Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Korunovační klenoty na Kašperku jen do konce června

České korunovační klenoty jsou národní kulturní památkou a pravděpodobně i nejcennějším a nejznámějším českým pokladem. Svou povahou patří mezi nejzajímavější a nejtajemnější korunovační klenoty světa. Do konce června máte jedinečnou možnost spatřit jejich kopii na hradě Kašperk.

O českých korunovačních klenotech se říká, že každý správný Čech by je měl alespoň jednou za život spatřit. Originál exponátů je ale vystavován pouze jednou za cca 5 let a návštěvníci musí často čekat i mnoho hodin, po kterých dostanou možnost exponát spatřit jen na malý okamžik.


Jedinečná putovní výstava, která návštěvníkům umožní do detailu pozorovat a prohlédnout si jejich mistrovské repliky. A komu by vadilo, že jde o repliku, kterou si můžete prohlédnout z bezprostřední blízkosti. Stejně bychom klenoty nerozeznali od originálu.


Autorem znamenitých replik je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři – Jiří Urban, který realizoval šperky např. pro anglickou královnu Alžbětu II., kříž pro paže Jana Pavla II., repliku císařské koruny Svaté říše římské a nedávno také repliky cášské a lombardské koruny. O výrobu kopie královského žezla se postarali manželé Blanka a Matúš Cepkovi z Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. O výrobu kopie Svatováclavského meče se postaral mečíř Patrik Bárta.


Z historie

Za vlády Jana Lucemburského došlo v Kašperských Horách k velkému rozkvětu hornictví, a tím i přísunu většího množství obyvatel. Současně však byla tato oblast ohrožována Bavorskem. Jan Lucemburský tak při konfliktu s vévodou bavorským využil v boji 600 místních havířů, za což se městu dostalo panovnických privilegií a pozornosti.


Po nástupu Karla IV. na trůn ohrožení stran Bavorska přetrvávalo, a tak král roku 1356 pověřil stavitele Víta Hedvábného výstavbou hradu, pomocí nějž mělo být snazší území chránit. Hrad byl dostaven roku 1361 a pojmenován Karlsberg (nyní Kašperk). Karel IV. zároveň toho roku stanovil každému případnému budoucímu držiteli hradu hrdelní právo v Prácheňském kraji. Po Karlu IV. připadl Kašperk roku 1378 Václavu IV., jenž hrad o rok později postoupil Janu, lantkraběti z Leuchtenberka jakožto částečné splacení dluhu 9775 zlatých. Ten na hradě několik let sídlil a částečně ho upravil.



Gotický hrad Kašperk je po Rabí druhým nejnavštěvovanějším hradem Plzeňského kraje a nejvýše položený královský hrad v Česku (886 m n. m.).




JL 23.6.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar