Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Tip na výlet: Valeč - zámek a památková zóna

Obec Valeč najdeme v Karlovarském kraji, na úpatí Doupovských hor. Leží jen pár kilometrů od silnice Praha – Karlovy Vary, když odbočíte u obce Bošov na silnici 194. Za prohlídku stojí jak historické jádro s městskou památkovou zónou, tak zámek s nádhernou barokní zahradou.

[*81]

Valeč nežije jen historií, každoročně v květnu probíhá Slavnost květů, velkou hudební událostí je festival Povaleč, kterého se účastní tisíce návštěvníků. Obec Valeč má své muzeum, jsou zde pořádány výstavy, přednášky a mnoho akcí pro děti i dospělé.


Aeál zámku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. První zmínky o Valči se datují do poloviny 14. století, ale teprve v roce 1526 se objevila první písemná zpráva o zámku. Na městečko byla ves povýšena 2. prosince 1514 Vladislavem Jagellonským Výraznou změnu zámek prodělal za doby knížete Jana Kryštofa Kagera, který na přelomu 17. a 18. století renesanční zámek přestavěl na čtvercový dvoupatrový barokní zámek. Založil také zámeckou zahradu a teatronem (najdete jej v zadní části parku), kaskádovou fontánou (bohužel se nedochovala).


Zámecký park býval jednou z nejkrásnějších barokních zahrad v Čechách, se sochami z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Představují alegorie vlastností a postavy z řecké mytologie. Originály soch byly po požáru zámku Valeč, ke kterému došlo v roce 1976, převezeny do kláštera Kladruby. Do zámeckého parku byly umístěny kopie těchto soch.


V roce 1945 bylo sídlo posledním majitelům, na základě Benešových dekretů, zkonfiskováno. Po válce se zámek stal na krátkou dobu sanatoriem pro válečné veterány, v 50. letech útočištěm pro korejské děti a poté dětským domovem. V roce 1976 zámek zachvátil zničující požár a jeho obnova zámku trvá dodnes.


V parku lze najít řadu dalších zajímavostí, a to nejen opravený skleník s vysokou kopulí a podélnou lodí, nebo budovy kovárny, teatron (původně se tímto názvem označuje hlediště antického divadla) nebo letohrádek, který je bohužel v žalostném stavu.


Hned vedle zámku se nachází kostel Nejsvětější Trojice, který nechal vystavět architektem G. A. Biana Rossou v letech 1710–1728. Přeho průčelím stojí také sloup Nejsvětější trojice z roku 1725, jehož autorství je připisováno sochaři Antonínu Braunovi,synovci Matyáše Bernarda Brauna.


Cestou od zámku do centra minete bývalý špitál, který nechal postavit v letech 1738–1741 hrabě Johan Ferdinand Kager-Globen. Hlavní průčelí je devítiosé se středovým vstupním portálem.


V obci si můžete prohlédnout kostel svatého Jana Křtitele, založený ve 13. století a vystavěný v gotickém slohu. V 16. stol. vyzdoben freskami. Mezi lety 1694–96 zbarokizován a roku 1708 byla přistavěna zajímavá hranolová věž se šindelovou střechou.
Na náměstíčku trojúhelníkové tvaru najdete barokní a klasicistní domy i soubor staveb lidové architektury. Tyto objekty v sobě uchovávají původní formy lidového stavitelství, kdy přízemí bylo roubené a patro z hrázděné konstrukce.


Valeč nežije jen historií, každoročně v květnu probíhá Slavnost květů, velkou hudební událostí je festival Povaleč, kterého se účastní tisíce návštěvníků. Obec Valeč má své muzeum, v němž sídlí velice krásná kavárna, jakou byste tady ani nehledali, včetně zahradní restaurace s příjemnou obsluhou. Nezapomeňte se tady zastavit, nebude litovat.




JL 27.5.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar