Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Montafon a Silvretta - ráj na zemi

Montafon, tradiční turistická oblast na rakousko-švýcarském pomezí,ve spolkové zemi Vorarlberg, proslavil svým pobytem a milostným románkem i Ernest Hemingway. Alpské údolí je dlouhé čtyřicet kilometrů, začíná ve městě Bludenz a končí ve vesničce Partenen, odkud vede už jen vysokohorská silnice Silvretta ke stejnojmennému jezeru a do dalšího údolí.

Schafbergsee

Schafbergsee

Schafberg

Schafberg

Kristberg

Kristberg

Kristberg

Kristberg

Silvretta

Silvretta

Silvrettasee

Silvrettasee

Kopsee

Kopsee

Golm

Golm

Wormser Hütte

Wormser Hütte

Muntafuner Stöbli

Muntafuner Stöbli

Údolí končí na severozápadě prakticky v mohutném třítisícovém masivu Silvretty. Na východ se tyčí pohoří Arlbergu, na jihu sousedí se švýcarským letoviskem Klosters. Jedenáct obcí leží v nadmořské výšce od 650 do 1450 metrů a je obklopené horami do výšky až 3312 metru nad mořem. Milovníci pěší turistiky se mohou těšit na více než pět set kilometrů dlouhých značených cest. K prosluněným horám zkracují a ulehčují turistům vzdálenost autobusy, lanové dráhy a sedačkové lanovky.


V jediném větším městě Schruns doporučujeme navštívit informační centrum, hned naproti nádraží a zásobit se materiály, případně zakoupit tzv.Montafon card. Pokud budete chtít v Montafonu trávit celou dovolenou, pak se určitě vyplatí si ji zakoupit. S ní máte zdarma všechny lanovky, a není jich málo, a také slevy na další zařízení. Na čtyři dny stojí pro dospělého, ubytovaného v Montrafonu 60 eur (děti 34,50 eur). Může být časově omezená od 3 do 14 dnů.


Jako první zvolíme výlet k Wormserhütte, neboť na lanovku Hochjochban můžete nastoupit prakticky v centru. Přes mezistanici Kropfen ve výšce 1335 m vás vyveze do výšky 1855 metrů do stanice Kapell. Hned vedle stanice je horský hotel s ohromnou terasou a výhledem, ale pokud je pěkné počasí, tak raději zamiřte k dvousedačkové lanovce, kterou se dostanete na Sennigrat, ležící ve výšce 2278 metrů nad mořem. Tady se už před vámi rozprostírají nádherná panoramata na okolní alpské velikány a masiv Silvretta. Za dvacet minut po pohodlné cestě přijdete k horské chatě Wormser Hütte (2306), která je výchozím bodem pro vysokohorské túry například na Zamangspitze nebo Hochjoch.


Tato chata slaví letos 112 let svého vzniku a otevřena je od poloviny června do poloviny října. Pití nebo jídlo či drobné suvenýry si musíte koupit uvnitř, ale občerstvit se můžete už venku. Výběr je opravdu bohatý a prakticky za stejné ceny jako v údolí, tedy žádná vysokohorská přirážka jako u nás. Zvláště doporučit můžeme výborný studený vinný střik G´sprit sauer z přírodního bílého vína. Při něm se pak můžete kochat krásou nedotčené přírody, případně si představit, jaké tady asi musí být lyžování. Pokud jste zdatní turisté, tak si můžete vyšlápnout na některou ze značených cest, případně podle malých jezer sejít poměrně pohodlně ke spodní stanici lanovky.
Doporučit můžeme i tzv.Golmerbahn z Vandans na Golm ve výšce 1990 metrů nad mořem. Už z kabinkové lanovky, které v sezoně jezdí většinou od půl deváté do pěti hodin (stejně jako většina lanovek), jsou pěkné výhledy nejen na kopce, ale i umělé vodní nádrže. Od stanice lanovky se můžete vydat po některé z cest malebnou přírodou.


Lanovky ale nejezdí jen do výšky kolem dvou tisíc metrů, ale třeba „jen“ 1442 m n.m, jako ta v Silbertalu na Kristberg (1442 m n m). Hned pár kroků od stanice je malebná Knapastubba s terasou a překrásným výhledem. Vydat se můžete také po nenáročné okružní „skřítkové“ naučné stezce zakončené u horského kostelíku. V v době návštěvy byl v rekonstrukci, ale otevřený!
V Silbertalu bývaly, jak název napovídá, doly na stříbro O jejich historii se leccos zajímavého dozvědět v muzeu v městečku Bartholomäberg, ležící vysoko nad údolím. Ať muzeum navštívíte nebo ne, tak si ale rozhodně nenechte ujít jízdu po silničce ze Silbertalu přes Innerberg, zmíněný Bartholomäberg s barokním kostelem a dolů buď do Schrunsu nebo až do St.Antonu im Montafon. Uvidíte zase úplně jiná panoramata než z lanovky.


Na závěr jsme si nechali lanovku z vedlejšího údolí, která vás vyveze z městečka Gargellen (1423 m) na Schafberg ve výšce přes dva tisíce metrů nad mořem. Méně zdatní se mohou nenáročnou „stezkou pašeráků“ vydat k umělému jezeru Schafbergsee a nebo k menšímu Gandsee. Případně si ji prodloužit až do sedla Gafierjoch (2415 m) s výhledem do Švýcarska. Cesta na horský masiv trvá asi dvě a půl hodiny. U každé stanice se lze občerstvit v horském hotelu, nejinak je tomu i na Schafbergu. Za pěkného počasí si poležet i v lehátku. Vysokohorský Relax vám dodá sílu.


Z dalších míst, která stojí za návštěvu je i Gaschurnu na Nova Stuba lanovkou Versettlaban (2100 m). Nebo ze St.Gallenkirchu lanovkou Grassjochbahn (2250 m) a dále až pod Kreuzjoch do stanice Hochalpilla ve výšce 2443 metrů nad moře. Také odtud se můžete vydat k Wormser Hütte. Každý výlet lanovkou, bez jakýchkoliv front je neopakovatelným zážitkem
Ale od lanovek na silnici. V Montafonu totiž najdete i jednu z nejkrásnějších rakouských vysokohorských silnic Silvretta Hochalpenstrasse, která měří 22 kilometrů. Začíná na konci údolí v Pantenenu ve výšce 1051 metrů nad mořem, aby vystoupala na vrchol průsmyku Bielerhöhe k jezeru Silvrettasee (2032 m) . Tady si určitě udělejte zastávku, a pokochejte se pohledy na ledovcové vrcholy hor. Poté silnice už klesá před malou obec Wirl (1584 m) už v tyrolském údolí Paznauntal. Během jízdy překonáte 34 „vracáků“ a nekonečných serpentin, většina z nich je ovšem při jízdě nahoru.


Silnice byla postavena roku 1925 směrem od obce Partenen jako spojnice k přehradě Vermuntstausee. Teprve o osm let později se rozšířila o další úsek, když se stavěla druhá přehrada Silvretta. Pro veřejnost byla celá silnice, již propojená i s obcí Galtür, otevřena až roku 1954. Na této silnici můžete v červenci potkat až sto dvacet veteránů při Silvretta Classic. Ale při troše štěstí a bystrého oka sviště.


Rozhodně si nenechte ujít zajížďku k přehradě Kopsee (1809 m). Odbočka do leva je hned za mýtnicí před obcí Wirl. Po pěti kilometrech dorazíte k jezeru s tyrkysově modrou vodou. Místo je mnohem více romantičtější než jezero Silvretta. Budete si připadat jako v ráji.
Možností, kde se v této oblasti občerstvit je desítky, až stovky, od hotelů přes pensiony nebo stylové hospůdka. My jsme objevili Muntafuner Stöbli v Gortipohlu. Za pěkného počasí si posedíte v příjemné zahrádce, pokud je ošklivo, tak vás uvítají útulné a stylově vyzdobené „štube“. O příjemné a milé obsluze není třeba se ani zmiňovat. Součástí je i malý kemp. www.muntafuner-stoebli.at


Zima
v Montafonu


Lyžařsky zpřístupněné svahy Montafonu dosahují do necelých dvou a půl tisíc a jsou jedněmi z nejlépe zásobených sněhem v Rakousku. K dispozici je 62 lanovek a lyžařských vleků (za hodinu přepraví takřka 100 000 lidí). Jednou z nejkrásnějších a nejlépe zpřístupněných lyžařských středisek je Silvretta Nova. Patří k zimním oblastem s nejlepší infrastrukturou v Rakousku. Tři speciální dráhy dopraví sportovce během krátké doby do areálu Silvretta Nova. Díky zvláštní poloze patří s obcemi St. Gallenkirch, Gortipohl, Gaschurn a Partenen, k centrům s největší zárukou dobrých sněhových podmínek v Alpách, jak pro začátečníky i lyžařské či snowbordové profesionály. Celkem 250 kilometrů sjezdovek, jen v areálech Hochjoch a Nova, propojených lanovkou, je přes 150 kilometrů sjezdovek.


Info na>
https://www.montafon.at



JL
12.7.2019

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar