Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Lomnické muzeum vystavuje drahé kameny

Ve výstavní síni Městského muzea a galerie Lomnice nad Popelkou p. o. probíhá již dvacátý osmý ročník tradiční letní výstavy „Drahé kameny a minerály“, tentokrát zaměřený na acháty z celého světa s přihlédnutím na regionální lokality. Kamenářskou přehlídku zpestří samostatná výstava nazvaná „Jako z volné přírody, ale přesto ze ZOO“

Ústředním exponátem přehlídky úspěchů místních kamenářů a jejich hostů je velký historický model zříceniny hradu Trosky zhotovený z drahých kamenů. Móda výroby těchto zajímavých skulptur byla v našem kraji rozšířena především v první polovině 20. století a její tvorbě se věnovalo hned několik tvůrců. Uveďme alespoň dvě jména – pan Ouhrabka z Kozákova a pan Plšek z Lomnice nad Popelkou.


Kurátorem a zároveň garantem akce je opět zdejší lomnický sběratel a kamenář Ladislav Krotil, který představil zajímavou skladbu jak vystavovatelů, tak zcela mimořádných exponátů ze soukromých sbírek. Kromě hlavního organizátora se konkrétně jedná o Manfreda Lindnera, Miroslava Zemana, Roberta Krotila, Luboše Hromádka, Vladimíra Kmínka, Josefa Čapka, Alexe Medikuse, Zenona Pudlovského, Antonína Šanovce, Jiřího Boudného a rodinu Holubových.


Podobně jako v jiných letech kamenářskou přehlídku zpestří samostatná výstava nazvaná „Jako z volné přírody, ale přesto ze ZOO“– velkoformátových barevných snímků fotografa a pracovníka brněnské ZOO Jana Hrdličky. Její název vznikl na základě fotografií, které vypadají jako by byly foceny přímo v pralese, na louce či savaně. Všechny ovšem vznikly v různých zoologických zahradách Evropy. Není na nich vidět žádné oplocení, někdy máte pocit, že se nacházíte v džungli, kde najednou zahlédnete třeba tygra nebo žábu, mravence apod.


Autor sám o sobě napsal: „Jmenuji se Jan Hrdlička a jsu z Brna. Od mala mám rád přírodu a zvířata, proto jsem začal navštěvovat Stanici mladých přírodovědců ZOO Brno. A později se toto prostředí stalo také mým zaměstnáním. S tímto souvisí i moje začátky focení, které sahají někdy do období první třídy, kdy jsem dostal první fotoaparát. Ovšem opravdové začátky s focením se datují zhruba od roku 1993 s první zrcadlovkou. To byla ještě doba kinofilmová, později jsem přešel k digitální zrcadlovce a tato éra trvá dodnes.


Proto není překvapením, jaké náměty převážně fotím. Především to jsou zvířata v zoologických zahradách v naší republice a v Evropě, ale také rostliny a různá zákoutí s potůčky apod. Z volné přírody převážně motýli a vážky, i když u nich mi nejde tolik o názvy, ale jsou to záběry pro krásu.
Ještě je jeden okruh, který se vymyká výše uvedenému, a to jsou parní lokomotivy. Nejvíce však fotím kočkovité šelmy, především tygry.“Tyto souběžně probíhající výstavy můžete zhlédnout až do 1. září. Pro zájemce je v rámci prezentace připraven doplňkový prodej, a to jak sbírkových kamenů a šperků, ale i odborné kamenářské literatury, pohledů atd. Návštěvníky jistě potěší i promítání instruktážních filmů o těžbě a zpracování achátů a jaspisů pro sběratelské účely.PR 25.6.2024

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar