Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Tip na výlet - zřícenina Borotína

Jednou z nejstarších obcí Táborska je Borotín, který byl již v roce 1333 povýšen na městečko. Najdeme jej jedenáct kilometrů severně od Tábora a jeho dominantou je stejnojmenná zřícenina hradu, nazývaného také jako Starý zámek.

Romantické místo nad rybníkem údajně mělo zaujmout i básníka Karla Hynka Máchu, jehož návštěvu připomíná pamětní deska. Ale také nás pohled na zříceninu hradu od rybníka uchvátil.


Obec Borotín založil rod Vítkovců, který se původně psal z Borotína a později z Landštejna. Někdy kolem roku 1356 postavil vladyka Mikuláš z Borotína (též v některých pramenech uváděn jako Mikuláš Borota) na místě tvrze. Jeho vnuk, Vítek z Landštejna, přestavěl tvrz na gotický hrad. Jeho potomci, Jan z Landštejna a Heřman z Landštejna, se stali stoupenci učení Jana Husa. Přičiněním tohoto šlechtického rodu byla ves Borotín s mohutným a opevněným hradem od roku 1422 baštou husitů.Nejkrásnější pohled na hrad je od hráze Starozámeckého rybníka, kam vede buď červená značka nebo naučná stezka Jana Evangelisty Kypty, místního rodáka, skladatele a pedagoga. Pod hrází se nachází zámecký mlýn, který byl do 80.let minulého století poháněn vodou. Od roku 1925 vyrábí elektrickou energii malá vodní elektrárna se spirálovou Francisovou turbínou.Naproti hradu můžeme obdivovat barokní hospodářský dvůr. Jak ukázal poslední archeologický průzkum, dvůr tady stojí pravděpodobně od 13. století. Přežil husitské války, dobu předbělohorskou i pobělohorskou, ustál i nájezd císařských vojsk, na rozdíl od hradu, přežil i období komunismu, ale nepřežil nástup novodobého kapitalismu přinášejícího vandalství a nájezdy zlodějů. Už několik let prochází postupnou rekonstrukcí. V současné době je opravena vstupní brána a jižní křídlo s typickým barokním štítem.
JL 25.3.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar