Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Po stopách Wolfganga Amadea Mozarta

Z míst, které jsem zatím navštívila, bylo muzeum Wolfganga Amadea Mozarta v Salzburgu a město samotné nejkrásnější zážitek z celého léta. Věřím, že člověk, který touží po nevšedním zážitku, by neměl propásnout příležitost, podívat se do rodného domu slavného hudebního skladatele a následně i jeho měšťanského bytu.

Pro mě bylo neuvěřitelné dostat se do pokoje, kde se „Velký“ Mozart narodil. Muzeum nabízí nesčetně prostorů s dochovanými osobními věcmi a portréty zobrazující příbuzenstvo a jeho samotného. Každým krůčkem se dozvídáte víc a víc, objevujete dosud nepoznané informace. Přiznám se, že mě představa, že zde Mozart žil, nenechávala klidnou. Celou prohlídkou mě provázel nepopsatelný pocit. Bohužel, člověk nehovořící německy nebo anglicky si toho z výstavy moc neodnese. To, ale nebrání v získání neuvěřitelného zážitku.


Wolfgang Amadeus Mozart, vlastním jménem - Joannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart byl klasicistní hudební skladatel a klavírní virtuos; geniální hudebník, který za svého života vytvořil 226 děl - opery, symfonie, koncerty, komorní hudbu, mše a chorály. Kdyby se jeho skladby hrály jedna za druhou, zněly by nepřetržitě devět dní a nocí - představují 220 hodin hudby. Koncertoval po celé Evropě. Téměř polovinu svého života strávil na cestách. Zemřel 5. prosince 1791 ve věku pouhých 35 let.

Od roku 1747 do roku 1773, tedy šestadvacet let, žila Mozartova rodina ve třetím patře „Hagenauerova domu” v Getreidegasse č. 9. A zde také spatřil 27. ledna 1756 světlo světa Wolfgang Amadeus Mozart. Majitel domu, Johann Lorenz Hagenauer (1712-1792), byl známý salcburský obchodník s potravinami a lahůdkami. (Možná i proto je v tomto domě dnes malý obchod). Byl velkým přítelem a současně i mecenášem rodiny Mozartových. Mezi nejnavštěvovanější prostory patří místnost, ve které se údajně Mozart narodil.


Muzeum v Obilné uličce – Getreidegasse č. 9

V červnu 1880 bylo poprvé otevřeno v Mozartově rodném domě muzeum. Stalo se tak z iniciativy Mezinárodní nadace Mozartea. V posledních desetiletích docházelo k úpravám a rozšiřování muzea, které se tak stalo kulturním památníkem a místem, kam proudí každoročně tisíce návštěvníků z celého světa. Kdo by se divil, když je také Mozartův rodný dům nejnavštěvovanější salcburskou pamětihodností. Není se čemu divit, když i v dnešní době existuje spousta lidí obdivujících jeho hudbu, včetně nadací, které se snaží zachránit a udržovat jeho dílo.

Součástí muzea jsou obytné prostory Mozartových s originálním zařízením. K nejslavnějším exponátům patří mj. Mozartovy dětské housličky, koncertní housle, clavichord, kladívkový klavír, rodinné portréty, které vznikly za Mozartova života a k nimž patří například nedokončený olej "Mozart u klavíru", namalovaný roku 1789 Mozartovým švagrem Josephem Lange, a dále pak sbírka soukromých dopisů, úředních listin a také autografů. Pro mě byl nejskvělejším exponátem náhrdelník s Mozartovými vlasy. Dosud jsem se s ničím takovým nesetkala.


Mozartovy hudební nástroje

Hudební nástroje vystavené v Mozartově rodném domě získala Mezinárodní nadace Mozarteum od skladatelovy vdovy, Constanze Mozartové – Nissenové (1762-1842), a Mozartových synů, Carla Thomase (1784-1858) a Franze Xavera Wolfganga (1791-1844). Constanze se po Mozartově smrti dostala do obtížné situace, protože Wolfgang po sobě zanechal četné dluhy. V této chvíli se začaly uplatňovat Constanziny obchodní dovednosti: získala vdovský důchod od císaře, začala pořádat ziskové pamětní koncerty a pustila se do zveřejňování manželovy práce. Tyto snahy ji nakonec finančně docela dobře zajistily.


Měšťanský byt z druhé poloviny 18. století

V zadní části domu, jehož okna vedou na Univerzitní náměstí, byl v roce 1985 zřízen typický měšťanský byt z Mozartova období. Díky soukromým přispěvovatelům bylo možné byt vybavit historickým nábytkem a předměty denní potřeby. Kromě toho jsou v prostorách bytu návštěvníkům přiblíženy tři tematické okruhy: „Mozart a Salcburská univerzita“, „Přátelství, které svazovalo Mozarta se salcburskými rodinami“ a „Duchovní hudba a uctívání Svatých“.


Mozart a divadlo

První patro Mozartova rodného domu je od roku 1981 zasvěceno každoročně se měnícím mimořádným výstavám na téma Mozart, které pořádá Mezinárodní nadace Mozarteum. Zato druhé patro Mozartova rodného domu je celé věnováno tématu "Mozart a divadlo". Návštěvníci zde mohou obdivovat četná dioramata, miniaturní modely velkých jevišť od pozdního 18. až do 20. století, která dokumentují nejrozmanitější interpretační formy a také historii Mozartových oper.


Mozartův obytný dům

Pokud budete mít čas, tak se zajděte ještě podívat na neméně zajímavé expozice do Mozartova obytného domu, který se nachází jen pět minut chůze od muzea, v bezprostřední blízkosti pověstné Mirabellgarten.

Informace na www.mozarteum.at


Praktické
informace

Mozarts Geburtshaus
Otevřeno 9 – 17.30 h (červenec, srpen do 20 h)
Vstupné 10 eur
Rodinné (2 dospělí + děti) 21 eur


Mozart Wohnhaus
Makartplatz 8, Salzburg
Otevřeno 9 – 17.30 h (červenec, srpen do 20 h)
Vstupné 10 eur
Rodinné (2 dospělí + děti) 21 eur

Kombinované vstupné do obou expozic 17 eurŠtěpánka Soukupová

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar