Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Muzeum Lomnice nad Popelkou připravuje netradiční výstavy

Pomyslná brána muzea se pro veřejnost otevře v neděli 6. března, kdy dojde na vernisáž výstavy nazvané „Letem světem s poštovními známkami“. Zcela poprvé se tak v dějinách naší instituce uskuteční tematická akce ryze zaměřená na filatelii.

Své síly jsme tentokrát spojili s jedním z největších sběratelů v republice panem Martinem Foltou z Nymburka a spolkem Newsphila, z.s. Plzeň, spolupracujícím se subjekty jako např. Odbornou společností sběratelů „vlastních“ známek při Svazu českých filatelistů. A na co se mohou milovníci zoubkovaného světa známek, které jsou mnohdy malými uměleckými díly řady významných tvůrců, těšit?

Samozřejmě bude zastoupena československá provenience 20. století, včetně tzv. „obálek prvního dne“, dále kultovní série našich evropských sousedů – Slovenska s nádhernými námětovými sériemi wwf ochrana přírody TANAP, maďarskou produkci bude zastupovat série „Zeppelin nad evropskými metropolemi“, Polsko aršíky speciálně vydané holografickým tiskem, kterým se opatřují světové bankovky proti padělatelům, Německo série „Brandenburské brány jako symbolu dějin minulého století“, Rakousko vyobrazení císaře Františka Josefa I. a ukázky emisí z první světové války. To znamená, že vždy od každé země budou akcentována určitá jejich specifika.

Akci v neděli 6. března od 10 hodin slavnostně zahájí ve vstupní hale muzea úvodním slovem básník a spisovatel Aleš Misař, který se představí i v kulturní části programu. Čestnými hosty budou přední česká záhadoložka JUDr. Jitka Lenková a badatel zaobírající se např. osudy kata Mydláře Karel Dudek, autor knihy „Stopa míří do Čech: Tajemství Voynichova rukopisu“.

V jednání je vydání známky s kuponem nominální hodnoty „A“ (tj. 26 Kč) a hodnoty „B“ (tj. 19 Kč) s motivy průčelí lomnického Šlechtova Hrubého domu – sídla městského muzea, dále některých jiných architektonicky významných městských budov, a zhotovení „poštovního denního razítka s obrazovým motivem“. V případě realizace to prakticky znamená, že tyto známky budou brány jako oficiální poštovní ceniny, použitelné pro běžnou korespondenci, ale také jako produkt primárně určený sběratelům.


Když muzeum voní perníkem

O týden později, v neděli 13. března, otevřou lomničtí muzejníci druhou, neméně zajímavou výstavu, určenou především ženám. Ponese název „Když muzeum voní perníkem“. Na ní se u nás premiérově představí paní PhDr. Dana Holmanová. Perníkářství má v českých zemích slavnou tradici sahající nejméně do 14. století.

Během staletí prošlo dlouhým vývojem. Někdejší bohatě vyřezávané dřevěné formy, do nichž se vtlačovalo hojně kořeněné těsto, nahradily postupně perníky vykrajované a zdobené polevami, často stříkanými do jemných ozdob. Žel výtvarná stránka tohoto „círování“ nezřídka klesla na velmi nízkou úroveň. Proti tomu se naštěstí zvedla vlna odporu a mnohé perníkářky i perníkáři se dnes snaží o obrodu starobylého řemesla a zasluhují se o to, že perníčky se opět stávají samozřejmou součástí Vánoc, Velikonoc, poutí, svátků i jiných slavnostních příležitostí.

Ke špičkám tohoto oboru patří nepochybně a zcela právem paní Holmanová. Pochází z Nové Paky, dnes žije v Třebihošti nedaleko Miletína, městečka s perníkářským zázemím. Vystudovala literární historii na filozofické fakultě Univerzity Karlovy a poté pracovala v Památníku národního písemnictví ve Starých hradech u Libáně jako archivářka. Nyní žije na volné noze a věnuje se především tvorbě uměleckých perníků, za které v roce 2011 obdržela od ministerstva kultury ČR ocenění „Nositelka tradic“ a od Muzea východních Čech v Hradci Králové cenu „Zlatý kolovrat“. V tvorbě Dany Holmanové tak pokračuje dlouhá a bohatá česká perníkářská tradice.

Autorka nalézá stále nové cesty a její tvůrčí invence se zdá být zcela nevyčerpatelná. Její perníky vynikají precizností, zvláštní typicky ženskou něhou, a svou dokonalou krásou si nezadají s uměleckými díly. Její specialitou jsou „skládané perníky“, které vytváří spojováním jednotlivých motivů do větších celků a plastických obrázků. Zcela ojedinělé jsou její techniky zdobení s použitím modrotisku, plátků včelího vosku, kukuřičného šustí nebo zlatých nití. S Danou Holmanovou a jejími perníky se můžeme setkat po celé naší vlasti na řadě řemeslných akcí, v muzeích i skanzenech. Dlouhodobě spolupracuje mimo jiné s Muzeem perníku a pohádek v Rábech u Pardubic či s Krkonošským muzeem v Jilemnici a ve Vrchlabí.

Voňavé a poetické výrobky si našly cestu též do zahraničí – vystavovala a předváděla výrobu například v německém Magdeburku a Marienbergu, v polském Krakově, Svidnici a skanzenu v Kudowě, ve vzdálené slovinské Radovlici i na mnoha dalších místech. Její perníky, zdobené výhradně z volné ruky, představují svého druhu neopakovatelné výtvory, jež mají okouzlující půvab a potěší nejen srdce a oči, ale často také vytříbenou chuť milovníků sladkostí. Jistě i Vám přinesou potěšení a vděčnou inspiraci.
Zajímavé jistě bude i propojení výstavy s vybranými etnografickými předměty ze sbírkového fondu muzea, mimo jiné dřevěnými vyřezávanými perníkovými formami z pozůstalosti lomnického včelaře Koštejna z 19. století nebo skvostnými ukázkami lidového užitého umění především z oblasti Kozákovsko-táborského masivu. Chybět nebudou ani zápůjčky ze soukromých sbírek např. historický dětský model pokojíčku.

Tuto druhou akci slavnostně zahájí v neděli 13. března ve 14 hodin úvodním slovem PaedDr. Jan Luštinec, jehož jméno je nerozlučně spojeno s rozkvětem jilemnického muzea. V kulturním programu poprvé v naší instituci vystoupí s hrou na akordeon paní Hana Čapková z Bělé u Staré Paky v doprovodu dětských zpěváčků.

Zmíněná perníkářská výstava bude mít nesporně jeden primát. A to, že se uskuteční v nově zrekonstruované velké hlavní místnosti v prvním poschodí. Rozhodli jsme se totiž využít příležitosti, kdy došlo po havárii podlahy na náročnou opravu, a v současnosti jsou zmíněné prostory kompletně vyklizeny. Než bude opět naistalována původní expozice malovaného lidového nábytku a betlémů, rozhodli jsme se zde uspořádat několik kulturních akcí, včetně výstavních prezentací, přednášek a koncertů.

A dvě zajímavosti na závěr – původně se ve výše zmíněné části muzea pravidelně již od roku 1970 konaly vernisáže krátkodobých výstav. Poslední, v prvním patře uskutečněné, proběhly v měsících srpnu a září v roce 1993, a to místních výtvarníků Zdeňka Jiřišty a Josefa Novotného. Poté další jsou dodnes pořádány v přízemní vstupní hale naší instituce.

Druhá se týká pozoruhodného nálezu v zásypu pod podlahou, učiněného v rámci proběhlé rekonstrukce. Vedle různých keramických zlomků nádob z domácností lomnických hospodyněk a pálené střešní krytiny jsme také objevili neuvěřitelný exponát – torzo kyčelního kloubu. V současné době je zkoumán forenzními specialisty a doufejme, že se pokusí tuto záhadu objasnit…


Muzeum Lomnice n.P.
26.2.2022

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar