Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Loučeňský zámek promluví řečí květin

Středočeský zámek Loučeň ozdobí všechny své komnaty květinami. Ty budou až do začátku června promlouvat jak svojí vůní, tak vlastní květomluvou k vám ke všem, kdo si chtějí jarní měsíce zpestřit a obohatit něčím zajímavým. Netradiční prohlídkou Vás zámkem kromě jednoho z členů knížecí rodiny provedou také květiny a budou Vám vyprávět svůj příběh.

S květinami a s květinovou vílou Jiřinkou se potkáte i v zámecké parku a kdo vyřeší tajenku, získá odměnu. Květ(n)omluva bude na zámku v Loučeni k vidění od konce dubna do 4.června. Květiny se historicky používali nejenom pro své účinky zdravotní, pro svoji vůni, ale pro svoji řeč. Každá květina nese svůj výjimečný význam. Prostřednictvím symboliky květin můžeme vyjádřit to, co chceme druhému sdělit a nechceme či neumíme to říci nahlas nebo do očí.


Královna květin růže například je obecně symbolem lásky a vášně, ale také diskrétnosti. Význam je však u růže, více než u ostatních květin, ovlivněn barvou, kterou nese. Červená růže je spojená ve významu upřímná láska, trvalá vášeň, respekt a odvaha, karmínově-červená zastupuje neuvědomělou krásu, žlutá symbolizuje přátelství a radost, sděluje „záleží mi na Tobě“, bílá vyjadřuje morální čistou, nebeskou diskrétnost, klid, nevinnost a půvab, bílá růže ve svatební kytici symbolizuje šťastný život, fialová vyjadřuje pokoru, oranžová vyzařuje nadšení, touhu a fascinaci.

Hyacint pak dostal své jméno podle starověké řecké báje, kde vyrostl z krve zabitého chlapce jménem Hyakinthos, po boji s řeckými Bohy. Z toho s největší pravděpodobností plyne význam pro hyacint fialové barvy, kterým je zármutek, odpuštění a lítost. Jeho růžové květy ale symbolizují hravost. Tulipány jsou obecně vyjádřením dokonalé lásky, vášně, elegance a laskavosti.
„Květen je měsícem lásky. O té vám při prohlídkách zámku často vyprávíme. Tentokrát budou příběhy ze zámeckého života kromě průvodců vyprávět i květiny. Na loučeňský zámek totiž dorazí květomluva. Každá z nich vypráví svůj jedinečný příběh a v doprovodu knížecího komorníka, nebo knížecího páru se můžete těšit na krásný zážitek,“ uvádí Mgr. Vratislav Zákoutský, kastelán zámku Loučeň.

„Při našich speciálních květinových prohlídkách se dozvíte například, jaké vzkazy si mezi sebou posílali kníže Alexandr a kněžna Marie, kteří spolu strávili 59 let společného života. Nebo princ Erich s kněžnou Gabrielou, kteří spolu měli devět dětí. Anebo zda se týká květomluva jen lásky, nebo toho můžete květinami vyjádřit mnohem více. Možná Vás překvapí, co už o květomluvě víte, a ještě více to, co o ní zatím netušíte,“ uvádí Ing. Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň.


Květ(n)omluva i v parku

Květ(n)omluvou bude v máji žít i zámecký park. Naváže na cestu kolem světa, kterou představují fotopointy protějšků labyrintů ve světě. V květnu si navíc můžete užít zábavné putování "Za květinami celého světa". Loučenští pro Vás vybrali sedm květin ze sedmi míst světa. Při příchodu dostanete speciální květinovou mapku, při putování budete řešit tajenku, dozvíte se zajímavosti ze života květin, a na závěr si odnesete originální dárek od zámecké květinové víly Jiřinky, který vás jistě bude těšit ještě dlouho po návštěvě zámku Loučeň.


Prohlídky zámku probíhají ve všední dny ve 12:00, 14:00 a 16:00 hod. O víkendech od 10:00 do 17:00 hod. Park s labyrinty je otevřen každý den. Ve všední dny od 9:00 do 18:30 hod, o víkendech až do 20:00 hod. Na akci platí běžné vstupné. Zámek doporučuje zakoupit vstupenku předem na vámi zvolený čas na: https://tickets.zamekloucen.cz/vstupenky. Po prohlídce obdržíte drobnost jako vzpomínku a inspiraci.PR 19.4.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar