Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Na kole s Míšou kolem Vyskře

Cyklovýlet zahájíme na Vyskři u autobusové zastávky. Vydáme se po silnici, cyklotrase č. 14, směrem na Kacanovy. Pokud se bude zdát, že je cesta moc z kopce, je to teprve začátek. Ano, z Vyskře je to téměř do všech stran z kopce.

Sjíždíme do Kacanov kopcem nazývaným místními jako "Halda" pod ním uvidíte po levé straně koupaliště, zde se můžete v kiosku občerstvit, v létě je zde skvělé koupání.

Pokud nepotřebujeme občerstvit pokračujeme dál po cyklotrase č. 14 až ke kacanovskému hřbitovu, kde se napojíme na modrou turistickou trasu ke Kopicovu statku. Cesta ke statku je asfaltová a těsně před statkem je prudký kopeček, který když vyjedeme, čeká nás nádherná podívaná na unikátní roubenou stavbu. Od statku vede značený prohlídkový okruh pískovcovým údolím se skalními reliéfy. Do skal jsou vytesány postavy z českých dějin doplněné verši. Doporučuji kola nechat u statku a okruh si prohlédnout po svých.

Až se dostatečně nabažíme krásy statku, pokračujeme dál po modré turistické trase, která vede lesní cestou k hradu Valdštejn. U rozcestí Jižní sedlo se napojíme na cyklostezku 4078. Cesta k hradu Valdštejn vede lesem a stín oceníte hlavně v horkých dnech. Hrad Valdštejn je nejstarším hradem Českého ráje a byl postaven na pískovcových skalách. Rozhodně doporučuji prohlídku. Ne nadarmo je tato památka třetí nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje.

Po prohlídce hradu se můžeme občerstvit na v místním kiosku. Dál budeme pokračovat zpět po cyklostezce 4078 až k zámku Hrubá Skála. Cestou stojí za zmínku několik zajímavých vyhlídkových míst na skalní útvary (např. Vyhlídka U Lvíčka nebo vyhlídka Na Kapelu). Na Hrubé Skále je přístupná vyhlídková zámecká věž, ze které je úžasný výhled do krajiny. Za návštěvu stojí také hruboskalské skalní město, to ale někdy příště a bez kola.

Od zámku pokračujeme po silnici až k Rokytnickému rybníku (nejprve cyklotrasa č. 4078, Na Prašivci se odpojíme z cyklotrasy). U Rokytnického rybníka se napojíme na žlutou turistickou trasu, která vede kolem rybníka a posléze se napojíme na cyklotrasu č. 4010 a následně 4011. Nyní nás čeká poměrně dlouhé stoupání až k hradu Trosky. Cesta vede po celou dobu po silnici a stoupání je poměrně prudké, ale vidět hrad Trosky z blízka za to rozhodně stojí. Je to totiž jedna z dominant Českého ráje a pokud to ještě nevíte, věže hradu se nazývají Baba a Panna. Víc ale prozrazovat nebudu.

Po prohlídce hradu a občerstvení pod hradem určitě oceníte další cestu z kopce. Pojedeme po cyklotrase 4011 a následně 4010 až k rybníku Vidlák, který je jedním ze soustavy rybníků přírodní rezervace Podstroseckých údolí. Hned u rybníka je vybudované parkoviště s občerstvením a venkovním posezením. Pokud jste se neobčerstvili na Troskách, doporučuji zdejší výbornou hospodu, kde si jistě pochutnáte.

A čím je Vidlák tak známý? Na jižním konci hráze byla v minulosti natočena známá filmová scéna k filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Určitě si pamatujete scénu, kdy listonoš (p. Nárožný) vjel na babetě do rybníka a vykřikl: "Vo-vodník...a říkal mi Pepo."

Až se pokocháte krásou rybníku Vidlák, budeme pokračovat po žluté turistické trase, která se následně napojuje na cyklotrasu 4010. Pojedeme lesem (pozor na kořeny a kameny) až k Věžáku. Rybník je unikátní svým břehem – skalní věže vystupují přímo z hladiny rybníka.

Následně budeme pokračovat po silnici údolím Žehrovky (cyklotrasa 4010). Toto údolí je velice oblíbené pro bruslaře, je zde nový asfaltový povrch, pro kolečkové brusle ideální. Na konci údolí Žehrovky se napojíme na cyklotrasu č. 14 vedoucí zpět na Vyskeř a čeká nás opět stoupání. Z Vyskře sice jedete téměř vždy z kopce, ale musíte se zase vracet zpět do kopce. Hned na začátku stoupání narazíte na zajímavý skalní útvar nazývaný jako Pekařova brána. Jedná se o nejkratší tunel ve Střední Evropě a získala jméno po známém českém historikovi Josefu Pekařovi. Do skály byly vytesány schody, takže je možné vylézt nahoru a pozorovat okolí. Místo je celoročně dostupné a je zde také vytvořené odpočinkové místo včetně informační tabule o Pekařově bráně.

Následně budeme pokračovat do kopce směrem na Vyskeř, kde náš výlet končí. Pokud máte i po 30 kilometrech ujetých na kole stále dostatek elánu, můžete si prohlédnout naši krásnou obec. Děti určitě zaujme naše nádherné dětské hřiště v centru obce.Míša Brzobohatá 18.6.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2022 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar