Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Tip na výlet: Muzeum v Lomnici nad Popelkou

Malé podkrkonošské městečko Lomnici nad Popelkou proslavily v minulosti příklad Jínovy suchary, campingové stany z Technolenu nebo mistr světa v letech na lyžích Karel Kodejška, hokejista Vladimír Martinec či vynikající automobilový závodník Petr Doležal. Turisté zase znají dobře nedalekou horu Tábor se stoletou Tichánkovou rozhlednou.

O tom všem, ale i o řadě dalších zajímavostí se můžete dozvědět v lomnickém muzeu, které najdete v neoklasicistním tzv. Šlechtově Hrubém domě z 19. století nacházejícím se přímo v centru města. První pokusy o založení místního muzea byly učiněny již v roce 1888, ale oficiálního otevření se dočkalo až o tři roky později. Nejdříve v budově radnice, poté ve škole a po druhé světové válce našlo sídlo v budově, kterou muzeu věnoval mecenáš lomnické kultury, pan Ing. Bedřich Šlechta.

Budovu nechal původně postavit jeho předek Petr August z průmyslnické rodiny Šlechtů. Ve své době se jednalo o největší měšťanský dům na území bývalých okresů Semily a Jičín. Šlechtové Hrubý dům nejenom obývali, ale nacházela se zde i textilní manufakturní dílna včetně sušírny pláten. Tato ojedinělá památka technického charakteru je dnes přístupná veřejnosti.

V muzeu si přijdou na své opravdoví milovníci historie, protože jde o klasické muzeum s jednotlivými monotematickými expozicemi, tedy žádné interaktivní moderní muzeum. Tady na vás dýchne opravdová minulost.

V současnosti muzeum návštěvníkům nabízí celou řadu stálých expozic, vedle historie města se jedná o etnografické oddělení, mineralogickou a zoologickou expozici, ale především Památník rodu Šlechtů, samostatný prohlídkový okruh reprezentačních místností původních majitelů. Jde o Modrý neboli Přijímací pokoj, Hudební salónek, Rytířský sál, Knihovnu a Přípravnu jídel.
Během let se muzeum rozšířilo o další samostatné expozice. Jedna z nich je věnovaná historii a tradici sportu. Vždyť z Lomnicka pochází 12 olympioniků. Nejvýznamnějšími exponáty jsou zlatá olympijská medaile z Londýna v roce 1948 a stříbrná z Helsinek v roce 1952 gymnastky paní Boženy Krejcarové – Srncové nebo zlatá medaile z roku 1975 Karla Kodejšky či bronzová medaile ze Závodu míru 1968 pana Jaroslava Kvapila atd.

Další expozice se věnují výrobě sucharů nebo zmíněné hoře Tábor. V roce 2011 byla zpřístupněna stálá expozice více jak 900 loveckých trofejí od jednoho lovce, a řadí se po zámku Konopiště mezi druhou největší v České republice. Z vystavených kusů jmenujme alespoň různé druhy srnců, jelenů, daků, muflonů, dále siky japonské, losy americké či aljašské, buvolce stepní, antilopy skákavé, kudy velké, pakoně běloocasé atd.

Návštěvníci mohou v muzeu také spatřit rekonstrukci interiéru usedlosti z Podkrkonoší z poloviny minulého století, včetně největšího dochovaného tkalcovského stavu v bývalém Východočeském kraji z roku 1900 a stroj na sekání perlí tzv. klemprdu.

V okolí Lomnice nad Popelkou se nacházející rovněž naleziště vzácných kamenů, jejichž ukázky v muzeu nemohou chybět. Ať jde o drahé kameny a minerály, jako jsou nejrozšířenější acháty a jaspisy, nebo o unikátní pektolity. O prázdninách se tady koná pravidelně i výstava drahých kamenů.

V prvním poschodí čtyřpodlažní budovy muzea uvidí návštěvníci expozici historických betlémů vyrobených v průběhu sto padesáti let na Lomnicku, kde byly rozšířeny především skříňkové, ale i závěsné a také mechanické. Za všechny jmenujme Maškův betlém v barokním pojetí z roku 1859, z pohyblivých sto let starý Dlouhého betlém a Junkův betlém. Raritou je pak nejstarší dochovaný český betlém z polodrahokamů z roku 1919.

V muzeu ale zaujme i pokojový orloj, který kromě klasických funkcí hodin ukazuje i postavení hvězd v různých ročních obdobích, a hodiny s vodotryskem z roku 1832, dílo hodinářské firmy France Schmita z Jaroměře. Magnetem především pro dětské návštěvníky se stal předchůdce gramofonu, takzvaný polyfon, jehož hudební produkci si zde můžete poslechnout.
Ke stému výročí založení lomnického muzea byla v druhém poschodí zřízena stálá galerie oblastních výtvarníků. Mezi šesti desítkami obrazů se nacházejí raná díla Vladimíra Komárka, dále Josefa Jíry, Františka Jiroudka, Jiřího Salaby, Oldřicha Oplta, Josefa Kábrta, Františka Patočky a mnoha dalších.


Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou je otevřené od března do prosince denně kromě pondělí. Více informací naleznete na www.muzeumlomnice.cz

Pracovníci
lomnického muzea upozorňují, že od pondělí 11. května je muzeum opět otevřeno, ale v omezeném režimu s přísnými bezpečnostními opatřeními – to znamená vstup pouze s rouškami, dále po očištění dezinfekčním prostředkem a s dodržováním dostatečných alespoň dvoumetrových odstupů


úterý - pátek 8 - 16 hodin
sobota - neděle 9 - 16 hodin

Vstupné muzeum, včetně galerie a probíhající výstavy:

Rodinné vstupné 90,- Kč
Dospělí 45,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 35,- Kč

Jednotlivé okruhy muzea:
Dospělí 35,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 25,- Kč

Krátkodobá výstava:
Dospělí 25,- Kč
Důchodci,studenti a děti nad 6 let 20,- Kč


Akce v roce 2020

11. 5. - 21. 6. - J. J. Fučík (1859 - 1930) - historik, kartograf, pedagog
tematická výstava mapující život a dílo významného vlastivědného pracovníka Lomnicka. Při této příležitosti byla také vydána kniha o této osobnosti - autor Mgr. Jan Drahoňovský


28. 6. - 6. 9. - "Drahé kameny a minerály" ze sbírek lomnických kamenářů a jejich hostů,
letos zaměřená na krásnu kamene ve šperku. 24. ročník tradiční prázdninové výstavy doplněný o barevné snímky přírody afrického kontinentu očima MUDr. Vratislava Čermáka z Nové Paky


13. 9. - 11. 10. - Daniel Geremus – Obrazy
prodejní výstava k autorovu životnímu jubileu


18. 10. - 15. 11. - Ota Nalezinek - Výběr z díla –
výstava lomnického rodáka žijícího v Lucembursku k jeho 90. narozeninám.


22. 11. - 6. 1. - Betlémy - 19. ročník tradiční vánoční výstavy



JL 6.5.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar