Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Tip na výlet: Besedické skály - ráj na zemi

Prachovské skály nebo Hruboskalsko v Českém ráji zná každý, ale dnes vás zavedeme do Besedických skal, které tvoří vlastně tři menší uskupení – Besedické skály, Kalich a Chléviště. Najdete je nad Malou Skálou.

Pokud přijedete autem, pak zaparkujte na kraji obce Besedice a hned se můžete posilnit v příjemném občerstvení, teprve pak se vydat do skal. Stánek s bohatou nabídkou funguje v sezoně denně, na podzim za pěkného počasí ještě o sobotách a nedělích. Vlakem můžete jet do Malé Skály a pak vystoupat strmě vzhůru. Pokud budete mít štěstí a pojede autobus ze Železného Brodu, potom vystupte v Koberovech a po asfaltce dojdete do Besedic.


Malé skalní město s rozmanitými útvary vás uchvátí svojí romantikou, úzkými průchody, skalními věžemi, slujemi a také vyhlídkami. Mnoha skal má také své jména, uvidíte třeba Želvu, Ucho, Medvěda, Hrocha atd. Okružní trasa z Besedic přes Kalich a Chléviště měří čtyři a půl kilometru, a zvládnou ji v pohodě i děti. Moje přítelkyni, která obdivovala krásu přírody poprvé, na konci cesty moc litovala, že už končí.


Cestou se můžete nejdříve kochat z Besedické vyhlídky nebo také Vysoké skály pohledem na Hamštejnský hřeben a Kozákov, dominantní horu Českého ráje se svými 744 metry nad mořem. Poté projdete Malým kostelem a bludištěm Hrubého kostela. Po modré značce dojdete k pozoruhodnému místu zvaném Kalich s oltářem s vytesaným kalichem s letopočtem 1634. Na stěně, kromě několika veršů, doporučujeme přečíst úryvek z Kšaftu Jana Amose Komenského: Věřím v Boha, že po přijetí vichřic hněvů vláda věcí Tvých k tobě se zase navrátí, ó lide český. Modlitebna sloužila k tajným bohoslužbám českých bratří v době protireformace. Za magickým místem se můžete zastavit u symbolického hrobu českých bratří.


Tady si můžete udělat malou odbočku ke zřícenině hradu Zbirohy, z kterého zbylo jen několik obvodových zdí. Původem gotický hrad pochází ze 14.století, po husitských válkách se tady usídlili loupeživí rytíři, v roce 1442 byl dobyt a od té doby pustnul. Poté pokračujete po žluté do oblasti skalního města zvaného Chléviště. Tady vesničané za neklidných dob schovávali svůj dobytek před rabujícími vojsky. Za zmínku stojí sluj exulanta Václava Sadovského ze Sloupna, který byl za třicetileté války švédským rytmistrem. Podle pověsti měl právě zde při útěku ztratit svůj poklad, který byl však později nalezen a dnes je v turnovském muzeu.


Dostáváme se k nejkrásnější největší části Besedického skalního města části Chléviště s několika vyhlídkami. První nese název Hořákova podle předsedy okrašlovacího spolku Františka Hořáka z Louček, druhá s krásnou borovicí je Husníkova, podle jednoho z dárců železa na zábradlí ing. Antonína Husníka, ředitele továrny Aero v pražských Vysočanech. Právě odtud jsou nejkrásnější výhledy na údolí Jizery, Malou Skálu, Vranovský hřeben, rozhlednu Kopanina, hrad Frýdštejn a skalní hrad Vranové, někdy nazývaný jako Panteon. Za dobré viditelnosti dohlédnete až na Ještěd, Ralsko nebo Bezděz. Nejde jen o tyto dvě vyhlídky, ale i další tři, které jsou více či méně bohužel už zarostlé díky zalesňování.


Každá vyhlídka má svůj název. Kupříkladu Kinského vyhlídka nám připomíná Františka Kinského, nadšeného podporovatele turistiky na Maloskalsku a hostinského, kdysi velice oblíbené chaty U Kalicha, která byla slavnostně otevřena v roce 1925. Na tomto místě měl původně krejčovskou dílnu, a když zjistil, že turisté se nemají kde občerstvit, rozhodl se postavit dřevěnou stylovou chatu. Bohužel nám na ni zbyly jen vzpomínky. Před mnoha lety zchátrala a byla zbořena. Kinskému také vděčíme za vybudování turistického okruhu ve skalách v letech 1934 a 1935 a pojmenovaném po prezidentu Edvardu Benešovi.


Z rozcestí se můžete vydat zpátky po široké lesní cestě k parkovišti nebo pokračovat ještě po dále po žluté do oblasti Sokola. Z vrchu vysokého 562 metrů nad mořem dnes už nic neuvidíte, ale vše si vynahradíte na Masarykově vyhlídce. Odtud uvidíte Suché skály, Černou studnici i část Krkonoš.


Minimálně jednou ročně do Besedických skal zavítáme, nejen kvůli romantickým zákoutím, kráse pískovcových útvarů, ale mimo sezonu je tady i nepředstavitelný klid. Prostě ráj na zemi
JL 30.4.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar