Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Park miniatur Dolního Slezska v Kowarech

Prázdniny začaly a my jsme vyrazili za poznáním historických památek Dolního Slezska , a to v podobě jejich ztvárněných miniatur v měřítku 1:25 (případně 1:50 u horských staveb) . Tento tip nám byl doporučen a o místě samotném jsme slyšeli jen samá slova chvály.

Vzhledem k rozloze této oblasti totiž není v silách turisty, aby si v rámci jednoho dne mohl prohlédnout všechny reálné stavby památek.
Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska se nachází v městečku Kowary, jenž leží pár kilometrů za hranicemi v Polsku na říčce Jedlica mezi Krkonošemi a pohořím Rudawy Janowickie. Založen byl již před deseti lety v roce 2003. Cesta do samotného areálu je po městě dobře značená směrovkami, a tak cíl nemůžete minout. Nenechte se znejistit posledními 400 metry příjezdové komunikace směrem k parkovišti, která vede přes areál původní továrny na výrobu koberců.
Po projití krámku se suvenýry si v pokladně zakoupíte vstupenky a turniketem se dostaneme přímo dovnitř. Buď se Vás ujme průvodce nebo si můžete park prohlížet sami. K vidění tu je kolem čtyřiceti miniatur, které jsou vyrobené z materiálu odolných přírodním vlivům a rozmístěné jednak volně kolem chodníků nebo v malé hale. Na zimu je však modeláři rozebírají a ukládají do hal, kde procházejí údržbou a případnými opravami. Jsou naprosto věrné svým originálům, včetně drobných detailů. Dokonce i sadové úpravy kolem jim přidávají pocit skutečnosti. Pohádkovou atmosféru zároveň dotvářejí také květinová výzdoba a proutěné sošky zvířat.
Spektrum samotných miniatur památek je rozmanité od sakrálních staveb, přes hrady, zámky, horské chaty a historicky významné domy. Z těch nejvýznamnějších a nejznámějších jmenujme alespoň některé, např. baziliku poutního místa Krezszów, Dvanáct apoštolů z městečka Chelmsko Ślaski, kostelík Wang z Karpacze, hrady Czocha a Chojnik, zámky Ksiaž, Kliczkov a Milków, památky města Jelenia Góra, Görlitz, stavby na Sněžce a i dvě památky z našeho území – zámek ve Vrchlabí a Jilemnici.
U každé z miniatur je zároveň i její popis v několika jazykových mutacích. K zastavení a k hlubšímu potěšení oka zvou rozmístěné lavičky po areálu, případně lze navštívit i kavárnu s posezením na čerstvém vzduchu mezi jednotlivými stavbami. Velmi hodnotíme sociální zázemí pro návštěvníky, ale i obchůdek se suvenýry nabízející typické polské i české zboží (textilní výrobky – povlaky na polštáře, ubrousky, prostírání, utěrky, bižuterie aj.).
Prohlídka Parku miniatur Dolního Slezska v Kowarech je nezapomenutelným zážitkem, velkou inspirací a zároveň i pozvánkou k návštěvě originálů těchto vystavených památek. Vybere si snad každý. Naše poděkování patří tvůrci panu Marianu Piaseckému, jinak v Evropě uznávanému specialistovi na bezpečnost systémů jaderných reaktorů, který realizací svojí myšlenky, organizačními schopnostmi a pracovitostí umožnil vznik takového skvostu, kterým tento areál bezesporu je. Obdiv patří ale i modelářům a jejich nepřetržité precizní práci. Vždyť jednotlivé stavby tvoří i stovky hodin.
Prázdniny jsou dlouhé, a proto si nezapomeňte do svého diáře zapsat termín výletu na místo, jehož prostředí a atmosféra Vás určitě nezklame. Stojí to opravdu za to, a od česko-polských hranic coby kamenem dohodil. A až si park prohlédnete, což Vám vydá třeba i dvě hodiny, tak můžete navštívit některou z památek přímo „in natura“. Vřele můžeme doporučit například Krzeszow.Praktické rady

Otevřeno: denně 9 – 18 h
Vstupné
Dospělí 17 zl
Mládež 14-18 let 14 zl
Děti do 14 let 13 zl
senioři, studenti a ZTP 15 zl

(platit můžete i v českých korunách)


A.Soukupová, 4.7.2013

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar