Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Skalka včera a dnes

Severně od Mníšku pod Brdy na návrší zvaném Skalka se nachází poutní místo s kostelíkem sv. Maří Magdaleny. K vrchu vede naučná stezka s obnovenou křížovou cestou s kapličkami. Od kostelíka je krásný výhled na město Mníšek pod Brdy i jeho okolí

Kostel svaté Máří Magdaleny na Skalce u Mníšku pod Brdy je jedinečnou historickou památkou v české barokní architektuře, která je dokonce na seznamu UNESCO. V letech 1692 až 93 jej nechal postavit Servác Engels z Engelsflussu podle návrhů Kryštofa Dienzenhofera. Vzorem pro vybudování kostelíka byla kaple ve francouzském Aix en Provence, kde sv. Maří Magdaléna dlela na pokání. Zvláštností jsou vnitřní omítky napodobující krápníkovou jeskyni. Původní podlaha byla dlážděna oblázky z nedaleké řeky Berounky. Podle památkářů nelze jedinečnost tohoto dílka finančně ani vyčíslit.


V následujících letech vznikl i klášter, poustevna a další hospodářské a správní budovy. K trvalému osazení kláštera mnichy došlo až roku 1760. V té době byla vybudována také křížová cesta. Poslední mnich františkán ze Skalky odešel roku 1925. V 50. letech 20. století došlo k velké devastaci celého areálu vlivem poddolování a následného nezájmu.


Například na strop jídelny namaloval Petr Brandl, vzácný obraz sv.Máří Magdaleny. Všechny stavby tvořily kdysi navštěvované turistické místo. Později ale mohlo klidně sloužit jen jako kulisy pro horory. Dnes je naštěstí už všechno jinak.


Historie

Pod kostelem býval rudný důl, kde se těžila chudá železná ruda pro tehdejší Hrudkovny. V roce 1951 požádalo ministerstvo hutí a dolů o zrušení památkové ochrany kostelíka na ministerstvu školství a kultury. To se o rok později stalo. Ale s podmínkou, že ministerstvo hutí na svoje náklady obnoví, popřípadě postaví památkové objekty. Ještě před tím se navrhovalo vybudovat ochranný pilíř pod kostelem nebo jeho přemístění. Nestalo se nic. Naopak v roce 1954 začaly důlní práce zasahovat až po kostelík, došlo k jeho poddolování a kostelík se roztrhl na tři výškově posunuté části. Byl proto stažen ocelovými pásy a čekalo se, jak bude podloží dála pracovat a zda dojde ještě k dalšímu sesutí.


Přes dvacet let se čekalo a zkoumalo, zda nedojde ještě k dalšími sesutí. Společně s rozpadajícím se kostelíkem začaly chátrat i ostatní objekty, které však nebyly poškozeny poddolováním. Ale tím, jak poutní místo pustlo.


V roce 1980 vypracoval Státní úřad pro rekonstrukci památkových měst a objektů studii obnovy a statického zabezpečení kostelíka. Pod objektem se vybudovala podzákladová deska. Celá rekonstrukce se tehdy odhadovala na deset milionů korun.


Některá umělecká díla byla naštěstí zachována - např. vzácný nástropní obraz sv. Maří Magdalény od Petra Brandla byl přenesen do mníšeckého kostela sv. Václava Na výzdobě zdejších staveb se podíleli přední umělci své doby, např. Karel Škréta, Jan Bendl, Petr Brandl, Jan Brokoff


Dnes

Od začátku osmdesátých minulého století, a hlavně po revoluci je areál postupně opravován. Procházka po něm je vedena pěšinami a cestami mezi jednotlivými stavbami, v ose křížové cesty. Nemá žádnou značenou trasu, všechny objekty s informačními panely jsou od sebe na dohled. Dnes je vyhledávaným místem turistů, ale i místem konání různých akcí, výstav a poutí.



Křížová cesta

Prázdné kapličky se staly inspirací výtvarné soutěže. Záměrem bylo uvést kapličky křížové cesty do povědomí široké veřejnosti a později na tomto základě získat finanční prostředky, potřebné k definitivnímu vyzdobení kapliček. Soutěž podpořená městem a mníšeckou římskokatolickou farností byla vypisována opakovaně v letech 2001 až 2010 a vítězné práce byly v kopiích umísťovány do kapliček křížové cesty. Opravy kapliček byly dokončeny v roce 2017 a kromě města Mníšek pod Brdy a Středočeského kraje na ni významnou měrou přispěli také občané z veřejné sbírky. Osazení prázdných kapliček kamennými motivy křížové cesty zhotovil v letech 2018-2019 kameník Martin Mikula. Jím zvolený materiál i způsob zobrazení jsou plně v souladu s charakterem tohoto barokního areálu, a dotváří tak atmosféru této jedinečné kulturní památky.



Zrekonstruovaných komplex čtrnácti kapliček křížové cesty na Skalce zvítězil v celostátní soutěži Památka roku 2019.


JL 26.11.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar