Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Tip na výlet - Hrazany, Ostromeč a opat Zavoral

V dnešní době, kdy nemůžeme cestovat, ale v přírodě a zatím naštěstí chodit můžeme a dýchat, máme pro vás tip na výlet, během kterého se můžete i občerstvit. Zvládne jej v pohodě za den, anebo si jej můžete rozvrhnout na dvakrát.

{*7]

Sedlčansko býval vždy chudý kraj, a tak je nedotčený civilizací, a proto je ideálním prostředím pro turistiku. Stačí si koupit mapu nebo průvodce. Dnešní výlet vás zavede na Ostromeč a Drbákov. Nejenže se pokocháte krásnými výhledy na Vltavu a Sedlčansko, ale lze se občerstvit v hotelu Hrazany, kde je od 12 do 18 hodin otevřené okénko. Můžete si dát například klobásku, domácí bramboráčky, zapít plzeňským. A teď na výlet.


Z malé vísky Hrazany se můžete vydat ke zbytkům hradu Ostromeč, který stával na nejvyšším místě ostrohu nad ústím potoka Mastníka do Vltavy. Z obou stran spadá terén příkře do meandrových údolí obou vodních toků. V první polovině 19. století zde byly zřetelné zbytky zdiva, dnes musíte mít bujnou fantasii, jak to asi vypadalo. Kdo a kdy založil hrad Ostromeč, není známo. První zpráva je z roku 1419, kdy nedaleko odtud došlo k první husitské bitvě (snad u Nahorub).


Ještě dřív než tady stával hrádek, obývali území Keltové. A právě oppidum Hrazany patří mezi taková místa. Bylo založeno ve 2. století před naším letopočtem, tedy v době, kdy se Keltové kvůli kontrole celého území snažili podchytit významná strategická místa. Právě tudy kdysi vedla jedna z nejstarších cest z rakouské Solné komory, tedy z Lince do Prahy. A Vltava měla úlohu jakési dopravní tepny. Hrazanské oppidum proto mělo významnou správní funkci – bylo centrem obchodu a vybírala se tu cla.Vyhlídka opata Zavorala


Při zpáteční cestě nezapomeňte navštívit vyhlídku opata Zavorala. Na kamenném podstavci žulového kříže je umístěna pamětní deska věnovaná opatu ThDr. Metoději Janu Zavoralovi, rodáku z nedalekého Neveklova (1862 – 1942). Z vyhlídky je nádherný výhled na Vltavu a nepochybuji, že se tady za pěkného počasí zdržíte a budete se kochat nádhernými výhledy.
Opět Zavoral vystudoval teologii a roku 1885 byl vysvěcen na kněze. Tři roky sloužil jako kaplan v jihočeském Sepekově a šestnáct let v Jihlavě. Zde působil také jako kazatel a profesor češtiny na německé reálce. Následně byl povolán do strahovského konventu a roku 1906 byl zvolen opatem. Ve své funkci se zasloužil o restauraci strahovského chrámu, knihovny a uspořádání obrazárny. Zajistil také opravu kostela na Svatém Kopečku, v Jihlavě, Sepekově, v Doksanech. Zavoral byl vynikajícím kazatelem, překládal kázání z italštiny, španělštiny, francouzštiny a polštiny, řídil Knihovnu kazatelů a napsal několik náboženských studií..


Aktivně se zúčastnil devíti eucharistických kongresů v Evropě, v Kartágu a v Chicagu. Hodně práce odvedl také v oblasti charity. Vedl Ústav slepých dívek na Hradčanech a Útulnu slepců na Kampě, pracoval v zemské komisi péče o mládež, byl členem hlavního stanu Červeného kříže. Život a dílo opata Zavorala bylo oceněno čestným doktorátem Karlovy univerzity, řádem francouzské Četné legie, Čsl. válečným křížem 1918. Na den sv. Václava 1939 byl na hradiště Ostromeč a vztyčen kamenný kříž jako symbol utrpení a okupace.


Příště si vyrazíme na nedaleký Drbákov.
JL 7.4.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar