Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Tip na výlet - Bučický rybník a mlýn

Asi dva kilometry od Rožďalovic, ležící ve Středních Čechách si zajeďte k Bučickému mlýnu u stejnojmenného rybníka. Bučický rybník se nachází na říčce Mrlině, má tvar půlměsíce a vodní plocha dosahuje 40 hektarů. A určitě se vám tady bude líbit.

Navazuje na rozlohou malý Lohovský rybník s cennými rákosinami. V současnosti je na lokalitě evidováno na 205 druhů ptáků, z nichž zde 136 druhů hnízdí. Mezi nejvzácnější patří moták pochop a jeřáb popelavý, k vidění jsou zde například i bukač velký, orel mořský, luňák červený, strnad luční, chřástal kropenatý, čáp černý nebo sýkořice vousatá.


První zmínka o Bučickém „panském“ mlýně pochází již z roku 1639 a měl tři složení, včetně pily, někdy uváděné někdy jako druhý mlýn. V původní podobě sloužil takřka tři sta let. Mlýny ale zřejmě nebyly poháněny vodou z Bučického rybníka, ale náhonem z později zrušeného Babínského rybníka na Libáňském potoce severně od mlýna.


V roce 1910 byl přestavěn a modernizován (mj.vodní kolo nahradila turbína) a fungoval až do roku 1963. Pak čtyřicet let chátral, než došlo na po roce 2000 na jeho rekonstrukci a přeměnu na penzion. Na hrázi rybníka přibyla také zdařilá replika větrného mlýna s terasou nad hladinou rybníka. Co na tom, že nemá žádné historické opodstatnění. Do krajiny krásně zapadá, jako by tu stál od nepaměti.U mlýna se můžete také dobře občerstvit a kolem rybníka vedou turistické značky po malebném okolí.JL 3.4.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar