Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Muzeum v Lomnici - Přednáška o modelaření a hradní architektuře

Přednáška „O hradní architektuře aneb Jak se staví maketa středověkého hradu“ se v muzeu v Lomnici nad Popelkou uskuteční v úterý 18. června od 17 hodin. V městském muzeu probíhá do 23. června výstava modelů hradů, zámků a kostelů Českého ráje dvou autorů pana Ladislava Kouckého a Ing. Petra Vodičky, PhD.

S oběma tvůrci bylo předběžně domluveno na závěr akce uspořádat formou derniéry povídání o jejich společné zálibě a dlouholetých modelářských aktivitách, které představovaly stovky hodin bádání a doslova mravenčí práce.


Bohužel, po smrti pana Ladislava Kouckého, bývalého kastelána hradu Valdštejna, se akce může zhostit pouze druhý jmenovaný pan Vodička, který řadu let na Valdštejně působil v roli skautského vedoucího v rámci brigádnických aktivit.

Prezentace se zaměří na několik okruhů, například na výběr literárních podkladů, ať už historických nebo napsaných podle současného stavu znalostí a výzkumu, na stavbu samotné makety, používané materiály, dále na postupné stavební etapy samotných památek a jejich vývoj, na návrh rekonstrukce dobového života v daném hradu, konkrétní umístění makety a její další „život“ v různých objektech jako jsou skutečné hrady, zámky či muzea. Doktor Vodička zatím realizoval od roku 1990 do současnosti model Valdštejna (umístěn na hradu Valdštejně), Trosky (hrad Valdštejn), Hamrštejn (Severočeské muzeum v Liberci), Frýdštejn (hrad Valdštejn), Hrubý Rohozec (zámek Hrubý Rohozec), a konečně Rotštejn (po dohotovení pravděpodobně v Muzeu Českého ráje Turnov). V současné době většinu výše uvedených modelů můžete zhlédnout na unikátní výstavě v lomnickém muzeu.

Nejenom na ni, ale i na přednášku srdečně zvou jak modeláře, tak všechny zájemce o hradní a zámeckou architekturu pořadatelé akce. Vstupné je dobrovolné.

jdm
10.6.2019
Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar