Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Tip na dovolenou - zima ve Vorarlbergu

V nejzápadnějším cípu Rakouska, na pomezí mezi Švýcarskem, Lichtenštejnskem a Německem leží spolková země Vorarlberg, průkopnický region alpského lyžování. Tři čtvrtiny země zabírají hory, které sahají až do výšky 3000 m n.m.

 

Lyžařská střediska jako třeba Arlberg nebo Montafon jsou sice světoznámá, ale ve Vorarlbergu existuje i řada dalších pěkných koutů vhodných jak pro lyžování, tak třeba jen pro zimní turistiku. Půjčovny lyží, bot a holí (nebo snowboardu a bot) stojí na šest dní ve středně velkém středisku zhruba sto eur ve špičkové kategorii, 130 eur pak v kategorii VIP.

 

Arlberg

85 lanových drah/vleků, 276 km sjezdovek

Arlberg s lyžařskými středisky Lech a Zürs patří celosvětově k pěti nejlepším lyžařským střediskům (podle Skiresort Service Int.). V roce 2005 byla na Schlegelkopfbahn uvedena do provozu první vyhřívaná sedačková lanovka na světě, v letošní sezoně budou v Lechu a Zürsu jezdit již téměř všude příjemné vyhřáté sedačky s pohodlným čalouněním. Jen pro zajímavost, v roce 1906 se v Zürsu konal první lyžařský kurz, o rok později byl u Dornbirnu postaven první lyžařský vlek, resp. mechanické výtahové zařízení připomínající člun. Sjezdovky v této oblasti uspokojí i nejnáročnější lyžaře. Sjezd Madlochaabfahrt má převýšení 954 metrů, o Lange Zug se sklonem na startu 142 procent (55º) někteří tvrdí, že jde o nejpříkřejší preparovanou sjezdovku světa. Sjezd Diablo s převýšením 312 m a sklonem 70 procent patří rovněž k těm příkřejším.

 

Bregenzwald

93 lanových drah/vleků, 259 km sjezdovek

Lyžařský region pro milovníky přírody. Tuto oblast vyhledávají jedinci, kteří si chtějí vychutnat čas strávený na kopci a ne jen sjíždět sjezdovky. Nenajdete tady obrovské hotelové komplexy, ale pokud se něco staví, pak většinou ve stylu moderní vorarlberské dřevěné architektury. V kurzech SKI! Projekt v Au Schoppernau se můžete naučit třeba klouzání po sněhu. Zimní nabídky „Wälder" se zaměřují na jedince, kteří hledají jen relaxaci v klidu zimní krajiny. Lze se ubytovat třeba v romantickém apartmá v traktu Blutenschloss hotelu Gams a na sněžnicích se toulat zasněženými údolími.

 

Montafon

62 lanových drah/vleků, 222 km sjezdovek

S více než 1,9 mil prodaných noclehů ročně a 1200 ubytovacích zařízení se řadí k nejsilnějším turistickým regionem ve Vorarlbergu. Jeho jedenáct obcí (18 tis. postelí) se nachází v nadmořské výšce od 650 do 1430 m n. m a jsou ze všech stran obklopeny horskými masivy sahajícími do výšky 3312 m n. m - Piz Buin. Se skipasem Montafon má návštěvník volný vstup na všechny lanové dráhy a vleky tohoto údolí. Společnost Silvretta Bergbahnen si dala za cíl provozovat zde jeden z největších snowparků v Alpách. Několikrát vyznamenaný Intersport NovaPark ve výšce 2100 m n. m patří v Evropě k nejlepším. Této oblasti dominují velká střediska jako Silvretta-Nova-St.Gallenkirch/Gaschurn, Hochjoch-Schruns, Golm-Tschaggund/Vandans nebo Bartholomaberg. V lyžařském středisku Silvretta-Nova najdete nejdelší  sjezd v Montafonu - sjezdovka u Schwarzkopfle měří 14,5 km.

 

Alpenregion Bludenz

35 lanových drah/vleků, 53 km sjezdovek

Region se skládá ze čtyř údolí, v jejichž srdci leží alpské městečko Bludenz, které se každoročně v červenci zbarví do fialova u příležitosti největšího svátku čokolády na světě. Děti od čtyř let se mohou učit lyžovat ve skupinovém kurzu, ve středisku Brand/Bürserberg lyžují do osmi let zdarma. Na své si přijdou rodiny s větším počtem dětí. Pokud si jeden z rodičů zakoupí skipas, potom se platí jen za první dítě (max. do 15 let) a ostatní do ročníku 1991 lyžují zdarma. Zatímco děti navštěvují lyžařský kurz, mohou se mezitím rodiče seznámit s moderními metodami lyžování na nejnovějších lyžích pod profesionálním dohledem zkušeného instruktora.

 

Kleinwalsertal

47 lanových drah/vleků, 120 km sjezdovek

Údolí, které obklopují ze tří stran hory sahající až do výšky dvou tisíc metrů, je přístupná po silnici pouze ze sousedního Allgäu v Německu. Počátkem lyžařského sezony zahájí provoz nová lanovka Fellhornbahn II, čímž se usnadní přístup do největšího německo-rakouského lyžařského střediska. Nová lanovka s 94 moderními osmimístnými kabinkami přepraví do lyžařského střediska ca 12 400 cestujících za hodinu.

 

Vorarlbersko je dobře dostupné všemi dopravními prostředky. Nejbližší letiště jsou Bodensee-Airport Fridrichshafen, 32 km od Bregenzu. Let z Prahy trvá s nízkonákladovou společností zhruba hodinu a z letiště jezdí autobusy přímo do lyžařských středisek.

Cesta autem vede přes Mnichov do Bregenzu, až na několik kilometrů před cílem trasy, výhradně po dálnici včetně dostavěného obchvatu Mnichova a je dlouhá ca 560 kilometrů. Případně lze jet z Mnichova směrem na Innsbruck a dále na Bludenz. Jakou cestu si zvolíte, záleží už jen na vás.

Informace o Vorarlbergu najdete například na http://www.alpenregion.at/, http://www.vorarlberg.cc/, http://www.rakousko.com/, http://www.austriatourism.com/

 

 

Jindřich Lasík, 18.10.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar