Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Kuks - chlouba českého baroka

Česká republika má štěstí na bohatou koncentraci historických a architektonických památek. Ne všechny se bohužel dočkají záchrany, kterou v mnoha případech nutně potřebují. Místo, kde se to v poslední době podařilo, je barokní areál Kuks, patřící mezi naše nejvýznamnější barokní památky.

Nedalo nám, abychom se na tento český klenot nepřijeli podívat. A rozhodně jsme nebyli zklamáni. Po dvacetiměsíční kompletní rekonstrukci se návštěvníkům před třemi roky znovuotevřely brány národní památky Hospitalu Kuks. Nejen do ní, ale i do samotné obce Kuks bylo investováno mnoho miliónu korun. Kromě opravených barokních domů jsou v obci nově vydlážděné všechny cesty, historická schodiště a kašny s lázeňskými prameny. Vznikl zde také vycházkový okruh s informačními panely a turistickou aplikací, která slouží jako průvodce po památkách. Rozhodně doporučujeme udělat si malou vycházku.

Zámek i špitál založil František Antonín Špork (1662-1738), který patřil mezi nejvzdělanější osobnosti barokní doby. Po dobrozdání o léčivosti pramenů vybudoval v Kuksu lázně, které byly začátkem 18. století srovnatelné s evropskými lázeňskými středisky a zároveň se staly místem, kde se setkávali politikové, vědci i umělci. Bohužel se nám lázeňské budovy, vybudované v letech 1692-1695 na levém labském břehu, ani pozdější zámek a divadlo nedochovaly, pouze široké schodiště k Labi a hostinec.

Špitál nechal založit Špork pro 100 chudých a zestárlých poddaných hradišťského panství.
Hlavní pozoruhodností Kuksu je sochařská výzdoba před průčelím kostela a špitálu z let 1712-1731. Jejím autorem je sochař vrcholného baroka v Čechách Matyáš Bernard Braun. Ve 24 alegorických sochách (jedná se o repliky, originály uvidíte v lapidáriu) Ctností a Neřestí, v alegorii osmi Blahoslavenství, v plastikách Náboženství, Andělů smrti i v soše Křesťanského rytíře vyjádřil smýšlení a postoj hraběte Šporka ke světu i životu.


Na pravé straně Labe zaujme svou dominantou samotný hospital s kostelem Nejsvětější Trojice, postavený v letech 1707–1712 podle projektu italského architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho. V kostele je řada vynikajících obrazů, dříve připisovaných Petru Brandlovi a celé dobové zařízení, v kryptě je hrobka Šporkovy rodiny a dřevěný krucifix od M. B. Brauna z roku 1726.


V chladném a temném prostředí, kam denní světlo dopadá pouze úzkými průzory, jsou uloženy ostatky členů rodiny Šporků


Osobně doporučujeme prohlídku základního okruhu – hospital, který Vás zavede do jednotlivých interiérů, ale za vidění stojí rovněž nástěnné malby na téma Tanec smrti představující sérii padesáti obrazů, znázorňující rovnost lidí v posledním okamžiku života.


Samotné expozice jsou rozděleny do několika prohlídkových tras. Ceny jednotlivých okruhů se liší, plné vstupné hlavního okruhu je 100,- Kč, návštěva hrobky vyjde na 30,- Kč, expozice historie lékáren 40,-Kč. Samozřejmě je počítáno se vstupným sníženým, vstupným pro děti, důchodce či tělesně postižené občany.


Budete-li mít štěstí na báječnou a půvabnou průvodkyni slečnu slečnu Ditu Novotnou, jako jsme měli my, stane se pro vás návštěva nejen poučným, ale i velmi příjemným zážitkem. Letos, vyjma pondělků můžete Kuks navštívit denně od 9 do 17 hodin až do 29. října.Tak neváhejte.


Více informací naleznete na www.hospital-kuks.cz.


JL20.6.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar