Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Tip na výlet: Vodní hamr v Dobřívě

V malé obci Dobřív, asi šest kilometrů od Strašic, se nachází ojedinělá technická památka – vodní hamr. Rozhodně byste si neměli tento funkční hamr nechat ujít a navštívit. Stejně jako vesnickou památkovou rezervaci s roubenkami.

Spolehlivě vás k němu dovedou směrníky, ale doporučujeme odstavit auto už u roubenky Staré hospody, jež vznikla v roce 1731. Po kamenném „švédském“ mostě (jméno prý dostal z důvodu přepravy dělostřeleckých koulí z hamru, kde se odlévaly) se sochami sv. Barbory (1795) a sv. Jana Nepomuckého (1720) netradičně umístěného pod mostem, přejdete přes Padrťský potok (jde o horní část Klabavy, proto je také někdy takto uváděn) na druhou stranu.


Poté mezi domy a kolem roubené Beranovy chalupy dojdete k chráněné lipové aleji. Po levé straně budete mít vyrovnávací nádržku dolejší hutě s náhonem, který vede od horního hamru k dolnímu, po pravé pak Padrťský potok, o kterém už byla řeč.


Po krátké, ale velice příjemné procházce, dorazíte ke zděné přízemní budově obdélníkového půdorysu s šindelovou střechou. Pochází ze začátku 19. století a stojí na místě starších dřevěných hamrů z let 1658 a 1701, které vyhořely. Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary. Po rozšíření modernější ocelářské technologie přešel hamr koncem šedesátých let 19. století na výrobu těžkého kovaného nářadí. Ve druhé polovině 20. století byla výroba v hamru i v huti pod ním zastavena.


Hamr stojí v těsném sousedství hráze Huťského rybníka, z něhož přilehlý náhon přivádí vodu dřevěným korytem, tzv. vantroky na vodní kola. Původně mohl mít hamr až pět vodních kol, dnes má čtyři, stejně jako na konci 19. století.


Dvě kola pohánějí dvě těžká nadhazovací kladiva, jedno pohání podstropní transmisi, pomocí níž se dávají do pohybu stroje umístěné na levé straně hamru (buchary, brusy, nůžky na plech, nůžky na profily a také dynamo, které vyrábělo elektrický proud o napětí 120 V, sloužící k osvětlení. Poslední kolo, vyrobené v roce 2020, pohání unikátní celodřevěný měch.
Projít se kolem dřevěných vodních kol „za provozu“ je zážitek, stejně jako když vstoupíte do hlavní budovy, kde se nacházejí všechna ta zařízení z doby dávno minulé, respektive sto padesát let stará, A ještě s poutavým výkladem Petra Kolduška, správce hamru. Nám předvedl své umění z kovářského řemesla také mladý vyučený kovář Tomáš. V „týmu“ jsou ještě čtyři kováři a pět průvodců, z nichž tři kováři umí prohlídku a zase tři průvodci předvedou kování. Přes prázdniny zastihnete i kovářka.
Dobřívský horní hamr je největší a nejvýznamnější památka svého druhu u nás. V roce 2010 byl zařazen mezi národní kulturní památky. V roce 2020 byla po třech letech dokončena rekonstrukce zařízení. Hamr byl odvodněn, bylo zabráněno průsakům v hrázi rybníka a veškeré stroje dostaly nové dřevěné základy a strojní vybavení prošlo rozsáhlou opravou.


Až si pokocháte krásou ojedinělé technické památky, tak se projděte i po okolí. Dozvíte se proč. Nejdřív prozradíme, že první písemná zpráva o Dobřívě (Dobrziew) se objevila v listině z roku 1325. Tehdy král Jan Lucemburský daroval několik vesnic v Plzeňském kraji Petrovi z Rožmberka. Od 15. století byla obec známá hlavně železářskou výrobou. Z ní se dodnes zachoval právě vodní hamr. A prakticky co by kamenem dohodil od hamru uvidíte mnoho rázovitých roubených chalup, které jsou typické pro podbrdskou lidovou architekturu. Díky jejich skvělému stavu byl Dobřív vyhlášen vesnickou památkovou zónou. Jádro obce v prostoru návsi představuje nejuceleněji dochovaný soubor tradiční podoby rokycanských velkých statků.


Na závěr dodejme, že ve Staré hospodě, u níž jste zanechali automobil, je pamětní síň Jindřicha Mošny, herce Národního divadla. Za svého divadelního působení ztvárnil více než 500 postav a do dějin českého herectví se nesmazatelně zapsal jako Harpagon v Lakomci, Vocílka ve Strakonickém dudákovi nebo principál v Prodané nevěstě.



Hamernický den


Třetí květnovou sobotu, letos tedy 21. května se zde koná pravidelně Hamernický den. Letos bude už 29.ročník, a kromě hamru budou k vidění i jiná řemesla a rovněž proběhne soutěž žáků střeních škol a učilišť v kování a ve výrobě hřebíků.



otevřeno

duben - říjen (sezónní provoz)


út - ne 9 - 17 hod


vstupné Vodní hamr
základní 90 Kč
zlevněné 50 Kč
rodinné 190 Kč


vstupné Pamětní síň
základní 10 Kč
zlevněné 5 Kč



JL 20.4.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar