Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Údolí almů - Grossarltal

Vychutnejte si toulání po almech v jedinečné horské přírodě pohoří Hohe Tauern a všemi smysli přírodu svými voňavými loukami, křišťálově čistými horskými jezery a potoky i horskými vrcholy. K pobytu vás zve 40 almů (salaší), 250 km značených turistických tras a 120 km cyklostezek.

Údolí almů Grossarltal si svůj název zaslouží právem, neboť nikde jinde nenajdete ve spolkové zemi salzbursko jiné údolí, které by si takové označení zasloužilo. Na čtyři desítky almů roztroušených po celém údolí nabízejí turistům vlastní pochutiny – čerstvé pravé salašnické máslo, vlastnoručně upečený chléb, pro toto údolí typický „kyselý sýr“ a nějakou tu pálenku z vlastní palírny. Kdo by si rád neodpočinul při pravé salašnické svačince, tzv. brettjauce s výhledem na nádhernou přírodu, případně za doprovodu kvičení vepříků. Ani kravka koukající přes rameno není ničím neobvyklým. O kočkách a přítulných psech ani nemluvě. Navíc všude příjemná a ochotná obsluha, takže si na almu připadáte jako doma. Ceny jsou lidové a ne jako u nás, kde vás chce, kde kdo „okrást“, jen aby rychle vydělal.
Přes léto se v celém údolí pořádají nejrůznější almské hudební slavnosti, oblíbené jsou horské mše na horských vrcholech nebo vatry letního slunovratu. Od 26. srpna probíhá oblíbený „selský podzim v údolí almů“, kdy se skot vrací po létě stráveným v horách zpátky do údolí.
Milovníky přírody láká kromě dálek nedotčené přírody také malebný a s vyloučením dopravy úplný konec údolí, u paty hory Keeskogel, svými 2884 metry nejvyšší hora v údolí.
Právě tady začíná národní park Hohe Tauern, do něhož spadá obec Hüttschlag. Nelze se tedy divit, že sem směřují pěší turisté, cyklisté i návštěvníci místních hospůdek. Hned u parkoviště se nachází malé muzeum a stylová restaurace Talwirt s informačním střediskem národního parku a s oborou.
Aby se turisté a cyklisté na svých cestách dobře orientovali, a dostali se bezpečně a bez námahy ke svému cíli, bylo vloni provedeno nové značení všech turistických cest. Kromě cíle cesty a stupně obtížnosti je na nových tabulích umístěna též informace o době chůze a data GPS. Na speciálních místech byly zřízeny také přehledné informační tabule.

Paušální pobyty almského léta
V létě láká Grossarltal atraktivními paušálními pobyty. Sedm nocí s polopenzí včetně jedné svačiny na almu, dvě túry s průvodcem, jízda lanovkou, výlet do Salcburku, účast na četných představeních a dárek formou překvapení začíná na 270 eur, včetně snídaně dokonce od 151 eur.

Rodinný treking
Speciálním hitem je rodinná dovolená, tzv. Alpenfloh. Jedná se o týdenní paušální pobyt, který tvoří pět noclehů v požadované kategorii a třídenní výlet s trasami vhodnými pro rodiny s dvěma noclehy na almu. Termín si každý může zvolit podle nálady a počasí a ubytování se nemusí během těchto dnů vyklízet.

Cesta po almech
Od léta 2006 existuje v zemi salzbursko nová dálková turistická cesta tzv. Salzburská cesta almů. Jde o okružní trasu dlouhou 350 kilometrů, které vede ve střední nadmořských výškách, mezi 1500 až 2000 metry nad mořem, a spojuje 25 obcí v oblasti Pongau. Čtyři z 31 tras vedou právě údolím Grossarltal. Turistická cesta začíná v Bad Gasteinu, dále se táhne západní částí údolí dolů do obce Hüttschlag a odtud po východní straně na hřeben. Po krátkém odbočení k horskému jezeru Tappernkarsee s délkou ca 2 km ve výšce téměř 1800 m n.m, v Kleinarlu, směřuje cesta opět zpátky do Hüttschlagu a prochází celou východní stranou Grossarltalu s mnoha almy až k vyústění údolí u Sonntagskogelu v St. Johannu im Pongau.

Cykloturistika
Údolí almů je rovněž oblíbeným výchozím bodem pro četné cyklotrasy převážně po lesních a horských cestách vedoucím k četným chatám v údolí. Na výběr je 15 značených cyklostezek o délce ca 120 kilometrů s výškovým rozdílem pro jednu cyklotrasu 300 až 900 metrů.

Eldorado rybářů
Ještě jeden tip pro rybáře. Konec údolí Grossarltal patří k nejhezčím vodám pro rybaření v celé spolkové zemi a nabízí i jeden zvláštní druh – alpského lososa, s nímž se lze setkat právě jen v tomto údolí.
Zhruba sedm kilometrů od konce údolí leží někdejší důlní obec Hüttschalg se 420 lůžky a 920 obyvateli. Staré důlní stavby a naučná stezka „měděného“ ducha připomíná dlouhou tradici důlní těžby.
Zhruba za dalších osm kilometrů, uprostřed 30 km dlouhého údolí, leží hlavní místo – Grossarl, kam dobře dojedete po kvalitní silnici ze St.Johann in Pongau. Vede vysoko přes proslulou soutěsku Liechtensteinklamm a kolem „Alte Wacht“, nejstarší udržované místa pro výběr mýtného.

S infrastrukturou lanových drah a kvalitními hotely se tak společně s Gasteinem řadí dnes Grossarltal mezi hlavní destinace turistického ruch spolkové země Salzbursko. Je jedno zda přijdete do Grossarltalu za účelem turisticky po četných almech nebo trávíte čas sportováním či budete jen relaxovat v nedotčené přírodě a necháte se rozmazlovat. V Grossarlu si každý přijde na své.
Více info na www.grossarltal.info

Jindřich Lasík, 4.7.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar