Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Nejkratší tunel je na Vyskři

Nad chráněné území Český ráj vyčnívají z krajiny tři body, navíc dobře viditelné z mnoha míst – Kozákov, Trosky a Vyskeř. A právě malá obec Vyskeř, šest kilometrů jižně od Turnova je bodem našeho zájmu. Před dvěma roky oslavila Vyskeř 700 let od svého založení.

Už sedm let je starostou sympatický mladý muž a místní rodák Jan Kozák, místostarostkou a jeho pravou rukou půvabná slečna Michaela Brzobohatá. A právě s nimi jsme si o Vyskři povídali.


Je správně jsem z Vyskře nebo z Vyskeře?

J.Kozák: Správně je oboje, ale místní si potrpí na Vyskři. Kdo řekne, že byl na Vyskeři, tak se hned pozná, že není odtud.


Můžete ve stručnosti představit Vyskeř?

Jan Kozák: Obec leží na stejnojmenném čedičovém vrchu ve výšce 460 metrů nad mořem. Dnes tady žijí čtyři stovky obyvatel a zhruba dvě stovky chalupářů. Nacházíme se uprostřed západní části Chráněné krajinné oblasti Český ráj, která je součástí Geoparku Český ráj, zařazeného od roku 2015 jako jediný geopark České republiky do sítě geoparků Unesco.Z katastrální mapy jsme zjistili, že Vyskeř není jen obec, ale i přilehlé okolí.
J.Kozák: Když to shrnu, tak hranice zahrnují obce nebo osady jako Mladostov, Lažany, Skalany, Drahoňovice a zasahuje až k rybníku Věžák. Prakticky všude najdete hodně zajímavého. Ale o tom Vám pak víc poví Míša.Do jakého období se datují první zmínky o Vyskři.


J.Kozák: První písemná zmínka je z roku 1318, ale jak se lze dočíst z knížky Monografie Vyskře od Franiška Klapucha, tak údajně už ve dvanáctém století tady žil český pán Heřman, zvaný Černý, který měl vládu držet v letech 1175 až 1189. Později jej vystřídal Markvart z Března a po něm syn Havel. Jiné prameny uvádějí, že první zmínka o zdejší tvrzi pochází z roku 1318, kdy byl vlastníkem Vnislav z Vyskře. V roce 1371 připadla část panství Petrovi z Vartemberka a na Kosti. Počátkem 15.století se dostala do majetků pánů z Valdštejna, později přešla do majetku rodu Svojanovských. Tvrz stávala uprostřed obce, a ještě na začátku 20.stoletíá se našly stavební zbytky, sklep a kameny z podezdívky.Historie obce je poměrně dost složitá, ale asi spíš pro badatele jednotlivých rodů. Přejděme radši k vlastním památkám.

M.Brzobohatá: K nejstarším patří dřevěná osmiboká zvonice, která stojí od roku 1504, ale dnešní podobu získala v roce 1750. Je jednou z mála dochovaných zvonic. Tak jak se stavěly kostely, zvonice pozbývaly smyslu a byly bourány nebo zchátraly. U nás na Vyskři stojí dodnes. Najdete ji hned vedle kostela Nanebevzetí panny Marie, postaveného v novorománském stylu teprve v letech 1915 až 1917. Turisté si často myslí, že je staršího data. Jak uvidíte, jde o mohutnou stavbu s hranolovou věží. V jejich zdech se usídlili poštolky. Uvnitř si našli útočiště netopýři.


Slyšeli jsme, že máte z oken výhled na kapli svaté Anny na samém vrcholu.


M.Brzobohatá: Kaple je naše chlouba. Každému bych doporučila, aby k ní vystoupal po obnovené křížové cestě z roku 1825. Ve výklencích kapliček z pískovce jsou plastiky s výjevy z Kristova odsouzení a smrti. Pod vrcholem je Boží hrob a tři kříže. Kaple na samém vrcholu byla postavená v 17.století a v roce 1839 obnovená, zhruba před dvanácti roky pak důkladně zrekonstruována. Kaple je osmiboká, má protáhlý tvar a na obou stranách polygonálně ukončena. Z vrcholu je nádherný výhled na všechny strany, zvláště romantický je pohled směrem k Troskám. Přes sezonu je kaple přístupná návštěvníkům. Při její rekonstrukci byla odkryta původní malba. Až tam budete, tak si všimněte, že připomíná vlnitým zakončením nahoře koberce.

(Pozn. red.: kaplička i výhled stojí opravdu za návštěvu. Tady si připadáte opravi otakárka fenyklového.


Kolem Vyskře najdeme ale i další zajímavosti.

M.Brzobohatá: Nevím, čím bych začal. Asi Pekařovou bráno, která je svojí délkou čtyři metry nejkratším tunelem u nás, což potvrzuje i certifikát Muzea rekordů. Uvažovali jsme ji začlenit i do Guinnessovy knihy rekordů. Ale zapsání je složité a drahé. Musela by přijet komise na naše náklady, která by vše prověřila. Třeba jednou. Tunel vysoký necelých pět metrů vznikl během budování silnice, které stála v cestě pískovcová skála zvaná Mnich, do které vytesali gotický oblouk.


Pod Vyskří stojí jeden z mlýnů – Vysoké kole na říčce Žehrovce. Byl přestavěn z původního mlýna ve 30.ltech. V okolí jsou i další mlýny. Všechny jsou nepřístupné.
Najdeme na Vyskři i zajímavé osobnosti.

J.Kozák: Asi nejvýznamnější je hudební skladatel a opěrní pěvec Josef Nesvadba-Hamáček, který se tady v roce 1822 narodil. Mimo jiné složil tři písně ke Strakonickému dudákovi. Mnoho let působil v zahraničí, dostal nabídku i z Vídeňské opery, řídil italskou operu v Berlíně. působil v Hamburku a zaujímá významné místo.

Další osobou, kterou bych zmínil je doc. Vladimír Krajina, který se V Českém ráji a Podkrkonoší se od června 1942 do svého zatčení skrýval. Hlava Ústředního vedení odboje domácího byla také hlavním důvodem, proč byla z Londýna vyslána výsadková skupina Antimony. Ta jej měla nalézt a obnovit spojení národního odboje s londýnskou exilovou vládou, což se také zdařilo. Ukrýval se v nedaleké osadě Děčín. Měli bychom se stát součástí naučné stezky „Hrdinové odboje – Vladimír Krajina a výsadek Antimony v Českém ráji a Podkrkonoší 1942-1943.“ s informační panely s originálním textem.
JL 17.6.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2022 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar