Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

S Octavií TD na almy (II)

Ve včerejším dílu jsme vám dali tip na pěknou podzimní dovolenou v údolí almů Grossarltal. Dnes se podívejme, jak se k nim dostaneme, a co nás tam čeká. Ať už si vyberte jakýkoliv alm, nebudete litovat.

Aualm

Aualm

Výhled z Aualmu

Výhled z Aualmu

Aualm

Aualm

Bachalm

Bachalm

Filzmoosalm

Filzmoosalm

Hubalm

Hubalm

Heugethalm

Heugethalm

Alm znamená v překladu horskou pastvinu položenou vysoko nad údolím. Právě Grossarltal je široko daleko známý množstvím stále ještě obhospodařovaných „salaší". Kdysi tato dřevěná stavení sloužila jako letní obydlí pro domácí zvířata.

Dnes se ještě v řadě z nich stále přes léto hospodaří, aby mlékem, sýry či špekem poctili vyhládlé turisty, kteří sem při svých túrách zavítají. Zvláště tzv. Brettjause (na tradičním kulatém prkénku špek, sýry, chléb, okurka a další speciality) přijde vždy k chuti. Velké prkýnko za 6 eur bohatě nasytí dva lidi. K tomu na zapití pivo, radler, víno, vinný střik, voda, čaj a pro milovníky sýrů také pochopitelně mléko. A na závěr „kalíšek" domácí pálenky přijde také k chuti. Některé chalupy umožňují i omezenou možnost přespání, čímž se zážitek z almu ještě umocňuje.

Chalupy na almech jsou v provozu zpravidla od května/června do konce září, začátek října. Jen v kraji Salzburg je dnes na 1800 almů, kde žije 67 tisíc kusů hovězího dobytka, 13 tisíc ovcí, tři tisíce koní a tisícovka koz. Zhruba 40 obydlených stavení na almech, tedy zhruba 10 procent, leží v Grossarltalu a právě odtud název „údolí almů".

V informačním centru v Grossarlu si můžete zdarma vyzvednout brožurku, která vám nabídne přehled čtyř desítek almů, k nimž se můžete vydat. Všechny leží v nadmořské výšce od 1235 do 1850 m n m. Ke třem se lze dostat dokonce automobilem. Kromě Breitenebenalmu (1420 m) a Heugathalmu (1235 m) také na druhý nejvyšší Aualm (1795 m). K němu pojedete nejdříve po úzké horské asfaltové silničce, která u posledního stavení přechází v tvrdou kamenitou cestu, rovnější než mnohé naše asfaltky.

Výjezd k almu se zde nepovažuje za žádné snobství, ale jako výchozí bod k vysokohorské túře do teritoria svišťů a kamzíků. Ušetříte si síly a s chutí se můžete vydat dál. Ještě dodejme, že přes léto jezdí třikrát týdně z Grossarlu také kabinková lanovka.

K ostatním almům můžete vyrazit buď přímo z údolí anebo autem vyjet po asfaltových či kamenitých cestách až k závoře se značkou zákazu vjezdu s nápisem Forststrass. Odtud už musíte po svých. Rozhodně nedoporučujeme vjíždět autem do lesů, ani ne tak kvůli pokutě, ale při zpáteční cestě se vám můžete stát, že závora už bude zamčená.

K almům vedou buď pěkné lesní cesty, zpravidla pozvolnější, k jiným se lze dostat jedině po „kozích" stezkách, pěkně strmých. Tam už je zapotřebí dobrá fyzická průprava a hlavně pořádná obuv, o turistických hůlkách ani nemluvě.

U almských rázovitých staveních turistické cesty zpravidla nekončí, ale pokud máte dostatek síly a času, můžete pokračovat dále do hor. Pamatujte však, že jste na horách, kde se počasí může měnit každou chvíli.

Grossartal však nejsou jen almy a krásná příroda, ale můžete odtud navštívit i další zajímavá místa v okolí. Jaká? Nechte se překvapit.

Jindřich Lasík, 29.8.2006


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar