Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Tip na výlet - znáte Solvayovy lomy?

Jarní počasí a letní prázdniny přímo vybízejí k podnikání výletů do přírody, a to nejrůznějšími dopravními prostředky. Dnes vám chceme dát jeden tip na výlet do Českého krasu, respektive do skanzenu Solvayovy lomy.

Romantickou krajinu mezi Karlštejnem, Srbskem, Koněprusy, Svatým Janem pod Skalou navštívil již asi každý z nás. Ale Solvayovy lomy zatím moc známé nejsou. Možná i proto, že leží tak trochu stranou turistických tras a nevede k nim ani silnice.

Do skanzenu můžete vyrazit buď z Bubovic, Loděnic nebo Svatého Jana pod Skalou. Ze všech těchto míst vás sem zavedou značky s hornickými kladívky. Uvedená místa jsou dobře přístupná z Prahy buď autobusy nebo vlakem do Srbska či Karlštejna. Takže ideální tip na celodenní výlet. Zvláště pěkná trasa vede z Bubovic přes skanzen do Sv. Jana pod Skalou a odtud už jen po rovině do Srbska, respektive velice příjemné restauraci U Berounky. Tam se dobře najíte i napijete a v klidu posedíte s výhledem na řeku. Pak už jen přejdete most a jste na nádraží.

Před lety začala parta mladých lidí Společnosti Barbora budovat ojedinělý přírodní důlní skanzen s ukázkou úzkorozchodné železnice, která je největší atrakcí, zvláště pro děti, stejně jako prohlídka štoly.

Nahlédněme trochu do historie. Koncem první světové války zakoupil Rakouský spolek pro chemickou a hutní výrobu pozemky mezi Sv. Janem a Bubovicemi, aby zde dobýval čistý vápenec používaný k výrobě čpavkové sody podle tzv. Solvayova procesu. V červnu 1918 začala těžba v několika malých lomech, odkud se materiál odvážel úzkorozchodnou dráhou ke stanici lanové dráhy vedoucí na překladiště v Loděnicích. V dalších letech byl otevřen mj. mohutný tříetážový lom, proražena více než 200 metrů dlouhá Průtahová štola, železniční síť se prodloužila na 5 km. Vrchol těžby v lomech známých také jako „Na Stydkých vodách" nebo Paraple představovalo období druhé světové války. V roce 1964 byla těžba definitivně zastavena a lom včetně železnice a budov chátral.

Teprve několik nadšenců dostalo nápad oživit bývalé Solvayovy lomy jako důlní průmyslový skanzen. Ve volném čase tady odpracovali tisíce hodin bez nároku na odměnu, opravovali stroje, sháněli lokomotivy a koleje. Jejich průmyslová železnice, po níž se můžete nechat svézt v několika upravených důlních vagonech, je vlastně jediná v republice. Atrakcí je také prohlídka důlní štoly.

Sezóna začíná v sobotu 29. dubna bohatým programem včetně občerstvení. Na 20. května připravili tzv. Muzejní noc - Od techniky k mystériím v záři karbidových lamp. Celou prohlídkou v době od 20 do 24 h budou návštěvníky provázet oživlé historické postavy. Ve dnech 10. - 11. června si přijdou na své sběratelé stabilních motorů při 3. setkání Rotujících setrvačníků. Letošní rok ukončí 28. října setkání přátel staré techniky.

V květnu až srpnu je otevřeno v sobotu (10 - 17 h), v neděli a svátcích (10 - 16 h). V září a říjnu pak o víkendech a jen do 16 h, resp 15 h. Rodinná vstupenka stojí 120 Kč. Dospělí zaplatí 50 Kč, dítě 20 Kč.

Pavla Lasíková, 24.4.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar