Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Přívozy na Berounce

Když se řekne Berounka, tak asi většina z nás vybaví film Zlatí úhoří a kraj Oty Pavla, nebo údolí kolem Srbska a Karlštejna, příznivci country hudby zase písničky Honzy Vyčítala. Berounka ale skrývá i další zajímavosti, a mezi ně patří rozhodně dva přívozy na jejím horním toku, vzdálené od sebe jen sedm kilometrů. K oběma se dostanete z města Břasy.

První přívoz najdeme v Nadrybách a spojuje kempy na levém břehu. S automobilem najedete na kovovou loď, která je jištěna řetězem na vodicím laně. Motorový nebo elektrický pohon byste hledali marně. Vše obstará převozník dlouhým bidlem. Přepravuje osoby i osobní automobily. V roce 1995 byl provoz pro špatný stav zastaven a obnoven až o pět let později.
Druhý modernější najdeme u vesnice Darová na Rokycansku, která leží na pravém břehu a slouží jako spojnice s obcí Nynice, část Hromnici. Jeho historie sahá pravděpodobně do 18. století. Přívoz zachytily totiž vojenské mapy z let 1764–1768. Z jiných map lze vyčíst, že Břasy s protějším břehem spojovalo kdysi sedm přívozů - pod Valentovským mlýnem, Nadryby, Kostelec, Darová, U Kolečků, Planá a Kaceřov.V roce 1954 byl uveden do provozu dřevěný prám o nosnosti 120 dospělých osob nebo 96 q. Původně měl být postaven Rudolfem Vorlem, mistrem tesařským, ale protože nebylo možné zajistit řezivo, tak byl vyroben firmou Stavoprav Plzeň. V roce 1975 byl ruční pohon lodi byl nahrazen elektrickým.V roce 1982 došlo během povodni k poškození prámu, a tak musel nahrazen ocelovým, koupeným od obce Pňov-Předhradí. Ten vyrobily v roce 1957 kolínské strojírny. Od roku 1982 přepravuje prám s nosností osmi tun osoby i osobní i nákladní automobily. Pramice je vlečena na řetězech elektrickou kočkou, která se pohybuje po silném ocelovém laně napnutém mezi stožáry nad řekou.
Přívozy v Nadrybách i v Darové mají svoje kouzlo, ale asi o trochu víc romantičtější je prvně jmenovaný. Tady jste v rukou převozníka s bidlem a vychutnáváte si krásu Berounku se vším všudy.

JL 2.4.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar