Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Tip na výlet: Kostel bez kopule v Pilníkově

Do kopule kostela se asi nikdo z nás v životě nedostane. Ale jak uvnitř taková kopule vypadá, to už máte šanci vidět. Stačí, když se na cestě do Krkonoš zastavíte v Pilníkově. Na tamním kostele Nejsvětější Trojce byla totiž nedávno sundána, aby mohlo dojít k její opravě.

První zmínka o kostelu se datuje už roku 1357, další pochází z roku 1605, kdy byla Beatrix Eleonorou Zilvarovou přistavěna zděná věž. Když zchátrala, tak byla dřevěná část kostela stržena a v letech 1769 až 1722 byl k věži přistavěn nový zděný jednodílný kostel podle plánů italského architekta Martinelliho ve slohu vrcholného baroka s rokokovými prvky. Po požáru v roce 1820, který roztavil i zvony ve věži, došlo k znovuobnovení kostela až po deseti letech.


Od šedesátých let minulého století bohužel kostel chátrá. V lednu 2006 se dokonce zřítily dvě kostelní klenby, a proto byly zahájeny záchranné stavební práce. V loňském roce si obyvatelé všimli, že se podivně naklání vrchní část věže, a tak byla v listopadu celá kopule sejmuta, aby se mohl zjistit její stav. Práce prováděla pomocí silného autojeřábu o váze osmdesáti tun s dlouhým ramenem specializovaná žacléřská firma Martina Zemana.


Nyní se opravuje přímo na náměstí na dřevěné plošině a dokud nebude dokončena, tak bylo nutné přerušit práce na kostele, který je plný lešení. Údajně je uvnitř asi dvanáct kilometrů lešenářských trubek. Navíc chybí finanční prostředky a bohužel ten, koho by měl stav kostela nejvíce zajímat, nemá zájem opravu financovat.


„Statik konstatoval, že konstrukce kopule je natolik narušená, že její renovace přímo na věži by byla kvůli bezpečnosti práce a technologickým postupům natolik komplikovaná a složitá, že bylo nejvhodnější ji sejmout a provést rekonstrukci dole," vysvětlil Martin Zeman. Jeho firma se specializuje na renovaci historických objektů a sakrálních památek. „Tyto stavby jsou náš denní chleba, tým je sehraný a fundovaný. V Pilníkově provedeme výměnu všech napadených prvků, které v kopuli jsou, dojde k demontáži oplechování, bednění, kompletní renovaci krovu. Jakmile bude kompletní rekonstrukce krovu hotová, tak kopuli pokryjeme novým měděným pláštěm.“


Obyvatelé mohou sledovat rekonstrukci kopule po celou dobu naživo přímo na náměstí před kostelem. „Vždy provádíme renovaci přímo na místě. Pro lidi je to zajímavé. Dáváme jim možnost, aby viděli postup prací a viděli v akci naše nářadí. Všechno děláme původní metodou, otesáváme trámy na místě sekyrami. Zájemci si můžou nářadí také sami vyzkoušet, do ruky dostanou například širočinu a zkusí s ní otesávat trámy," prozradil Martin Zeman.


Havarijní stav je důsledkem situace, kdy se o kostel dlouhé roky nikdo nestaral. Do kopule zatékalo, krovy prohnily. Až bude oprava hotová, což může trvat jeden či dva roky, přijde kopule zpět na věž kostela.


„Je smutné, že máme v tak ošklivém stavu dominantu města. Přitom se v památkové zóně v centru města dějí změny, snažíme se vylepšovat komunikace, chodníky, obrubníky. Kostel ale chátrá už sedmdesát let. Doplácí na to, že ve druhé polovině minulého století se do jeho údržby neinvestovaly žádné peníze," poznamenal starosta Pilníkova Josef Červený
Pokud Vás smutný příběh zaujal, nebo jste získali pocit, že chcete kostelu pomoci a vytvořit z něho dominantní kulturní památku Pilníkova, potom můžete přispět na nově zřízený účet 123-6607140277/0100




JL 15.7.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar