámkovi je oslovili a dnes můžete jejich umění obdivovat přímo při práci v Oflendě.Musím přiznat, že pohled na jejich dovednost je nevšedním zážitkem, umocněná ještě poutavým výkladem paní Vlaďky jelínkové nebo Andreji Sytařové Mudruňkové. Uvidíte celý proces výroby jako je foukání trubic, malování, úžasné „kouzlo“ se stříbrem, při němž se tají dech nebo barvení apod. Neuvidíte žádné vypalovací pece, ale cestu křehké krásy ze skleněné trubice až po odříznutí a zabalení.
Teprve pak si uvědomíte, za co výsledným efektem stojí. Jako první také přišli s konceptem Ozdob na přání pro nejrůznější příležitosti. „Realizovali jsme již řadu ozdob s firemními logy, ve firemních barvách nebo s rodinnými erby či jmény celé rodiny. Tato práce dává sklárně a uchování tohoto řemesla vyšší a další rozměr. Pokud se někdo rozhodne na poslední chvíli, tak jsme schopni reagovat velice rychle,“ říká paní Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka značky Koulier.
Vánoční ozdoby značky Koulier si můžete zakoupit přímo v Oflendě nebo v eshopu www.koulier.cz Ale nyní již v parfumerii Fann na pražském Jungmannově náměstí a od 1.listopadu také v dalších parfumériích Fann po celé republice – www.fann.cz.Právě teď v předvánočním čase, když už počasí výletům nepřeje, je ideální doba k návštěvě manufaktury Koulier v Oflendě. Všechny informace najdete na www.koulier.cz
A
perlička na závěr. Vánoční ozdoby Koulier z Oflendy, ve stylu secese, budou zdobit váneční stromek, čtyři metry vysokou jedli z Vysočiny, evropský parlament v Bruselu. Secesní kolekci bude tvořit 115 kusů čtyřiceti různých druhů.
JL 7.10.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Muzeum Lomnice nad Popelkou
Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2023 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar