Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Jižními Čechami na kole i pěšky

Jaro je tady. Slunečné a teplé počasí neodolatelně láká k výletům do přírody. Kam se vyrazit? Tuto otázku si v současné době klade asi každý. Odpověď je všude okolo nás. Stačí se jen rozhlédnout. Například jižní Čechy nabízejí hned celou škálu bezpečných výletů pěšky nebo na kole.

Desítky nápadů na volbu tras, kde je možné užít si v napjaté době spolu s blízkými klid přímo v srdci přírody, lze najít na webových stránkách www.jiznicechy.cz či www.vltava-reka.cz, spravovaných Jihočeskou centrálou cestovního ruchu (JCCR).


„Postupné rozvolňování protiepidemických opatření umožňuje větší aktivitu. Na druhé straně je stále na místě důsledné dodržování pravidel, které lze shrnout do tří základních bodů. V přítomnosti dalších osob je třeba nosit roušku, dodržovat alespoň dvoumetrový odstup od ostatních, mýt a desinfikovat si ruce. Zejména první dvě pravidla je obtížné dodržet na frekventovaných vycházkových trasách a cyklostezkách ve městech. Ve volné přírodě to však problém není. A je-li člověk sám jen s vlastní rodinou, pak si může roušku i sundat,“ uvedl ředitel JCCR Jaromír Polášek.


V nabídce webového portálu Jižní Čechy, popřípadě Vltava, řeka plná zážitků na adrese: www.vltava-reka.cz, jsou podrobně zmapovány trasy pokrývající celé území regionu Od Novohradských hor až po Toulavu, od České Kanady po Šumavu. „Většinou jde o komplexní až desítky kilometrů dlouhé turistické cesty, pro kratší výlety si zde ale návštěvník snadno vybere jejích jednotlivé úseky, místa či atraktivity,“ poznamenal Polášek.
Něco naznačují už názvy jednotlivých nabízených tras. Pěšky po jižních Čechách je možné se vydat například


Budějovickem z Lišova na Hlubokou

Fritschovo stezkou údolím řeky Vltavy

Jeníkovo cestou do školy z Husince do Prachatic

Okolím kadovského viklanu

Po modré na Knížecí stolec

Po stopách posledního šumavského medvěda okolím Nové Pece

Z Jindřichova Hradce na vyhlídku

na Přechod Slepičích hor

Přes horu Kleť a dvě rozhledny do Zlaté Koruny

Údolím Židovy strouhy z Týna do Bechyně

Srdcem Třeboňska z Třeboně do Vlkova.Příběnická stezka údolím řeky Lužnice slibuje nádherné údolí, strmé skalnaté břehy, hluboké lesy i klidná zákoutí s vodou valící se po kamenech a jezech. Jednu z nejkrásnějších pěších tras na Táborsku pomáhal vybudovat už v roce 1899 hrabě Harrach.


Romantická stezka kolem Borotína pak nadchne atmosférou Jistebnické vrchoviny, krajiny kopců, luk a kouzelných výhledů, která se stala inspirací pro takové umělce, jako byli Vladislav Vančura, Oskar Nedbal nebo Karel Hynek Mácha.


Vyzkoušet si lze také Švejkovu jihočeskou anabázi z Písku do Putimi a prohlédnout To nejhezčí z České Kanady okolím Českého Rudolce. A je toho mnohem víc.


„Samostatnou pozornost si určitě zaslouží Zlatá stezka, která od středověku spojovala Čechy s Podunajím. Historická trasa dostala jméno podle bohatství, jež přinášela. Její systém se na našem území ustálil v podobě tří hlavních větví: prachatické, vimperské a kašperskohorské,“ připomněl ředitel JCCR, která byla v roce 2018 garantem projektu zpřístupnění 631 kilometrů nově vyznačených tras Zlaté stezky na území Jihočeského a Plzeňského kraje.Stezka, navazující na stejnojmennou síť ve východním Bavorsku (Goldsteig), s níž je propojena třinácti přeshraničními cestami, vstupuje do jižních Čech na hraničním přechodu Mlaka/Bischofsreut a ubírá se po historické trase staré obchodní cesty se solí územím Národního parku Šumava přes České Žleby, Stožecká luka a Dobrou na Volary. Odtud pokračuje na Prachatice, Husinec, rodiště Mistra Jana Husa, Vimperk, dále na západ, mírně zvlněnou šumavskou krajinou, přes Zdíkov, Stachy a Úbislav až do Kašperských Hor, kde vstupuje do Plzeňského kraje.


„Pokud budeme ukáznění a epidemii koronaviru dokážeme zvládat, opatření s ní související postupně zmizí. Cestovat se dá svým způsobem už nyní. Nejdřív po blízkém okolí, později po celé České republice. Jsem přesvědčený, že mnozí z nás budou překvapeni a nadšeni tím, co kolem sebe objeví nového. Možná budou tyto první výlety pro mnohé inspirací k návratu a podrobnějšímu prozkoumání některých domácích lokalit při delším pobytu třeba v létě v rámci rodinné dovolené. Věřme, že v dohledné době dojde i na otevření hranic,“ dodal Polášek.


https://zlatoustezkou.cz/


PR 1.5.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar