Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Přijďte pobejt na Lomnicko

Na rozhraní Českého ráje a Podkrkonoší, v krásné přírodě pod horou Tábor, leží pětitisícové město Lomnice nad Popelkou Nejstarší zmínku najdeme v Dalimilově kronice k roku 1242. V počátku 19. století zde začala tradiční výroba proslulých lomnických sucharů, oplatek a kulatek.

Typické pro město a okolí jsou stavby lidové architektury, které najdete například v památkové rezervaci Karlov nebo dřevěná zvonice na místním hřbitově. Bohužel mnoho krásných roubených staveb bylo zničeno a zbořeno za minulého režimu, kdy musely ustoupit „moderní“ výstavbě.



Dominantou náměstí je radnice patříci mezi významné kulturní památky v městské památkové zóně. Její dřevěná předchůdkyně je doložena v písemných pramenech z 16. století. Základní kámen současné radnice byl položen v květnu 1864. Nová radnice získala podélnou orientaci s neogotickou fasádou, nechyběla ani hodinová věž s korouhví. V roce 1903 byla budova přestavěna podle plánů lomnického stavitele Jaroslava Hrubého, který původně jednoduchou fasádu výrazně ozdobil o další neogotické tvarosloví štítů, pilastrů a malovaných znaků. Do průčelí radnice byl vsazen kamenný městský znak z roku 1817 (tatarský mužík s halapartnou, sekerou a přilbicí). U hlavního vchodu vlevo byla vsazena pamětní mramorová deska připomínající pobyt Bedřicha Smetany v Lomnici v roce 1871.



Další zajímavou budovou náměstí je neoklasicistní čtyřpodlažní patricijský městský palác, postavený mezi lety 1816 až 1826 stavitelem Johanem Herknerem. Původně sloužil k reprezentačním účelům významného lomnického rodu Šlechtů a zároveň také do roku 1911 jako textilní manufaktura. Dnes tady sídlí velice pěkné muzeum, které určitě stojí za návštěvu.
Hned vedle náměstí je opravený zámek, postavený v 16. století Valdštejny na místě tvrze z konce 13. století. Barokně byl přestavěn v letech 1730 až 1737 hrabaty z Morzinů a později se dočkal také dalších úprav. Zámek je trojkřídlý, patrový, boční křídlo je zvýrazněno mansardovou střechou a členitější barokní fasádou. Dnes je využíván k nejrůznějším výstavám a kulturním akcím.




Tichánkova rozhledna

Okolí města se přímo nabízí k vycházkám a výletům do blízkého okolí, tak říkajíc doslova za humny. Mezi nejoblíbenější patří výstup na horu Tábor, 678 metrů nad mořem vysokou, s Tichánkovou rozhlednou, která za dva roky oslaví 110.narozeniny. Rozhledna poskytuje nádherné kruhové výhledy do širokého okolí. Je vysoká 35 metrů a na vyhlídkový ochoz v 26 metrech nad zemí vede 145 schodů. Uvidíte nejen celý Český ráj a Krkonoše, ale i Orlické, Lužické, Jizerské hory a při dobré viditelnosti prý i Prahu. U zrodu stál jednatel okrašlovacího spolku a řídící učitel Josef Tichánek, který inicioval za účelem vybudování rozhledny veřejnou sbírku. Na místě bývalého roubeného hostince stojí turistická chata.
Na Tábor se můžete vydat z Lomnice buď přes Chlum nebo mnohem strmější křížovou cestou kolem studánky Křížovka, dnes bohužel vyschlou. První rozhledna stála na Táboře již v roce 1888, ale dřevěná stavba odolávala vlivům počasí pouhých 9 let


Kopec Tábor se může pyšnit nejen opravenou rozhlednou, ale od roku 2015 rovněž zpřístupněnou Allainovou věží na svém jižním úpatí, vzdálenou asi dva kilometry. Jedná se původně o honosný novogotický posed postavený za 1714 z pískovcových kvádrů v roce 1862, který sloužil rovněž jako vyhlídkové místo. Tehdy ale výhled nerušily dnes už vzrostlé stromy. O zbudování se zasloužil knížecí stavitel Josef Pruvot (autor radnice v Lomnici nad Popelkou nebo přestavby zámku Sychrov). Stavba o osmiúhelníkovém půdorysu byla pojmenována po Allainovi, knížeti z Rohanů, který tragicky zahynul při koňských dostizích.



Rozhledna na můstku

2Tichánkova rozhledna ale není jediným místem poskytující nádherné výhledy. Druhou možnost máte v lyžařském areálu v Popelkách, když vystoupáte na ochoz lyžařského můstku s umělou hmotou a kritickým bodem K 70.

Netradičně umístěnou rozhlednu najdete na úpatí kopce Babylon a je umístěna na vrcholu nájezdové věže skokanského můstku. Rozhledna je zajímavou architektonickou stavbou, jak ostatně potvrzuje cena, kterou autor Jaromír Stránský z Lomnice nad Popelkou dostal ve veřejném hlasování "Cenu sympatie" v soutěži o Stavbu roku 2007.


Věž nestojí pouze ve svahu, ale vlastně na kopci, takže z ní je jedinečný daleký rozhled kolem dokola. Konstrukce je opravdu unikátní a málo viděná, je ocelová smontovaná pouze šrouby, bez svárů a má tvar poháru jehož vrchní obvod tvoří prstenec. V jehož centru je skokanská dráha, resp. startoviště pro skokany. Výstup po 91 schodech stojí opravdu za námahu. A můžete sem kdykoliv, je totiž přístupná v jakémkoliv ročním období. A když budete mít štěstí, tak si můžete posedět na verandě restaurace na protějším svahu.
Lomnické osobnosti

Lomnici nad Popelkou proslavili ve světě také sportovci. Karel Kodejška se stal mistrem světa v letech na lyžích, letos obsadil čtvrté místo na Skokanském turné čtyř můstků Roman Koudelka. V soutěži družstev ve sportovní gymnastice na olympiádě v Londýně 1948 získala zlatou medaily Božena Srncová Krejcarová. Na LOH 1952 v Helsinkách obsadila s družstvem žen bronzovou příčku. V 80.letech patřil ke špičce evropských závodů automobilů do vrchu Petr Doležal.


Lomnice to nejsou ale jen sportovci. Ale také třeba Josef Kábrt, český malíř, grafik, ilustrátor, animátor, režisér a scenárista animovaného filmu, spoluzakladatel studia animovaného filmu Bratři v triku. Mezi nejznámější práce patří výtvarná spolupráce na snímcích Povídání o pejskovi a kočičce, Stvoření světa.



Blízké okolí je prošpikováno turistickými cestami i cyklistickými stezkami, v zimě pak běžkařskými tratěmi a v každém ročním období je tu krásně. Krásných míst je v okolí mnohem víc, než jsme mohli vyjmenovat. Například nedaleká zřícenina hradu Kumburk, z něhož je rovněž nádherný výhled do kraje. Budete se tady cítit jako v ráji. Tak Přijďte pobejt.



http://www.kislomnice.cz/
http://www.muzeumlomnice.cz/



JL
15.6.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar