Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Tip na výlet. Když do Českého Krumlova, tak na Fortnu

Ještě před několika měsíci se českokrumlovské uličky hemžily turisty z celého světa, především pak asiaty. Pak, kde se vzal, tu se vzal vir a rázem se svět obrátil naruby. Doufejme, že snad pomalu nastal čas a svět se zase začíná zpátky obracet.

Dříve přeplněné uličky, plné pensiony a hospůdky a dnes? Liduprázdno. Čas se zastavil a až hysterie pomine, potom začnou majitelé pensionů a hotelů sčítat škody. Minimálně letos sem jen těžko přijedou zahraniční turisté ze vzdálených destinací, tak nejspíš jen z Rakouska nebo Německa. Jak to vypadá, Český Krumlov by se mohl stát českým, a snad si sem domácí turisté cestu najdou. Ale bude třeba asi také upravit ceny.



Ale nechme úvah, a projděme se unikátním městem, jaké byste na mapě světa jen těžko hledali. V minulosti byl sídlem mnoha významných českých rodů – Vítkovců, pánů z Krumlova, Rožmberků, Eggenbergů a Schwarzenbergů, které pečovaly o jeho výstavbu a reprezentativní charakter. Středověké centrum města, které obklopuje meandr Vltavy, je od roku 1963 městskou památkovou rezervací a od roku 1992 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.



Název Krumlov pochází z německého Krumme Aue (česky křivý luh), což odkazuje na polohu města mezi esovitými zákruty řeky Vltavy.


Zámek je po Pražském hradě druhý nejrozsáhlejší zámecký areál v ČR. Původně gotický hrad byl přestavěn zejména v období renesance za vlády Viléma z Rožmberka. První přestavba v barokním slohu se odehrála v 17. století za vlády vévody Jana Kristiána I. z Eggenbergu, avšak kompletní a zároveň poslední významná přestavba, která dala komplexu jeho současnou podobu, proběhla za vlády Josefa I. Adama ze Schwarzenbergu. ten nechal vystavět jak dnešní zámecké divadlo, tak i Plášťový most. Jednou z rarit Českého Krumlova jsou i hradní medvědi, kteří jsou chováni od dob Rožmberků.


Když jsme tak procházeli městem křížem krážem, tak jsme pochopitelně za krásného počasí dostali žízeň. Žádné občerstvení tu teď nenajdete. U pivovary žádné okénko neměli, ale za to o kousek dál na náplavce jsme objevili „okénko“ historického Pensionu Na Fortně.


Hned jsme si nechali natočit místní jedenáctku Eggenberg a na břehu Vltavy v klidu popíjeli a kochali se krásou města. Tak jestli pojedete v příštích dnech do Českého Krumlova, tak můžeme vřele doporučit. Nebudete litovat.




JL 26.4.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar