Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Tip na výlet. Muzeum v Lomnici nad Popelkou

Městské muzeum v Lomnici nad Popelkou si připravilo na závěr roku pro své návštěvníky ještě několik zajímavých akcí, na které by vás rádi pozvali. K hlavní akci bezesporu patří tradiční vánoční výstava “Betlémy”, která se u nás koná již po jednadvacáté.

Specifikem letošního ročníku bude prezentace části sbírky manželů Gabriely a Jaroslava Krčka příznačně nazvané „Kouzelné vánoce s panenkami a dětskými pokojíčky“. Premiéru bude mít také rozměrný, pět a půl metru dlouhý betlém, současná práce řezbáře pana Zdeňka Horny ze Bzí u Železného Brodu.

Samostatnou kapitolu výstavy bude tvořit část souboru téměř stovky návrhů na pohlednice akademického malíře Jiřího Škopka z Jaroměře. Především se bude jednat o kouzelné zimní motivy, krajinu a historickou architekturu Podkrkonoší, Českého ráje a Podorlicka, zachycenou nezaměnitelným výtvarným rukopisem autora.


Návštěvníci si budou moci opět zakoupit kromě běžně nabízeného sortimentu různé vánoční zboží od pohlednic (včetně široké palety z vydaných J. Škopkem), velkého výběru vystřihovacích betlémů mnoha proveniencí, světelných okenních portálů, skleněných figurek, perníčků, věnečků až po další vánoční dekorace. Tato avizovaná nabídka se může stát vhodným tipem na vaše vánoční dárky pro své blízké, které si k nám můžete přijít vybrat.


Výstava bude zpřístupněna v sobotu 26. listopadu v předvečer prvního adventu od 9 hodin. Po celý tento den bude návštěvníkům k dispozici stylová „muzejní kavárna“ s teplými nápoji a možností občerstvení a posezení a potrvá až do 6. ledna 2023.


Přednáška


Během poslední akce z muzejního podzimního přednáškového cyklu letošní sezony – besedy s promítáním fotografií nazvané “Jihočeská Šumava” se budeme s Mgr. Liborem Drahoňovským z Lomnice n. Pop. toulat jihočeskou částí Šumavy od pramene Vltavy k přehradní nádrži Lipno. Naše putování začne v malebném Vimperku, jemuž ve středověku slávu a prosperitu zajišťovala především rušná obchodní stezka, po niž se z Bavor dovážela do Čech sůl.

Vystoupáme na vrcholky hor, včetně Boubínu a Třístoličníku s překrásnými výhledy až k Alpám. Spatříme spoustu přírodních zajímavostí, například rozsáhlé Plešné jezero ledovcového původu, rašeliniště u Borové Lady a bizarní balvany na Medvědí stezce. Prohlédneme si starobylé venkovské statky i honosné domy v alpském stylu ve Volarech. Zastavíme se i u Schwarzenberského kanálu, jedinečném technickém díle, v němž se dřevo z české strany Šumavy plavilo do Dunaje. Vydáme se také na horské pláně s pozůstatky zaniklých vsí a skláren. Zastavíme se i ve světě sběratelů šumavských pověstí a lidových písní i u tvorby Karla Klostermanna.

Akce se koná v úterý 29. listopadu 2022 od 17 hodin. Vstupné je dobrovolné.


Koncert Lomnického chrámového sboru

Vánoční koncert Lomnického chrámové sboru pod uměleckým vedením Mgr. Bc. Kláry Ptáčkové, DiS, s hudebním doprovodem Smyčcového kvarteta Muzica Cecilia a Mgr. Radka Rejška (varhany, trubka) nazvaný “Podvečerní zastavení mezi betlémy”. Na programu "Česká mše vánoční koledová" pro smíšený sbor, varhany neb malý orchestr Antonína Hradila. Vstupné dobrovolné.
V úterý 27.12. v 17 hodin mezi betlémy


Tříkrálový koncert

21. ročník tradiční přehlídky betlémů zakončený tradiční „Tříkrálový koncert“ jičínského souboru Fidle ve středu 4. ledna 2023 od 18 hodin, v jehož podání zazní písně a koledy z našeho kraje pod taktovkou Bc. Lenky Krausové.


PR 22.11.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar