Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Přijďte pobejt za lomnickými betlémy

Už více než dvacet let připravuje Muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou tradiční vánoční výstavu betlémů, a to jak ze svých sbírek, tak jiných institucí či sbírek soukromých. Na betlémy i do celého hodně zajímavého muzea se sjíždějí návštěvníci i z dalekého okolí.

[*]

Premiéru má rozměrný, pět a půl metru dlouhý „Betlém řemesel“, práce současného řezbáře pana Zdeňka Horny ze Bzí u Železného Brodu. Kromě klasických figurek tady uvidíte třeba skláře při práci včetně sklářské dílny, učitele ve škole, kluka s prakem, výrobu svíček… Práci započal v roce 2005, dnes čítá betlém na tři stovky figurek a každým rokem přibývají další.

Vystaveny jsou vedle Podkrkonoší rovněž ukázky tvorby řezbářů a betlémářů z Orlických hor a jeho podhůří, především z Třebechovic pod Orebem a z Náchodska, a to konkrétně pánů Zdeňka Farského, Miroslava Balcara, Jarmily Haldové a Pavla Matušky. Speciálně se mohou návštěvníci těšit na nedávno na zakázku vyrobené polychromované dílo prvního z uvedených autorů, nazvané „Klanění pastýřů“, dodatečně umístěné do vyřezávané prosklené skříňky, inspirované historickými italskými renesančními tvůrci.

„Záměr se povedl realizovat díky finančním příspěvkům návštěvníků předešlých výstavy, a nyní se mohou podívat na výsledek jejich štědrosti. Zmíněný betlém je trvale vystaven na čestném místě ve stálé expozici betlémů. Dalším podobným počinem je reliéfní betlém zhotovený novopackým řezbářem panem Ladislavem Dvorským, který, bohužel, před několika málo týdny zemřel. Jedná se o jednu z jeho posledních realizovaných prací na zakázku,“ říká Jan Drahoňovský, ředitel muzea.

Z dalších představených řezbářů a jejich děl, ať už dnes již nežijících nebo dodnes tvořících, jmenujme alespoň pány Maška, Metelku, Hlaváče, Cejnara, Šíra, Mühla, Patočku, Buchara, Dlouhého, Mikule, Stránského, Farského, Kocmana, Tittla, Dubskou, manžele Kalouskovi atd. Betlémy zmíněných autorů jsou různé kvality, provedení, materiálů a stáří.

„Po delším čase je vystaven náš polychromovaný betlém heřmanického řezbáře pana Františka Mühla nazvaný „Betlém národů“, který byl speciálně zhotoven pro Světovou výstavu betlémů v Hradci Králové v roce 2003. Příslušníci jednotlivých národů jsou zastoupeni v jejich typických oděvech s nezaměnitelnými atributy,“ přibližuje jeden z exponátů Jan Drahoňovský.

Samostatnou část výstavy tvoří ukázka téměř stovky návrhů na pohlednice akademického malíře Jiřího Škopka z Jaroměře. Především se jedná o kouzelné zimní motivy, krajinu a historickou architekturu Podkrkonoší, Českého ráje a Podorlicka, zachycenou nezaměnitelným výtvarným rukopisem autora. Nechybějí ani chaloupky památkové rezervace Karlov, jen několik kroků od muzea v Lomnici nad Popelkou.

Zajímavostí je i produkce místního betlémáře pana Václava Zahrádky, který dlouhodobě zhotovuje papírové vystřihovací betlémy na překližce, včetně kopií prvorepublikových reklamních betlémů, jež tehdy obchodníci před vánočními svátky věnovali svým dlouholetým věrným klientům. Výstava obsahuje jeho desítku prací.

Specifikem letošní výstavy, otevřené do 6. ledna, bude prezentace části sbírky manželů Gabriely a Jaroslava Krčka příznačně nazvané „Kouzelné vánoce s panenkami a dětskými pokojíčky“.



Výstava je otevřená do 6.ledna 2023
a více info na www.muzeumlomnice.cz



JL
6.12.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar